Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.12.2003
Svátek má Judita
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Na co spoléhat v novém roce
 >KOMENTÁŘ: Vyšetřovací komise na štíru s logikou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zabitý Ježíšek
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpočinek válečníků
 >MOBY DICK: Chvilka vánoční poezie
 >SVĚT: Předvánoční plavba I. - Loď, lidi
 >UMĚNÍ: Pozvánka na výstavu: Zdena Roztočilová
 >Radčin světelný gramofon: Mystika pro mrazivé zimní večery
 >DETEKTIVKA: Případ věrohodného svědka
 >FEJETON: Vánoční koncert
 >POSTŘEH: O dárcích
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovy Vánoce
 >MROŽOVINY: No difference
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
29.12. Radčin světelný gramofon: Mystika pro mrazivé zimní večery

Zimní čas a mystika k sobě prostě patří. Znáte ten pocit? Přijdete večer promrzlí domů, rychle zapnete topení, zapálíte svíčky, pustíte si nějakou dobrou muziku, vlezete si do měkkého křesílka, zavřete oči a relaxujete. Vydavatelství BMG šlo se svou představou ještě kousek dále – právě se vracíte z kina, kde jste shlédli nový díl Pána prstenů a v uších vám zní mystické tóny keltské hudby. Takže po úspěchu The Celtic Circle je tu pro vás přídavek, více než 142 minut keltského popu, neboli dvoukompaktní kolekce The Celtic Circle 2.

Alba staví na předpokladu, že vás tajemné tóny muziky v myšlenkách přenesou někam na neznámé místo drsné ostrovní krajiny, kam má stres a uspěchanost zakázaný vstup. Fantazii se meze nekladou. Kompilace sestávají z prověřených jmen propagátorů irských melodií a jejich starších úspěšných kousků, většinou z 90. let. Vynechat filmové hity úplně tvůrci raději neriskovali, a tak zde najdeme alespoň ochutnávku - hudební motiv Z Pána Prstenů: Dvě věže (Shane McDonnell: Evenstar); popřípadě z Gladiátora (Lisa Cannon: Now We Are Free).

V nabídce zvučných jmen nechybí guru mystických motivů The Chieftains, kteří se Sinéad O´Connor přispěli kouskem mrazícím v zádech. Při jeho poslechu v mysli vyvstává úvodní krvavá scéna Scorseseho Gangy New Yorku. Silný hudební motiv s burácejícími zvuky bubnů a popěvky píšťal, které jako by dřímaly: vítězství je na naší straně, se na konci posmutněle a přemýšlivě zklidňují až někam do ztracena.

K přehlédnutí není ani líbivé zpracování Hendrixovy skladby Little Wing (z alba Axis: Bold As Love z roku 1967) v podání The Corrs nebo známý Johnny Boy od Garyho Moorea. První album skvostně otevírá zvonivý hlas rusovlásky Loreeny McKennitt a jedna z jejích verzí singlu The Mummer´s Dance. Kromě ní alba přinášejí podmanivé hlasy dalších královen - Kanaďanky Sarah McLachlan, nebo Karen Matheson, o jejímž hrdle Sir Sean Connery prohlásil, že se ho musel dotknout sám Bůh. Možná i vás tato dáma donutí svým vtipným popěvkem podupávat a prozpěvovat spolu s ní.

Tak by šlo pokračovat do nekonečna – tedy přesněji do 32, právě tolik skladeb dva kompakty nabízí. Trochu překvapivě na albech nezazní žádný song od zpěvačky známé jako Enya, která k této hudbě před drahnou dobou pomohla přilákat značný zájem posluchačů. Ale to třeba v pokračování číslo 3.

Co dodat? Alba jsou směsí kvalitní hudby k rozjímání. Rozhodně si je však nepouštějte ráno po probuzení, pokud se ze své rozehřáté postele chystáte ještě týž den vstát. Na závěr varování!: Toto album není vhodné pro lidi opuštěné a nešťastně zamilované. Prohlubuje deprese.

Vaše Radka K.


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku