Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.12.2003
Svátek má Judita
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Na co spoléhat v novém roce
 >KOMENTÁŘ: Vyšetřovací komise na štíru s logikou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zabitý Ježíšek
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpočinek válečníků
 >MOBY DICK: Chvilka vánoční poezie
 >SVĚT: Předvánoční plavba I. - Loď, lidi
 >UMĚNÍ: Pozvánka na výstavu: Zdena Roztočilová
 >Radčin světelný gramofon: Mystika pro mrazivé zimní večery
 >DETEKTIVKA: Případ věrohodného svědka
 >FEJETON: Vánoční koncert
 >POSTŘEH: O dárcích
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovy Vánoce
 >MROŽOVINY: No difference
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
29.12. FEJETON: Na co spoléhat v novém roce
Petr Kersch

Především na naši planetu: Ačkoliv na kalendáři bude o jeden den více, Země bude pokračovat v letu na své dráze kolem Slunce stejně jako letos, nesrazí se během příštího roku s žádným významnějším kosmickým tělesem (to už bychom o tom museli něco vědět), bude rotovat kolem své osy rychlostí 465 metrů za sekundu (měřeno na rovníku), nepustí od sebe Lunu víc než na 407 700 kilometrů a potáhne dál svou atmosféru se životodárným kyslíkem.
Když jsme u toho vzdušného obalu Země, musíme počítat s tím, že naše veřejnost bude v příštím roce trošku lépe informovaná o skleníkových plynech a jejich zdrojích. Stoprocentně se lze spolehnout na podstatné zvýšení počtu diskuzí, sporů a osočování v souvislosti s rozvojem automobilového průmyslu, se spalováním fosilních paliv v dosavadních elektrárnách a s likvidací podzimní suché trávy v zahrádkářských koloniích. V Čechách zcela určitě dojde k uhoření penzisty, který si neodepřel tento způsob pyrománie a na kterého sousedky budou vzpomínat jako na jinak docela hodného člověka.
V ekonomické branži lze spoléhat na jediné - totiž na zdražení potřebných věcí a služeb. Že budou rohlíky, chléb, telefon, půjčky a prezervativy dražší - to ví před Silvestrem každý český, moravský a slezský Evropan. Jistojistě k nim bude možno připočíst i další komodity životně důležité: pivo, cigarety, kafe, whisky and soda i světoznámá becherovka. Podraží i extáze, perník a další drogy. Z pražské Perlovky určité signály také naznačují cenové změny tamních služeb, ale zatím nemají jasno v odhadech turistického ruchu.
Samostatnou úvahu musíme věnovat šoubyznysu. Hlavní charakteristikou odvětví bude chaos, jisté je pouze jedno: Karel Gott obdrží slavíka. Několik dalších celebrit pak obdrží bažanty. Lze se také spolehnout, že se mezi novými českými filmy objeví nejméně jeden katastrofální - s katastrofickým dějem.
Sociologové připisují vysokou pravděpodobnost, rovnou téměř jedné, faktu, že ve srovnání s letošním rokem přibude miminek, soukromých exekutorů, bezdomovců, státních úředníků, nesvéprávných osob a žadatelů o azyl. V opačném směru se může občan(ka) spolehnout, že klesne počet soudních sporů v přepočtu na jednoho obyvatele, také klesne počet neobjasněných vražd, objasněných zpronevěr a zákonných svateb.
Jistoty ve sportu, jako byly Jágr, Sparta, Železný a Neumannová, v nastávajícím roce rozhodně budou zviklány. Například Železný nezíská v Athénách žádnou medaili - nepomůže mu ani senát ani město Znojmo. Naproti tomu postup Česka na fotbalovém mistrovství Evropy se dá očekávat s jistotou, ledaže by najednou na to nebyly peníze.
Učitelstvo bude přeřazováno do platových tříd po celý rok. Nejméně na jedné škole - ale vypadá to, že nejspíše na dvou - dojde k inzultaci ředitele. Vzroste počet nespokojených rodičů, což má mnohaletý trend; je však jisté, že určitě nepoklesne počet útoků na učitele ze strany žactva. V souvislosti s tím se objeví v novém roce nový jev - napišme raději staronový - vyskytne se případ, že napadený pedagog danému frackovi dá po držce a soud učitele osvobodí! Důležitý precedens!
Závěrem chci uvést, na co se můžeme v příštím roce spolehnout v oblasti politiky. (Zabaveno třista šedesát pět slov.) Totéž platí i pro oblast zdravotnictví.
Ze zde uvedeného vyplývá, že hlavní spolehlivou osobou v příštím roce jste Vy sama, laskavá čtenářko, a Vy sám, laskavý čtenáři. Předpoklad, který musí být k tomu splněn : pevnější zdraví, milí lidé kolem vás a vhodné počasí. Ze srdce to přeji všem přátelům a tudíž i vám, čtenářům Neviditelného Psa.

© Petr Kersch, Děčín, prosinec 2003
Další články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku