Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.12.2003
Svátek má David
  Výběr z vydání
 >POHÁDKA: Karkulína
 >CHTIPY na závěr roku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chystání na Silvestra
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo a rachejtle
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nečekaný dárek
 >NÁZOR: Stíhačky nepotřebujeme
 >GLOSA: Co, kromě vzdělance, může u nás znamenat označení intelektuál.
 >FEJETON: Na co spoléhat v novém roce
 >KOMENTÁŘ: Vyšetřovací komise na štíru s logikou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zabitý Ježíšek
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpočinek válečníků
 >MOBY DICK: Chvilka vánoční poezie
 >SVĚT: Předvánoční plavba I. - Loď, lidi
 >UMĚNÍ: Pozvánka na výstavu: Zdena Roztočilová
 >Radčin světelný gramofon: Mystika pro mrazivé zimní večery

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
30.12. Sbohem, 2003
(nov)

V koktejlu denních zpráv, v němž média postmoderně mísí banality a bulvár se skutečně významnými událostmi, se snadno utopí i zásadní změny a epochální zlomy, na něž právě končící rok 2003 byl až zlomyslně štědrý.
Poslední únorový den sice na třetí pokus, ale přece jen se českému parlamentu podařilo zvolit nového prezidenta a tím definitivně uzavřít 13letou Havlovu "spirituální" epochu. Obratným nastrkováním "bílých koní", jak se ozřejmilo až po volbě, se mocenskému tandemu sociálně demokratických politiků Špidla - Gross podařilo rozvrátit vlastní řady, takže s taktickou podporou komunistů mohl na prezidentský stolec usednout opoziční kandidát, emeritní předseda ODS Václav Klaus. Vše bylo konáno jenom proto, aby zmíněnému tandemu nekoukal z Hradu na prsty Miloš Zeman - jediný politik téže váhové kategorie jako zvolený kandidát a tudíž jeho jediný skutečně vážný protivník. Rok 2003 tedy s konečnou platností poslal Miloše Zemana, onoho špílmachra české politiky sklonku 90. let, do věčných politických lovišť na Vysočině.

Dalším překvapením roku 2003 se stala odolnost Špidlovy koaliční vlády "101", která nejenže ustála řízený debakl prezidentské volby, ale dokázala přežít i bubnovou palbu opozice a odborů, když vyrukovala s reformou veřejných financí. I když dáme za pravdu názorům, že nejde o žádnou reformu, ale o prachobyčejné škrty a státní rozpočet na rok 2004 je zatížen rekordním schodkem 115 miliard korun, jedná se o vykročení správným směrem - o vystřízlivění ze socialistických snů, jimiž své stoupence tak vytrvale mámil právě Miloš Zeman.
Rok 2003 také prokázal, že tmelem vládní koalice je a bude její zdánlivě nejslabší složka - US/DEU. Unijní politici, jež většina analytiků pokládala za rozbušku, drží vládní koalici pohromadě jako pověstná římská malta. Důvod je triviální - politická moc, na níž se US/DEU takto podílí, představuje pro tuto klinicky mrtvou stranu jediný kapitál, který jí ještě dává jakous takous naději na vzkříšení. Jak na počátku prosince ukázal unijní kongres, kde byly síly usilující o odchod z vlády poraženy na hlavu, US/DEU se bude vládní moci držet zuby nehty. Po uboze bezzubém pokusu Topolánkovy ODS svrhnout koaliční vládu je jasné, že vládní stabilitu by mohl ohrozit jenom vnitrostranický puč uvnitř ČSSD, takže ke změně kabinetu pravděpodobně dojde až po řádných volbách v roce 2006.

Přitom US/DEU měla pádný důvod, jak z vlády elegantně vycouvat. V polovině června se v celonárodním referendu více než 2/3 voličů vyslovily pro vstup do EU, což byl pro unijní politiky hlavní důvod vstupu do koaliční vlády. Takže by mohli říci, že svůj úkol ve vládě splnili a poroučet se. Ačkoli formálně se Česko stane členem EU až v květnu 2004, o zásadní orientaci země, o zlomové události, jejíž dosah si stěží uvědomujeme, se rozhodlo právě letos.
Co Česku vstup do Evropské unie, jež je sama v hektickém pohybu, skutečně přinese, je ve hvězdách. Nicméně po roce 2003, s novým prezidentem, který usiluje, aby se hlavně stal prezidentem "nováků", se zahájeným úsporným finančním programem - byť si o něm myslíme cokoli - s nímž do sněmovny paradoxně přišli sociální demokraté, a s odsouhlaseným vstupem do EU je Česko zemí se zcela jiným politickým klimatem, než jaký tu panoval před rokem.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku