Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 30.12.2003
Svátek má David
  Výběr z vydání
 >POHÁDKA: Karkulína
 >CHTIPY na závěr roku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chystání na Silvestra
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo a rachejtle
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nečekaný dárek
 >NÁZOR: Stíhačky nepotřebujeme
 >GLOSA: Co, kromě vzdělance, může u nás znamenat označení intelektuál.
 >FEJETON: Na co spoléhat v novém roce
 >KOMENTÁŘ: Vyšetřovací komise na štíru s logikou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zabitý Ježíšek
 >PSÍ PŘÍHODY: Odpočinek válečníků
 >MOBY DICK: Chvilka vánoční poezie
 >SVĚT: Předvánoční plavba I. - Loď, lidi
 >UMĚNÍ: Pozvánka na výstavu: Zdena Roztočilová
 >Radčin světelný gramofon: Mystika pro mrazivé zimní večery

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  >>  Armáda  
 
30.12. NÁZOR: Stíhačky nepotřebujeme
Milan Hamerský

Jiří Hanák se ve svém svižném textu Nepotřebná zbytečnost (Právo 27.12.2003) snaží vyvrátit argumenty odpůrců nákupu supersoniků. Hanák je historik na slovo vzatý, jeho agumentace je však chabá. Jako odpůrce nákupu jakýchkoli stíhaček a spoluautor petice "Rozvoj místo stíhaček" (www.ikhb.cz) se pokusím vyvrátit jeho argumenty.

Důvodů proti nákupu stíhaček je celá řada od vojenských, přes ekonomické, stategické až po politické. Vezměme to od konce. Případné definitivní potvrzení nákupu (leasingu) gripenů současnou stojedničkovou koalicí vytváří závazek i pro několik následujících vlád (až 15 let). Ať už se rozhodnou lobbysté politicky kryti členy vládní koalice pro gripeny či F16, pokaždé poškodí naše zahraniční vztahy s "odmítnutými" státy. Výdaje na stíhačky budou dalšími utopenými miliardami v černé díře zvané Armáda ČR. Přidají se tak k již dříve vyhozeným miliardám za modernizaci stovek tanků, za nákup desítek L -159, které jsme nikdy nepotřebovali, a mohli bychom ve výčtu pokračovat velmi dlouho. Všechno to byla strategická, odborně posvěcená rozhodnutí, patrně i nezbytná pro naši obranyschopnost.

Vojenské zdůvodnění nesmyslnosti supersoniků je nejsnažší. Krajně nepravděpodobný je konflikt s některým z našich sousedů v nejbližších desetiletích. Naši sousedé jsou neutrální Rakousko a spojenci z NATO. Jejich armády se ve větší (Slovensko) či menší (Německo) míře potýkají se stejnými problémy jako naše a nejsou použitelné pro konvenční koflikt. Snižují počty vojáků, posádek i techniky, aby mohly vojenské výdaje koncentrovat na modernizace svých armád a především vydržování nemalých vojenských sborů mimo svá území.

Jiří Hanák argumetuje zkušeností roku 1929. Evropa vypadala klidně a nikdo se nechystal na válku. To změnil nenápadný muž v Německu. Kdo může vyloučit, že se něco podobného nástupu Hitlera a rozpoutání války nebude opakovat, ptá se Hanák. Navíc mu případné odmítnutí stíhaček připadá jako parazitování na ostatních, kteří nás chrání za své.

Argumenty Hanáka jsou mylné. Na cizí ochraně neparazitujeme. Protože nás nic neohrožuje, nikdo nevydává navíc výdaje na naši ochranu. Jsme členy organizace, která se snaží o účelné plánování výdajů svých členů, což v praxi znamená specializaci a opuštění vojenskoobranné "soběstačnosti" menších armád. Jaký smyl bude mít našich čtrnáct stíhaček mezi několika stovkami evropských členů NATO? Mnozí jich mají nadbytek stejně jako my L-159 a snaží se jich zbavit.

Hanák má pravdu, že na rizika budoucnosti je třeba se připravovat dnes, ne až v okamžiku krize. Vždy je potřeba znát reálná rizika a směřovat prostředky efektivně. V roce 1929 by nejlepší investicí do obrany Československa byla racionální národní politika překonávající neloajalitu Němců a Maďarů k novému státu. Jistě by to bylo účelnější vydání veřejných prostředků než budování mohutného pevnostního systému, který nás neochránil.

Českou republiku dnes, i za mnoho let bude ohrožovat pokles konkurenceschopnosti a nezaměstnanost, neproduktivita a zkorumpovanost administrativy, stárnutí populace, neefektivní vzdělávací systém, plýtvavost a snižující se kvalita veřejných služeb a další. Ani před jednou z těchto hrozeb nás Hanákem podporované stíhačky neochrání. Chystaný nákup stíhaček je jednou z největších zbytečností, jakou nám tato vláda chystá. Věřme, že se jí dá ještě zabránit.

(autor je předsedou Institutu K. H. Borovského www.ikhb.cz
a LiRA www.liberalnistrana.cz )
Další články tohoto autora:
Milan Hamerský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku