Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 31.12.2003
Svátek má Silverstr
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
 >PŘÁNÍ: Pf 2004
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Novoročenky
 >PSÍ PŘÍHODY: Snad poslední letošní Bartova pidirvačka
 >KOMENTÁŘ: Zmraž si plat a staň se parlamentním funkcionářem.
 >DOPRAVA: Kudy, kudy cestička…?
 >BUZERACE: Příběh vpravdě silvestrovský, leč reálný
 >EVROPSKÁ UNIE: Krach? Ne, to jen buldozer narazil
 >NÁZOR ODJINUD: O národních zájmech "Bakšikistanu", aneb, "Milí čeští diletanti, a co vy jako v té EU vlastně chcete?"
 >SPOLEČNOST: Chraňme člověka proti přírodě
 >Druhý příchod Tara Fuki
 >POHÁDKA: Karkulína
 >CHTIPY na závěr roku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chystání na Silvestra

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
31.12. Druhý příchod Tara Fuki
Pavel Košek

Co je průšvihem skvělých debutů? Když se budete opakovat, tak se opakujete, když zkusíte něco jiného, znepřátelíte si tvrdé jádro fandů, když nepřinesete nic nového, budete nudit. Pro duo Andrea Konstankiewicz-Dorota Bárová byl úspěch debutového alba Piosenky do snu nepochybně motorem pro další nahrávání. Odolaly na albu Kapka nástrahám použití stejné matrice?

Tara Fuki si z možnosti posunout svojí tvorbu o kus dál nebo do jiných dimenzí vybraly zcela logicky obě možnosti. Říkám zcela logicky proto, že o nadání a umělecké vyspělosti obou žen není pochyb. A moje přesvědčení je natolik bytostné, že nežli se vydat cestou okultního napodobování sebe sama, věřím, že by si raději obě zpřerážely svými nástroji hřbet.

Album Kapka je mystické desatero, které již hovoří trojjazyčně, polsky, česky a francouzsky. Všechny skladby jsou postaveny na neúprosném, zvukovém minimalismu, jehož hudební vzorce jsou nabité masou citů. Čím nenápadnější základní motiv, tím úžasnější proud emocí, které tryskají ze všech tónů. Hodně k tomu přispěl i fakt, že se Tara Fuki pustily do nahrávání mimo studio a apokalypticky smažily violoncella v renesančním prostředí zámku v Nesovicích u Vyškova.

Obsah oranžového alba oproti předloňskému zelenému je sice odlišný, ale ne tolik. Onen jeden krok jinam se nemohl Tara Fuki povést revolučně, aniž by již tak svébytný projev opustily úplně. Navíc proč experimentovat v experimentu, když obě protagonistky mají spoustu dalších projektů, ve kterých se realizují v potřebném rozsahu. Krok dopředu se ale povedl dokonale. Naprosto úžasné rozeznění strun violoncell, lidského vnímaní a meditačních pohnutek. Kapka je druhá etapa na cestě ke kořenům.

Kup-to-měr: 91 %

Tara Fuki: Kapka. Indies Records, 2003. 43 minut a 46 sekund.


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku