Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 31.12.2003
Svátek má Silverstr
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
 >PŘÁNÍ: Pf 2004
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Novoročenky
 >PSÍ PŘÍHODY: Snad poslední letošní Bartova pidirvačka
 >KOMENTÁŘ: Zmraž si plat a staň se parlamentním funkcionářem.
 >DOPRAVA: Kudy, kudy cestička…?
 >BUZERACE: Příběh vpravdě silvestrovský, leč reálný
 >EVROPSKÁ UNIE: Krach? Ne, to jen buldozer narazil
 >NÁZOR ODJINUD: O národních zájmech "Bakšikistanu", aneb, "Milí čeští diletanti, a co vy jako v té EU vlastně chcete?"
 >SPOLEČNOST: Chraňme člověka proti přírodě
 >Druhý příchod Tara Fuki
 >POHÁDKA: Karkulína
 >CHTIPY na závěr roku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chystání na Silvestra

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
31.12. KOMENTÁŘ: Zmraž si plat a staň se parlamentním funkcionářem.
Pavel Kuthan st.

Zmražení platů našich poslanců na tři roky je příkladné gesto jejich voličům. I zákonodárci si v době reformy veřejných financí dovedou utáhnout opasky. Někteří jdou dokonce tak daleko, že svým voličům dokáží, jak žít za sociální dávky a měsíc si naordinují dietu občana, který je kupříkladu více jak rok bez práce. Rozhodně si dietou nezkazí postavu, spíš naopak. Jiní si pojezdí celý den na kolečkovém křesle invalidy. Není nad praktický příklad.
Snad právě z těchto důvodů jde jejich obětavost ještě dále téměř za hranice možností, stávají se tzv. parlamentními funkcionáři pracujícími pro blaho svého voliče do roztrhání těla, nad rámec své poslanecké práce v různých výborech, podvýborech, komisích, delegacích, kde se zaobírají kupříkladu myslivostí, rybařením, včelařstvím, chovatelstvím, ekonomickou diplomacií, vězeňstvím, vojenským materiálem a likvidací munice, raritou je podvýbor pro informatiku v sociální oblasti a zdravotnictví a vedení zdravotní dokumentace. Nebude jistě daleko doba, kdy začnou vznikat i podvýbory, kde budou poslanci diskutovat daleko vědečtější témata, kupříkladu proč se země točí, či pravdivost Darwinovy teorie. Jistě se začnou i předhánět, kdo vymyslí věrohodnější název, aby mohl vzniknout další podvýbor či komise, jen aby byli oslovováni pane předsedo, či místopředsedo, protože tento název na vizitce znamená nejen jakési povýšení na poslance seniora, ale i značné finanční přilepšení jdoucí nad rámec poslaneckého platu a náhrad. Někteří se v těchto podvýborech sejdou formálně čtyřikrát či pětkrát do roka, zato příplatky k poslaneckému platu jdou od 9300Kč podvýboru pro obecní policii poslance Kotta, nebo podvýboru pro ekonomické vnější vztahy zabývající se ekonomickou diplomacií poslance Mládka až po 55800Kč za šéfování podvýboru pro vězeňství jeho předsedy, neuražme ho slovem poslance, pana Šplíchala./Zdroj MF /
Kdo by dnes chtěl být obyčejným poslancem se základním platem 46000Kč, příplatkem za dopravu a reprezentaci, které mohou dosáhnout až 35000Kč, s náhradou za byt 13800Kč a 5000Kč za telefon? Z dvě stě poslanců jich má funkci 174. Jen dvacet šest odpadlíků je pouhým poslancem.
Poslanecká sněmovna bobtná o výbory a podvýbory raketovým tempem a přítrž podobným praktikám udělá pouze přestat platit za funkcionaření, které není ničím jiným než tichým zvyšováním poslaneckých platů a možná i uplácením straníků za soudržnost klubů ze státního rozpočtu. Podobná praxe se přelévá do senátu.
Naposledy při své cestě na krajský úřad jsem zaslechl mezi zastupiteli revoluční myšlenku. Založme si také výbor s podvýbory jako poslanci, nějaký honosný název už vymyslíme a penízky se pohrnou. Jistě nebude daleko doba, kdy se podobná praxe dostane i do zastupitelstev městských. Co takhle tuto světovou raritu a poslanecké know how implementovat do Evropského parlamentu, kde budeme mít od roku 2004 zastoupení? Matička Evropa nám bude jistě vděčná. Dodržování tradic ctí i tam.
Pavel Kuthan st.
Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan st.

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku