Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 1.1.2004
Nový Rok
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Všem ženám pro potěchu srdce
 >SVĚT: Jak se žije, jí a pije ve Vídni
 >SVĚT: Jak vypadá oslava Nového roku v Chicágských ulicích
 >SVĚT: Předvánoční plavba 2.: vstříc k nizozemským državám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťastný a veselý rok 1914!
 >POSTŘEH: O zámku
 >Lucinka v opeře aneb sbohem Michale
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
 >PŘÁNÍ: Pf 2004
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Novoročenky
 >PSÍ PŘÍHODY: Snad poslední letošní Bartova pidirvačka
 >KOMENTÁŘ: Zmraž si plat a staň se parlamentním funkcionářem.
 >DOPRAVA: Kudy, kudy cestička…?
 >BUZERACE: Příběh vpravdě silvestrovský, leč reálný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
1.1. Lucinka v opeře aneb sbohem Michale
Pavel Košek

V listopadu 2002 se nakvartýrovala ještě čtyřčlenná Lucie do Státní opery v Praze a společně s Českým národním symfonickým orchestrem spáchali koncert, jehož remastering vyšel před Vánoci 2003. Drze dumpinková cena za 2CD je vyvážena tím, že se jedná o vždy levnější live nakrávku. Komorně akustická estráda může začít.

Lucie oprášila staré úspěšné věci, stejně jako lehce experimentální rockovky z Černých koček, mokrých žabiček a samozřejmě nejnovější nemlsavé kousky. Báječný je otvírák z díly Oskara Petra (jinak muže v pozadí) Chci zas v tobě spát, kde support zejména smyčců vytváří krásně klenutý oblouk romantické balady.

Zkamenělý dítě a výrazné žestě již působí trochu roztahaně, ale banjo v pozadí zachraňuje třetí, nečekaný rozměr. Skladba Lucie s houslovou předehrou Jaroslava Svěceného a irskou flétnou při refrénu ... to je zajímavá a nečekaně dobrá souhra. Spolu s eletropopově vyhlížejícím Ohněm a Medvídkem na téměř vánoční téma jsou to nepochybně vrcholy prvního disku.

Již tak symfonicky koncipovaná Amerika nastupuje na druhém disku jako první a jediný rozdíl je autentičnost nahrávky. Co mě hodně zajímalo byla skladba Dotknu se ohně, kde hlasově exceluje Robert Kodym. Bohužel přetloukl i rytmickou a smyčcovou rovinu, a tak píseň není příliš výrazná a působí nemastně a neslaně. I Černí andělé jsou přespříliš multidimenzionální.

Jazzbluesové pojetí Troubit na trumpety by se nám líbilo je bohužel za hranicí upřímnosti. Celá kompozice je většinou až rušivě přeplácaná se snahou zapojit co nejvíce nástrojů a v souhrnu působí na některých místech chaoticky a kýčovitě. Zpomalení rockové úderky jednotlivých písní rovněž albu (oběma) moc nepřidává. Jedinou výjimkou je snad skladba Panic, která zůstala relativně čistá. Ale za tu cenu ...

Kup-to-měr: 48 %

LUCIE: Lucie v Opeře. Sony Music/Bonton, 2003. Dohromady 96 minut a 15 sekund


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku