Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.1.2004
Svátek má Karina
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Kontury roku 2004
 >RECESE: Tři géniové a jedna génijka
 >NÁZOR: První novoroční projev prezidenta.
 >NÁZOR: Galerie našich prezidentů aneb Nadějné poselství Václava Klause
 >SVĚT: Předvánoční plavba 3.: protivné souvislosti s terorismem
 >FEJETON: Všem ženám pro potěchu srdce
 >SVĚT: Jak se žije, jí a pije ve Vídni
 >SVĚT: Jak vypadá oslava Nového roku v Chicágských ulicích
 >SVĚT: Předvánoční plavba 2.: vstříc k nizozemským državám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťastný a veselý rok 1914!
 >POSTŘEH: O zámku
 >Lucinka v opeře aneb sbohem Michale
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
 >PŘÁNÍ: Pf 2004

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
2.1. POLITIKA: Kontury roku 2004
Ondřej Neff

Vstup České republiky do Evropské unie, to bude událost, která vtiskne datum 2004 do učebnic dějepisu. V návaznosti na tuto událost zaznamenejme dvě další: posuny cen v květnu a volby do Evropského parlamentu. Volby do Evropského parlamentu budou zajímavou politickou zkouškou - evropské poslanecké posty s velmi nepřímou úměrou výše platu a praktického významu budou distribuovány bez ohledu na zavedenou mapu české politiky, a patrně budem kroutit hlavou nad lidmi, kteří nás budou reprezentovat.

Co bude v učebnici je jedna věc. Z hlediska každodenní reality bude mimořádně významný sjezd českých komunistů. Doposud Grebeníčkova strana má dvě masky, konstruktivní a destruktivní. Která více vyjadřuje skutečnou tvář, pokud pod maskami nějaká je? Kdyby na sjezdu zvítězili reformisté a kdyby dokonce došlo ke změně názvu (což se těžko dá čekat, ale nelze vyloučit), mohli bychom v dohledné době mít v parlamentu dvě levicové strany schopné spolupráce. To by byla nejvýznamnější změna od rozdělení federace. Nemá smysl spekulovat, jak sjezd dopadne. Komunisté jsou na trojcestí - buď vyjdou z izolace, nebo zabřednou do naprostého extremismu či u nich zůstane vše při starém, tedy při žádném.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu, do třetiny senátu a volby do krajských zastupitelstev ovlivní vrcholné sněmování Občanské demokratické strany. Jím bude rok 2004 uzavřen. Mirek Topolánek se podle všeho utká s Vlastimilem Tlustým. Topolánkovy šance budou veliké, pokud preference ODS budou stoupat. Potíž je v tom, že jejich stoupání je relativní, dostoupaly více méně do té úrovně, ve které už byly. Má ODS v sobě potenciál k tomu, aby získala dost příznivců a překročila magickou hranici 40%? Hodně bude záležet i na míře propadu Unie svobody. Ta se upíná svými nadějemi k volbám do Evropského parlamentu jako ke studánce s vodou schopnou oživovat mrtvoly. Pokud zanikne, kdo přebere roli "liberální ne-ODS strany"? Je přece hodně voličů, kteří se rozešli s ODS a nemohou jí přijít na chuť ani po Klausově odchodu z předsednického postu. Bude třeba velké politické zdatnosti přesvědčit tyto lidi, že lepší je "sázka na jistotu" než experimentování s nepřehlednou čeládkou straniček ozdobených pravicovou nálepkou.

Takové jsou kontury událostí předvídatelných. Plavba do budoucna však je plná nepředvídatelností a nezbývá než si popřát, aby těch úskalí se vyskytlo co nejméně.

  • (Vyšlo v Lidových novinách 1.1.2004)


    Další články tohoto autora:
    Ondřej Neff

    Počet přístupů na stránku:

    Komentáře ke článku