Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.1.2004
Svátek má Karina
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Kontury roku 2004
 >RECESE: Tři géniové a jedna génijka
 >NÁZOR: První novoroční projev prezidenta.
 >NÁZOR: Galerie našich prezidentů aneb Nadějné poselství Václava Klause
 >SVĚT: Předvánoční plavba 3.: protivné souvislosti s terorismem
 >FEJETON: Všem ženám pro potěchu srdce
 >SVĚT: Jak se žije, jí a pije ve Vídni
 >SVĚT: Jak vypadá oslava Nového roku v Chicágských ulicích
 >SVĚT: Předvánoční plavba 2.: vstříc k nizozemským državám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťastný a veselý rok 1914!
 >POSTŘEH: O zámku
 >Lucinka v opeře aneb sbohem Michale
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
 >PŘÁNÍ: Pf 2004

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
2.1. NÁZOR: První novoroční projev prezidenta.
Václav John

Nemohl jsem si nechat ujít první promluvu druhého prezidenta České republiky. I reakce předsedů dvou hlavních politických stran.

Projev našeho prvního politika nebyl v jeho nové roli, vzhledem k jeho dosavadnímu prezidentskému vystupování, nijak překvapující. Potvrdil, že už jsme normální, nevýjimečnou zemí, s normálním, nevýjimečným prezidentem, který pronesl normální, nevýjimečný projev. A to je velmi dobře.

Reakce předsedy ČSSD byla i diplomatická, i věcná. Pouze zdůraznil, že rok 2003 byl mimořádným v tom, že se obyvatelé v referendu vyjádřili pro vstup do EU. Předseda ODS připomněl vlastní zásluhu o zvolení pana Klause. Jen zapomněl dodat, že jeho vyjednávání přesvědčilo především komunisty, aby ho volili. Takže se sluší dodat, že pak stejně zásadově mohl podepsal petici proti mluvení s komunisty.

Jinak diskuze předsedů byla velmi smutná pro pana Topolánka. Hned na začátku se nechal, lépe řečeno, sám zaběhl do kouta, při nepodstatné debatě o cenách v senátní restauraci, ale už podstatnější debatě o nemocenské a imunitě. To, že se členové Parlamentu mohou najíst, a případně i opít, téměř zadarmo, prostě není obhajitelné. Přitom to nemá ani pro ně zásadní finanční efekt. Ovšem označit kritiku jiné nemocenské pro ústavní činitele a pro občany za populismus, už je něco jiného. Všechny demokratické režimy jsou postavené na rovnosti občanů. To se nakonec týká i imunity, kde podotknul, že se už několikrát osvědčila. Škoda, že nedal alespoň jeden příklad, kdy byl nějaký člen Parlamentu pronásledován za své přesvědčení.

Znovu se potvrdilo, že pan Topolánek, téměř vždy, chodí do diskuzních pořadů naprosto nepřipraven. Správně mu to připomněl jeho oponent, když s úsměvem řekl, jak mám reagovat jen na řeči. Naopak předseda ČSSD ho velmi snadno ničil čísly. Až legrační to bylo u nezaměstnanosti. Sice demagogicky, ale matematicky správně mu sdělil, že za koaličních vlád ODS byl nárůst nezaměstnanosti dvojnásobný, a dnes je méněnásobný. Stejně tak dopadlo hodnocení růstu HDP. Škoda, že tak vůbec nemohlo dojít na věcnou diskuzi s argumenty, kdy by se musel i předseda vlády potit.

Bohužel, když pan Topolánek spekuloval, zda se pan Špidla směje jemu, nebo jen tak, skoro bych řekl že jemu, podobně jako asi celá řada diváků. Jeho PR poradce by měl okamžitě dát výpověď, a pokud je slušný, tak vrátit větší část již vyplacené odměny.
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku