Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.1.2004
Svátek má Dalimil
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Inteligentní intelektuálové
 >POLITIKA: Evropská konventitida - krize politického konstruktivismu
 >REFORMA: Pán bůh s námi a Špidla pryč.
 >SVĚT: Nový rok v Nepálu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vítejte po svátcích
 >PSÍ PŘÍHODY: Jaký pán, takový a tak dále
 >FEJETON: Po vánocích jako po výprasku
 >VĚDA: Globální oteplování neexistuje
 >NÁZOR: Novoroční Sedmička, opět zklamání pro voliče roku 2004.
 >SVĚT: Zajímavosti kolem srbských voleb.
 >NÁZOR: Není svatého lidu!
 >MEJLEM: Vtip
 >POSTŘEH: O předení
 >MOBY DICK: Návrat Juniora
 >SPORT: Konečné řešení na dosah

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
5.1. Zkusme to, ale jak?
(eff)

Nemoralizující, neagresivní, nešokující, ba nepřekvapující - tak bývá charakterizován novoroční projev prezidenta Václava Klause. Pokud někdo na přelomu roku překvapil, pak to byl exprezident Václav Havel, který se vyloupl na veřejnoprávní televizi s půlnočním přípitkem. Jeho vlídné vystoupení mělo i nežádoucí komický efekt, vypadalo to, jako kdyby si řekl: když nemůžu na Nový rok v poledne, tak aspoň o půlnoci na Silvestra! Přitom Klausův projev nebyl bezobsažný, jalový. Obsahoval poselství k občanům, poselství v dobrém smyslu diskutabilní, tedy k diskusi vybízející.

Klaus upozorňuje, že žijeme v zemi s velmi silným postavením státu a tedy i politiky. "O použití téměř poloviny všeho, co se u nás za rok vyrobí, bezprostředně, svou vlastní volbou, nerozhoduje nikdo z nás," říká doslova. To jistě není přesná formulace, protože i on z titulu své funkce rozhoduje, ale nechytejme ho za slovo. Žijeme v zastupitelské demokracii a právem Klaus zdůrazňuje roli voleb. Zdvořile vybízí občany, aby věnovali volbám pozornost, tedy jinak - aby šli k volbám, a dostanou k tomu letos příležitost třikrát. Taková výzva je bezpochyby namístě.

Pozornost ale Klaus věnuje i těm, "kterým jsme svůj mandát dali už dříve, to znamená od dnešních členů vlády a Parlamentu". Vybízí občany, aby požadovali na poslancích, senátorech a členech exekutivy, aby "se odvážně a koncepčně pustili do řešení problémů, které žádný jednotlivý občan sám přímo ovlivnit nemůže". Tedy, aby přestali zadlužovat zemi, aby vytáhli z bláta káru školství a zdravotnictví, aby omezili kriminalitu, krátce, aby naplnili to, co je v programu prakticky každé demokratické politické strany. To co se občan z projevu nedozvěděl, je způsob, jak má požadovat to či ono na těch, kterým jsme svůj mandát dali už dříve. Třeba to tam ani být nemohlo. Novoroční program, to nemá být akční program občanské společnosti, a sám Klaus by se zděsil a tvrdě se bránil, kdyby po něm někdo něco podobného chtěl. Jenže, pokud má občan působit na někoho, kdo rozhoduje s jeho pověřením, musí mít nějaké ovlivňovací nástroje. Takovým nástrojem jsou volby a jim věnoval prezident Klaus náležitou pozornost. O jiných nástrojích se přímo nezmínil. Třeba poradí příště. A zbývá mu jen málo času k nápovědě, kterak realizovat jeho závěrečné poselství. Říká, abychom změny našeho státoprávního uspořádání, tedy vstupu do Unie, využili k udržení či dokonce k posílení svobody, demokracie a prosperity. Bylo by jistě dobré, kdyby se to podařilo, ale jak toho v praxi dosáhnout? I o tom by bylo dobré diskutovat, bez předpojatostí a postranních úmyslů.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku