Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.1.2004
Svátek má Dalimil
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Inteligentní intelektuálové
 >POLITIKA: Evropská konventitida - krize politického konstruktivismu
 >REFORMA: Pán bůh s námi a Špidla pryč.
 >SVĚT: Nový rok v Nepálu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vítejte po svátcích
 >PSÍ PŘÍHODY: Jaký pán, takový a tak dále
 >FEJETON: Po vánocích jako po výprasku
 >VĚDA: Globální oteplování neexistuje
 >NÁZOR: Novoroční Sedmička, opět zklamání pro voliče roku 2004.
 >SVĚT: Zajímavosti kolem srbských voleb.
 >NÁZOR: Není svatého lidu!
 >MEJLEM: Vtip
 >POSTŘEH: O předení
 >MOBY DICK: Návrat Juniora
 >SPORT: Konečné řešení na dosah

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
5.1. FEJETON: Po vánocích jako po výprasku
Stanislav Reiniš

Český národ je národem remcalů už od pradávna. V dobách temně mytologických Chrudoš a Šťáhlav remcali u soudu proti kněžně Libuši tak, že se kněžna nakonec namíchla a řekla, jděte pro Přemysla a uvidíte. Budete skučet. Stalo se. Remcání slyšíte zvláště teď po vánocích všude. Remcají ministři I nevzdělanci. Remcal I president ve svém novoročním projevu, ale ne moc. Remcal asi proto, že chce být populárním presidentem celého národa a národ nejen remcání produkuje, ake také je rád poslouchá. Aspoň je dobré to, že pan president nemazal národu med okolo úst. I před vánocemi se remcalo. Pravé koncerty protestů. Podle jakési bankovní statistiky prý Češi utratili před vánocemi bilion korun. Tím myslím bilion jako tisíc miliard po evropském způsobu. Asi to bylo proto, že každý vytáhl penízky ze štrozoku, neboť se blíží Evropská unie, už prvního května bude, a co pak bude s penězi, nikdo neví a domýšlí se. I měnová reforma by mohla být, báli se opatrníci. Proto pryč s penězi. Kdo neměl, půjčil si z banky a bude splácet remcaje. Bude si však potají lebedit, že splácí peníze před eurem penězmi po euru. Tisíc miliard je víc než státní rozpočet, sto tisíc korun na osobu. Někdo dával víc, někdo dával míň, dávaly se zájezdy a auta a domy. Teď budou splácet jako mourovatí.
Této situace využili zloději a měli posvícení. Sjížděli se zloději odevšad, zlodějští rodiče posílali děti krást, prý to byl masový jev. Kdo měl peníze v kapse, mohl o ně přijít. Mnoho peněz v kapsách mnoho chmatáků značí. Už aby si tu lidé a banky zvykli platit šeky, to ještě možné vesměs není, anebo kreditovými kartami, to už možné je, ale moc se to nevyužívá.
Remcalo se také o hudbě. Ta vyvolala protesty. V hypermarketech, jak známo, se bez ustání hraje jakási populární směs několika málo koled. Moc jich není, je to nenápadité, mele se to kolem dokola. U nás v Kanadě to snad je ještě horší než v Česku, navzdory multikulturalismu. Víc koled snad asi není, tak se asi nedá nic dělat. Jiné koledy než ty, co se hrají, lidé neznají, nenavodily by tedy u nich ty správné spotřebitelské pocity. Teď prý se proti koledám věčně omílaným začali bouřit zaměstnanci českých hypermarketů, kdo prý to má poslouchat , jde to pořád kolem a kolem, je to o zblbnutí. Je, taky mi to leze na nervy. Jak ale dodat koledám víc šťávy? Muslimská vánoční hudba neexistuje, ani hudba dalších náboženství, šintoistů, hinduistů atd. Proto jsou výzvy a remcání proti těm pár koledám na místě, ať hypermarkety sponsorují skládání nových spotřebitelských koled, aby každá zazněla jen jednou denně. Tolik písniček by se dalo použít, tolik písniček by se dalo složit. Jak by vám znělo: "Ježíšek do Mekáče zašel si na hambáče," nebo chorál "Kuřata z KFC létala kolem hvězdy betlémské"?

Stanislav Reiniš
Psáno pro Nový Domov, Toronto
Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku