Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.1.2004
Svátek má Dalimil
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Inteligentní intelektuálové
 >POLITIKA: Evropská konventitida - krize politického konstruktivismu
 >REFORMA: Pán bůh s námi a Špidla pryč.
 >SVĚT: Nový rok v Nepálu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vítejte po svátcích
 >PSÍ PŘÍHODY: Jaký pán, takový a tak dále
 >FEJETON: Po vánocích jako po výprasku
 >VĚDA: Globální oteplování neexistuje
 >NÁZOR: Novoroční Sedmička, opět zklamání pro voliče roku 2004.
 >SVĚT: Zajímavosti kolem srbských voleb.
 >NÁZOR: Není svatého lidu!
 >MEJLEM: Vtip
 >POSTŘEH: O předení
 >MOBY DICK: Návrat Juniora
 >SPORT: Konečné řešení na dosah

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
5.1. NÁZOR: Novoroční Sedmička, opět zklamání pro voliče roku 2004.
Pavel Kuthan st.

Poselství, které oba politici dali občanům, jež budou v letošním roce volit nejen do Evropského parlamentu, byl pro voliče opět zklamáním. Vše z Novoročních předsevzetí politiků zůstává vlastně při starém.
Premiér okomentoval zadlužení republiky opět svým žoviálním gestem, že nepředstavuje velké zadlužení. Zřejmě nečetl nejnovější statistiky, které hovoří o tom, že zahraniční zadluženost ČR stoupla o 30,8 miliardy korun na rovných 775,8 miliardy Kč a výše zahraničního dluhu v poměru k HDP již činí 33%. Stále se drží své teze, doporučované slepými levicovými ekonomy, kteří papouškují zkresleně mastrichtská kritéria, že zadluženost do 60% HDP je normální. Jen jaksi všichni tito pánové pozapomněli, že kritéria byla stanovena na mnohonásobně výkonnější ekonomiky států EU než je naše a prohlubování současné zadluženosti, kdy každý občan dluží již téměř 80 tisíc korun, by mohlo mít pro naši nevýkonnou ekonomiku velmi brzo zničující důsledky i s rostoucím zadlužování rodin ve výši 153 miliard, z nichž převážná většina do budoucnosti nebude schopna platit své závazky.
Poslanci i premiér musejí umět včas zatáhnout za záchrannou brzdu, abychom nedopadli podobně jako v případě, kdy jako ministr práce a sociálních věcí občany přesvědčoval o tom, že tehdejší nastavení průběžného důchodového systému je schopné ufinancovat důchody ještě dvacet let a nyní po prohlédnutí v jiné funkci jaksi zjišťuje, že realita je zcela opačná. Bohužel záchrannou brzdou není napumpování více peněz do nádrže státního rozpočtu reformou veřejných financí bez důsledné kontroly jejích odtoků až k podnikům realizujícím zakázky, přidělené mnohdy bez výběrového řízení, kde hrozí korupce a smlouvy nevýhodné pro stát, bez sankcí za špatně odvedenou práci a záruční doby na materiál. Záchrannou brzdou není projídání státního rozpočtu populistickým přidáním platů pokaždé, když zaječí odboroví bossové nejen ze státní správy, ale důsledná a hlavně rychlá redukce bující hydry byrokracie s okamžitým odstraněním černých duší tabulkových míst.
Předseda jedné z našich největších pravicových stran zase přesvědčoval voliče svou každodenní senátorskou nevědomostí, kdy vlastně chodí na obědy a neví ani, co a za kolik jí. Ani neví jako místopředseda senátu, že existuje senátní praxe dotovaných obědů daňovým poplatníkem za směšné ceny, které vrchní donáší ze zaměstnanecké jídelny do restaurace na vyžádání. Místo toho chce voliči říci jakési poselství do Nového roku a snaží se celý problém nastíněný moderátorkou bagatelizovat průpovídkou o populistech, kterou se jízliví politici častují, jakmile někdo z jejich řad chce konečně omezit mnohdy nesmyslné výhody a zjednat pořádek. Evidentně mlžil odbíháním od tématu a snažil se rozhovořit mnoho dalších témat nesouvisejících s dotazem, které stejně nikdy nedokončí. To je však obvyklá argumentace pana předsedy s neustálým opakováním stejných slov, aby měl čas si rozmyslet další argumentaci, která je někdy opravdu mimo mísu.
Neuvědomil si, že už vlastně poselství voliči dal. Stále budou existovat rovní, ale většina politiků bude stále rovnější. Ať už je to v nemocenské, která pro ně platí v jiném režimu, než pro občana, nebo v čerpání duplicitních paušálních náhrad za dopravu, který každý občan a podnikatel musí řádně do puntíku vyúčtovat dle zákona 119 a jeho novelizacích, ať už létá letadlem či jezdí MHD, či přilepšováním si mnoha tisíci za statování ve výborech a podvýborech zcela zbytečných a založených právě za tímto účelem, nebo obcházením či nerespektováním měkkého zákona o střetu zájmů. Využíváním rozsáhlé imunity nemající ve světě obdoby, kterou kryjí i takové přestupky jako je opilství za volantem či nehody, za něž občan mnohdy přijde o řidičský průkaz na dva roky s vysokou pokutou, poškozují prestiž politika v očích občana. Jak řekl pan předseda, trpělivost růže odnáší, a to beze zbytku platí i v případě různých nesmyslných výhod ústavních činitelů.
Kdy už konečně zvláště pravicový politik pochopí, že pokud se zasadí o omezení různých nesmyslných výhod všech ústavních činitelů, udá politice správný směr. Směr slušnosti, korektnosti a jistých morálních zásad, aby vstup do politiky byl chápán jako poslání a služba občanovi změnit jeho podmínky ke spokojenému a šťastnému životu. Občané pak nebudou chápat politiku jako nečistou věc, ale jakési vyvrcholení občanského života do pozice, kdy budou moci něco udělat pro dobrou věc s možností pomoci druhým.
Pavel Kuthan st.
Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan st.

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku