Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 7.1.2004
Svátek má Vilma
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Koruna vůči dolaru posiluje na historická maxima
 >SPOLEČNOST: Causa Goldflam
 >EKOLOGIE: Věda o globálních změnách klimatu
 >MROŽOVINY: Evropa v mlze
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na tři krále o hodinu dále
 >PSÍ PŘÍHODY: Kauza zmrzlých uší
 >NÁZOR: Emigranti mediálně a umělecky vytváření
 >FEJETON: "Queen Mary 2 potopena !!!"
 >PŘÍBĚH: Nepochopitelný
 >POSTŘEH: O velikosti
 >SVĚT: Předvánoční plavba 5.: Kostarika bez armády a diktatury
 >GLOSA: INDOŠ se moc nepovedl, ať žije INDODO !!
 >MEJLEM: Vtip
 >ARCHITEKTURA: Tajuplné pražské ghetto
 >FRANCIE: Kde ty hroby jsou, kde jsou ti vojáci ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
7.1. SPOLEČNOST: Causa Goldflam
Josef Ptáček

Schválené ocenění známého divadelníka Arnošta Goldflama Cenou města Brna bylo po několika hodinách zrušeno, neboť zastupitelé se dozvěděli, že jeho jméno figuruje na seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti. Uf, to jsme si oddychli, to by tak hrálo aby tenhle estébák dostal cenu od našich spravedlivých zastupitelů, zatleskejme jim. Demokracii si rozvracet nedáme!

Anebo je všechno jinak, jak praví klasik? Shodou okolností jsem Arnošta znal v době, kdy ještě divadelníkem nebyl, spíše jen v kumštu začínal, byl prostým úředníkem jednoho brněnského národního podniku a o budoucí kariéře zatím jen snil. Budiž mi přičteno k tíži, že jsem shovívavě naslouchal jeho plánům a v duchu si myslel něco o marnosti takových snů. Pak nás osud rozvál různými směry a za posledních patnáct až dvacet let jsem se s ním náhodně potkal ne více než dvakrát či třikrát. Co mě utkvělo v paměti z té doby? Měl nekonformní názory na hony vzdálené tehdejší socialistické ideologii a nenechával si je pro sebe, byl amatérským výtvarníkem a malířem, jednou mi s hrdostí ukazoval dopis nějakého olomouckého komunistického pod- či nad- výboru, který mu zakazoval výstavu andělíčků… On se tím docela bavil a byl na zákaz hrdý. Když jsem později sledoval jeho divadelní tvorbu, proplouval mezi Scyllou a Charybdou - tedy komunistickými mantinely, s odřenýma ušima.

Dále už budu jen spekulovat: Státní bezpečnost si vzala do hledáčku každého Čecha, který trochu "vyčníval" a nebyl členem té jediné, stále vedoucí strany. Sem tam si ho pozvali, pohovořili s ním, s úsměvem a v žertu pohrozili, ale hlavně chtěli jakékoliv informace, možná i zcela neužitečné. A pak už vůbec nezáleželo na tom co se dělo dál. Záznam tam byl, "odfajfkli" splněný úkol. Oni soudruzi zas nebyli tak hloupí, jak jsem si mysleli, v něčem byli téměř geniální. Přišli o moc jakoby před 14 lety, ale svými dlouhými chapadly ovládají společnost dodnes - zdánlivě neuvěřitelné ale skutečné. Kdyby šlo o detektivku, mohla by se jmenovat Pomsta ze záhrobí, nebo tak nějak. Spíše, než informaci, že se A. Goldflam ocitl na seznamu spolupracovníků, bych uvítal, kdyby zastupitelé nebo případné oběti uvedli, koho že pan Goldflam udal, co tím způsobil a to že je důvodem k vyloučení z kandidatury na Cenu města Brna. Představuji si jak po 14 letech po převratu někteří bývalí komunisté v zastupitelstvu zvedají ruku proti A. Goldflamovi, který zřejmě nebyl disidentem, ale do partaje nikdy nevstoupil a jistou rezistenci vůči zřízení alespoň ve své tvorbě vykazoval.

Malé doporučení zastupitelům: Ono by bylo rozumnější příště navrhnout na jakoukoliv Cenu bývalého člena KSČ, lépe bývalého stranického funkcionáře nebo nejlépe člena STB, tam bude jistota, že na seznamu určitě nebudou… A jak pravil klasik: Skutečnej konfident nikdy žádnej záznam neměl a mít nebude!
Další články tohoto autora:
Josef Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku