Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 8.1.2004
Svátek má Čestmír
  Výběr z vydání
 >EKOLOGIE: Lidé bojují proti úložišti.
 >FEJETON: U stolu se toho řekne nejvíc
 >POLEMIKA: Proč má kůň černou moč
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mrznou vedle nás
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Za roboty do Brna
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s rozumnou paní
 >ÚVAHA: Kam ten svět spěje
 >SVĚT: Předvánoční plavba 6. : závěrečné dojmy s vyúčtováním
 >PŘÍBĚH: Sloužím Lidu - Sokolovský závod branné zdatnosti
 >FEJETON: "Domorodci z New Yorku"
 >AFÉRA: Ohňová ostuda v Evropské Unii na pokračování
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O významu
 >EKONOMIKA: Koruna vůči dolaru posiluje na historická maxima
 >SPOLEČNOST: Causa Goldflam

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
8.1. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
Jiří Polívka


Rad bych touto cestou podekoval panum J.Svrskovi a L.Motlovi, kteri prispeli do vrouciho kotle o globalnim oteplovani Zeme.
Nejsem odbornik na pocasi ani oteplovani, ale pokousim se zustat skeptikem. Pan Motl ukazal, na jak vratkych a duvery nehodnych zakladech stoji cele hnuti zelenych i jinych prosazovatelu omezovani lidske cinnosti a ochrany planety.
Vim o celem procesu jen malo, lec posudte: uplne poprve na celem svete zacalo pravidelne mereni teploty vzduchu kolem roku 1712 v Klementinu diky zainteresovanym prazskym jezuitum. Jak presne to delali, nevim. Predtim nikdo nic nemeril, nebot jeste po temer dve staleti potom se vedci hadali, co je teplo a co teplota. Posuzovat zpetne vykyvy teplot v meritku jednotek stupnu Celsia je podle mne zcela naivni. Presto se to deje a presto na tak mylnem zaklade "vedci" tvrdi, ze se Zeme otepluje.
Ani z umelych druzic Zeme, sotva 200 km nad povrchem, neni dobre mozne rozpoznat, ze na Zemi ziji lide, natoz tvrdit, ze jejich cinnosti se ovlivnuje pocasi nebo klima.
Mereni CO2 a metanu se deje natolik omezene, ze opet tvrzeni o zmenach klimatu povazuji za zcestna. Nejvic metanu pritom vznika hnilobou organickych hmot a jeste vic existenci planktonu a morskych ras, nikoli lidskou cinnosti.
Tzv. "ozonova dira" byla objevena okolo r. 1985, a to nad Antarktidou a jizni polokouli. Jeji velikost se meni velmi rozsahle a jeji existence se svadi na slouceniny fluoru, produkovane lidmi. Nejrozsahlejsi prumyslova cinnost je na severni polokouli, nikdo nedokazal vysvetlit, jak to, ze dira "zeje" prave uplne jinde.
Nemohu dokazat, ktera tvrzeni jsou pravdiva, ale pochybuji o tom, ze je vedecky spravne extrapolovat kratkodobe zname skutecnosti tak, jak je to prave v mode.
A pokud jde o predpovedi pocasi, vime vsichni, jak jsou spolehlive. A to pres existenci meteo druzic a siti pozorovatelen a modernich pocitacu. Krome predpovedi tajfunu a velkych udalosti neumeji tito bajecne placeni meteorologove ani predpovedet, kdy bude prset, natoz kdy kde kolik vody spadne. Vzpomente na nedavne zaplavy na Morave, v Cesku a jinde.
Zaverem pekna vzpominka na pana Srolla, ktery od roku cca 1970 predpovidal pocasi na zaklade polohy Mesice. Vsichni se mu smali, ale jeho predpoved na jeden mesic kdekoli na svete mne tehdy stala Kcs 14.- a zajistila me rodine pekne pocasi o dovolene po radu let. Mel pry, po letech dohadu s cs. patentovym uradem, na predpovedi patent a z celeho sveta dekovne dopisy. V porovnani s miliony vydanymi na "odborne" byt nespolehlive predpovedi "profesionalu", byla jeho cinnost rozhodne lepsi a spolehlivejsi. Jeho "podnik" se jmenoval Gravimeteor Smrzovka. Jestli jeste zije, rad bych ho pozdravil.

Zdar diskusi!

Jiri Polivka


Další články tohoto autora:
Jiří Polívka

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku