Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 9.1.2004
Svátek má Vladan
  Výběr z vydání
 >ODBORY INFORMUJÍ: Mlynář skoro nekontroluje Českou poštu
 >PENÍZE: Co nás v roce 2004 čeká a nemine I.
 >TERORISMUS: Nač ten pokřik okolo cest do USA?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Na tři krále
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak mi dala Šogo zabrat
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >POSTŘEH: O viselcích
 >SVĚT: Bushova iniciativa co udělat s ilegály
 >GLOSA: Případ Antl.
 >Případ Absolon: vzorový pachatel Pechanec
 >EKOLOGIE: Lidé bojují proti úložišti.
 >FEJETON: U stolu se toho řekne nejvíc
 >POLEMIKA: Proč má kůň černou moč
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mrznou vedle nás
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Za roboty do Brna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
9.1. Devětadvacet zpupných
(nov)

Ačkoli se již píše rok 2004 a přes hrozbu, že mandátové a imunitní výbory obou komor parlamentu se budou zabývat porušováním zákona o střetu zájmů ze strany zákonodárců, zůstává stále 29 poslanců a senátorů, kteří nepodali přiznání o vedlejších příjmech a darech za rok 2002 a ukázkově tak kašlou na českou zákonnost, byť jsou jejími tvůrci a tudíž měli by být v jejím dodržování vzorem.

Na liknavost českých zákonodárců přiznávat vedlejší příjmy a dary, jak jim ukládá zákon, upozornila média již na podzim 2003, avšak teprve poté, co se pět senátorů na základě petice občanského sdružení "Oživení" obrátilo na Parlament, aby se tímto pohrdáním zákony ve vlastních řadách začal zabývat, se v prosinci napravilo 27 hříšníků a opožděně přiznání podalo.
Někteří z nich se omluvili, že prostě na zákon zapomněli. Budiž, jsou to lidé jako ostatní, leč na rozdíl od těch "ostatních" mají k dispozici poslanecké kanceláře a asistenty, které jim veřejnost platí z daní. A neměl by pak zodpovědný poslanec úkolovat svého asistenta tak, aby mu přednostně připomínal jeho zákonné povinnosti?

Stále ale zůstává 29 arogantních zákonodárců, se kterými zatím nehnulo nic. Jmenovitě to jsou (zdroj: HN, Sněmovna, Senát):
ODS: M. Cabrnoch, M. Doktor, K. Dostálová, L. Ježek, M. Kučera, M. Ouzký, A. Rozehnal, T. Teplík, M. Dvořák, D. Filipiová, J. Horák, J. Pavlata.
KSČM: L. Brynychová, K. Čelišová, J. Dolejš, V. Exner, J. Gongol, P. Hojda, J. Mandlík. M. Ransdorf, A. Zralý, J. Doubrava.
ČSSD: J. Boháčková, M. Kapoun, M. Melčák, A. Sýkora, P. Šulák, M. Titz.
Bez příslušnosti: J. Kubín

Na tomto bezděčném průzkumu arogance zákonodárců je pak na pováženou, že, bohužel, je tu nejvíce zastoupena pravice. Od komunistů se dá pohrdání zákony čekat, nicméně pro pravici, která na úctě k zákonům staví, je demonstrovaná zpupnost ostudná. Jestliže je, kupříkladu, na tomto seznamu za ODS i poslankyně Kateřina Dostálová, která se za "televizní války" tak vehementně bila za legalitu Hodačova ředitelování, za jeho zákonnost, jiné slovo než ostuda se použít nedá.
Možná je pro tyto poslance a senátory povinnost podávat přiznání o vedlejších příjmech a darech neúnosným břemenem, ponižujícím zásahem do jejich soukromí. Pak je na nás, voličích, v tomto případě napříč politickým spektrem, abychom je tohoto ponižujícího břemene zbavili. Jednoduše tím, že je nebudeme volit.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku