Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 9.1.2004
Svátek má Vladan
  Výběr z vydání
 >ODBORY INFORMUJÍ: Mlynář skoro nekontroluje Českou poštu
 >PENÍZE: Co nás v roce 2004 čeká a nemine I.
 >TERORISMUS: Nač ten pokřik okolo cest do USA?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Na tři krále
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak mi dala Šogo zabrat
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >POSTŘEH: O viselcích
 >SVĚT: Bushova iniciativa co udělat s ilegály
 >GLOSA: Případ Antl.
 >Případ Absolon: vzorový pachatel Pechanec
 >EKOLOGIE: Lidé bojují proti úložišti.
 >FEJETON: U stolu se toho řekne nejvíc
 >POLEMIKA: Proč má kůň černou moč
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mrznou vedle nás
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Za roboty do Brna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
9.1. Případ Absolon: vzorový pachatel Pechanec
www.infoservis.net

Třicetiletý Rom Ota Absolon byl zavražděn v noci na 21. července 2001 na diskotéce ve Svitavách. Velmi rychle měla policie pachatele - byl jím dvaadvacetiletý Vlastimil Pechanec, známá postava skinheadské komunity. Podle soudního svědectví Pechanec na Absolona křičel "Ty černá svině" a pak ho několikrát bodl nožem. Absolon zemřel na následky zranění v nemocnici. Zůstali po něm dvě děti a vážně nemocná družka, která umřela na rakovinu ještě před ukončením soudního procesu.. Policie se při vyšetřování příliš nepředvedla. Pořádkoví policisté nepovolali na místo činu kriminalisty a vyšetřování vedli sami - zeptali se hostů v baru na průběh událostí, nikoho nezadrželi a nic nenašli. Nůž objevili až druhý den pohozený před barem, po deštivé noci už bez stop krve či otisků prstů. Práci policie kritizovalo krajské státní zastupitelství, romský aktivista Markus Pape z Evropského centra pro práva Romů dokonce žádal demisi ministra vnitra Stanislava Grosse.

První na ráně

Ačkoli obžaloba neměla v ruce žádný přímý důkaz a obviněný Pechanec se k vraždě nikdy nepřiznal, byl přesto odsouzen. Krajský soud v Hradci Králové ho poslal za rasově motivovanou vraždu na 13 let do vězení. Podle krajské státní zástupkyně Renáty Vesecké byl dostatečně prokázán motiv vraždy jak svědeckými výpověďmi tak i dřívějšími aktivitami obžalovaného. Vrchní soud v Praze k tomu navíc přičetl znalecké posudky, podle kterých je Pechanec osobou jen velmi těžko převychovatelnou, a trest zvýšil na 17 let nepodminěně.

Vlastimil Pechanec byl v minulosti už třikrát soudně trestán, kromě násilných trestných činů také za podporu hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Strávil dva roky ve vězení za útok nožem na romského mladíka. A dva měsíce před vraždou Absolona byl odsouzen k 14 měsícům vězení za napadení dvou anarchistů na nádraží v České Třebové. I když ho média běžně titulují jako "skin Pechanec", on tvrdí, že se s už v roce 1996 s hnutím skinheads rozešel. Přiznává ale, že má mezi skinheady nadále mnoho přátel, s některými si i dnes dopisuje z vězení. Pár týdnů po vraždě se mezi neonacisty začala šířit oslavná báseň na jeho hrdinský čin. Ale byl to skutečně jeho čin?

Pechanec byl ten večer na diskotéce s několika svými skinheadskými kamarády. Podle známého anarchisty a občanského aktivisty Jakuba Poláka, bývalého zmocněnce Absolonovy rodiny, vyvolal spor s Absolonem jiný skinhead, kterému přišel Pechanec na pomoc. Polák zastává názor, že Pechanec nevraždil, že smrtelnou ránu zasadil některý z přihlížejících skinheadů, kterého policie nikdy nedopadla. "Slyšel jsem dokonce i domněnky, mezi přítomnými skinheady byl i syn velitele hlídky, která na místě činu zasahovala." říká Polák. Pechanec byl podle něj ideálním vzorem pachatele: pochází ze sociálně slabé rodiny, absolvoval pouze zvláštní školu, měl několik záznamů u soudu za rasistické trestné činy a dlouhou skinheadskou minulost. "Ve své nevzdělanosti to byl nadšený příznivec neonacistů, a vlastně kromě skinheadů ani nic neměl. Pro policisty ideální pachatel" dodává Polák.

Během procesu si Pechanec své renomé příliš nevylepšil, nutno ale dodat, že ne svoji zásluhou. Na všechna soudní líčení ho přišli povzbudit jeho skinheadští příznivci, kteří vystupovali značně agresivně. V březnu 2002, při prvním vynesení rozsudku, nadávali ještě v soudní síni pozůstalým a romským přátelům Absolona. Před budovou soudu dokonce pronásledovali jistého občanského aktivistu. Násilí zabránila až justiční stráž spolu s policií. Skončilo to dalším soudním procesem: Pechancova přítelkyně Stanislava Pechrová dostala podmínku čtyři měsíce s odkladem na jeden rok, Pechancův bratr Kamil 400 hodin obecně prospěšných prací a se 150 hodinami odešel od soudu třetí obžalovaný Leoš Řezník.

Odsedí si to?

V baru tehdy nebyli jen Romové a skinheadi. Svědci se ale stále bojí mluvit, bojí se msty. Prý ze strany svitavských skinheadů, kteří údajně mají delší prsty než se na první pohled zdá. Místní Romové hovoří o výhružkách ze strany rodiny Pechance: "Jeho bratr nám chodil pod okna, nadával nám a vyhrožoval." vysvětluje svou nechuť vypovídat jedna ze svědkyň: "Celý poslední rok jsme se báli, a teď, když už je konečně klid, jsme rádi, a nechceme do toho rýpat..."

Rozuzlení případu nečekejte. Vlastimil Pechanec stále tvrdí, že je nevinný a že jde o pomstu ze strany svitavských Romů. Chtěl se dovolat k Nejvyššímu soudu. Došlo ale v právní praxi k velmi nezvyklému opomenutí - jeho právní zástupce promeškal dobu, ve které bylo možné dovolání podat.

Šárka Kuchtová

Autorka je spolupracovnicí Infoservisu

Více k tématu o českém rasismu: Za bílé Čechy! čtěte na www.infoservis.net .


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku