Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 10.1.2004
Svátek má Břetislav




  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Maladaptivní sklony věčných klausobijců
 >DETEKTIVKA: Člověk a osud
 >POSTŘEH: O mobilování
 >MOBY DICK: Válené kolegyně, válení kolegové
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ODBORY INFORMUJÍ: Mlynář skoro nekontroluje Českou poštu
 >PENÍZE: Co nás v roce 2004 čeká a nemine I.
 >TERORISMUS: Nač ten pokřik okolo cest do USA?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Na tři krále
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak mi dala Šogo zabrat
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >POSTŘEH: O viselcích
 >SVĚT: Bushova iniciativa co udělat s ilegály
 >GLOSA: Případ Antl.
 >Případ Absolon: vzorový pachatel Pechanec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
10.1. Umělec a jeho dílo.
JITA Splítková

Tento týden přinesl, krom jiného, problém etiky a morálky nazvaný: umělec, jeho osoba a jeho dílo.
Má se umělecké dílo spojovat s životem jeho tvůrce anebo dílo je dílo a umělec - zhotovitel je něco jiného a tudíž může žít životem zcela se vymykajícímu etice, morálce, právním zákonům? Jak to je? Jen u spotřebního zboží vůbec nezáleží na tom, jak žije jeho výrobce.
Konkrétním případem, který nastolil tyto otázky je sexuální nezřízenec Opočenský:
Zastupitelé Kuřimi na Brněnsku budou na konci ledna jednat, zda na obnovovaném náměstí bude stát plastika od Pavla Opočenského Věčně mokrý kámen. Dílo zbývá jen instalovat, část místních obyvatel však nesouhlasí, aby na náměstí stála socha od umělce, který byl odsouzen za pohlavní zneužívání mladých dívek, 280 jich podepsalo protestní petici. Radní se podle mluvčího Draga Sukalovského většinou kloní k tomu, že je třeba oddělit dílo umělce a jeho osobní život. "Dílo vybrala před třemi lety dvanáctičlenná odborná komise, složená ze zástupců samosprávy, architektů a teoretiků umění," uvedl Sukalovský. Opracovaný, asi metr vysoký kámen s čtvercovým půdorysem o straně asi 1,5 metru bude nahoře mít otvor, z něhož bude stékat voda do nádrže. Radnice již plastiku s názvem Věčně mokrý kámen má ve svých depozitářích. Plastika by měla stát jeden milión korun, přičemž 800 000 korun již město zaplatilo.(ČTK)
Problém dílo a jeho tvůrce je velice obsáhlý a přesahující místo pro úvodník, zde se mohu pozastavit nad rozhazovačností města Kuřim. Umění sehrává v lidském životě a jeho zcivilizování obrovskou roli, ale milión korun za mokrý kámen? Kuřim je zřejmě bohaté město, které už absolutně nic nepotřebuje a může se věnovat méně přízemním věcem, než je třeba dobře fungující infrastruktura, opravené domy. Pokud tomu tak je, je to jen dobře, ale pokud ne, co vedlo radní k této velkorysé podpoře umění (v tomto případu je namístě spíše hovořit o spotřebním zboží)? Čistá a nezištná láska k umění samému? Co jiného?
Jen se divím, že občané neprotestovali ještě před koupí kamene, teď už je to akt marnosti, navíc vzhledem k osobě Opočenského a názvu díla, mají obyvatele tohoto městečka o posměch od přespolních postaráno. Nějakou vtipnou přezdívku si na ně jistě vymyslí.

JITA Splítková




Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku