Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.1.2004
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Kdo všechno jsou Češi?
 >ARCHITEKTURA: Rytíř na kole
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na Měsíc!
 >INTERNET: Český Telecom - zoufalé "zlevnění" ISDN
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na horách
 >PSÍ PŘÍHODY: Ach, ty ženy
 >SVĚT: Pohled do ciziny: Jak (znovu) nastartovat ekonomiku (2).
 >ŽIVOT: Ešus rallye
 >NÁZOR: Hastrmane - tatrmane, dej nám kůži na buben !
 >SPOLEČNOST: McDonald na Měsíci
 >NÁZOR:Až už to nejde jinak
 >NÁZOR: V předvečer temnězelené exekuce
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O životě
 >ODBORY INFORMUJÍ: Žaloba pro diskriminaci 25. den hledání identifikace místa Chmelíčka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
13.1. INTERNET: Český Telecom - zoufalé "zlevnění" ISDN
Jiří Wagner

Před pár dny na mě na stránkách zpravodajského serveru iDnes vybaflo reklamní okénko Českého Telecomu a jakkoli si reklam nevšímám, toto mě zaujalo. Jednalo se o po sobě následující texty:

je nejvyšší čas!
proměňte svůj telefon na
digitální linku ISDN

již za 577 Kč
695,40 Kč (s DPH)

akční nabídka od 1.1.2004

Pod každým textem byla ještě loga euroISDN a Českého Telecomu.

Vzpomněl jsem si, jaké částky po mně ještě před necelým rokem Telecom požadoval a protože znám svou děravou paměť, raději jsem vytáhl šanon a letmo do několika účtů nahlédl. A vskutku, paměť tentokrát nelhala a já viděl onu položku:

ISDN2-používání přípojky - 5% - 699,00 Kč

Vyplývá z toho jednoznačně: Český Telecom se snaží zachránit na poslední chvíli alespoň nějaké peníze za síť, kterou zprovoznil v době, kdy svět byl už dávno docela jinde a připojení ISDN bylo stejně předpotopní jako parní mlátička v éře atomových elektráren. Jeho reklama navíc (pochopitelně) zamlčuje jeden dost podstatný detail - oněch sedm stovek zaplatí účastník za to, že jeho linka není o nic rychlejší než obyčejný dial-up a jejíž jediná - a to ještě diskutabilní - výhoda spočívá v tom, že spojení zase "nepadá" tak často jako to vytáčené. Není tu zmíněno, že připojení je - kromě této paušální částky - účtováno i nadále podle běžných dial-upových tarifů. Jako homeworker jsem kupříkladu v době používání ISDN linky musel platit měsíčně několikatisícové částky, a to jsem mohl na internetu pracovat toliko po večerech a o víkendech, protože jinak bych se nedoplatil.

Na druhou stranu se není co divit, ČTc tu sedí na internetovém připojení jak žába na prameni a může si víceméně stále diktovat ceny. Propadák ISDN mu může ještě něco vynést a tak neváhá toto připojení zlevnit, takže účastník zaplatí i přes zvýšenou DPH skoro stejný obnos jako před rokem (zřejmě ovšem jenom nový uživatel, sazba těch dříve připojených bez milosti na oněch 22% vyskočí - 829,60, resp. 1012,60 Kč s DPH). Vzhledem k problémům dalšího "úžasného" připojení, ADSL, s ohledem na množství denně odhlašovaných pevných telefonních linek a na rostoucí počty účastníků připojených k internetu za paušál přes kabel nebo mobil je s podivem, co si naše vláda od prodeje firmy (údajně v příštím roce) slibuje.
Zkrachovalé podniky se přece kupují za jednu korunu.

Na závěr si neodpustím jednu malinkatou reklamu, která snad bude nějakému Pražákovi k užitku - firma LAM plus, která mi poskytuje kvalitní bezdrátové připojení bez jakéhokoliv omezení přenesených dat, letos zlevnila skutečně, takže namísto (podle zvýšené DPH mnou předpokládaných) cca sedmnácti stovek měsíčně budu na účet firmy posílat jenom 1159,- Kč. Při všem tom novoročním zdražování mě takový postup nesmírně potěšil.

P.S.- Prosím vážené komentátory, aby mi mou malou PR akcičku nevyčítali - dělám ji doopravdy zdarma.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku