Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.1.2004
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Kdo všechno jsou Češi?
 >ARCHITEKTURA: Rytíř na kole
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na Měsíc!
 >INTERNET: Český Telecom - zoufalé "zlevnění" ISDN
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na horách
 >PSÍ PŘÍHODY: Ach, ty ženy
 >SVĚT: Pohled do ciziny: Jak (znovu) nastartovat ekonomiku (2).
 >ŽIVOT: Ešus rallye
 >NÁZOR: Hastrmane - tatrmane, dej nám kůži na buben !
 >SPOLEČNOST: McDonald na Měsíci
 >NÁZOR:Až už to nejde jinak
 >NÁZOR: V předvečer temnězelené exekuce
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O životě
 >ODBORY INFORMUJÍ: Žaloba pro diskriminaci 25. den hledání identifikace místa Chmelíčka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
13.1. ARCHITEKTURA: Rytíř na kole
Zdeněk Lukeš

Minule jsem tu psal o asanační zástavbě pražského Josefova. Mezi nejzajímavější stavby této části Prahy patří domy, projektované podivuhodnou postavou české architektury Richardem Klenkou rytířem z Vlastimilu (*1873). Párkrát se mi už stalo, když jsem o něm psal, že mi redaktoři to jméno rozdělili na dvě, neboť se domnívali, že jde o dva pány. Nebo to různě zkracovali, ale uznejte, že to není ono.

Klenka studoval architekturu na pražské technice, ale pak - jako kupodivu jeden z mála českých architektů - odešel studovat a pracovat do Paříže. Jako elév např. dělal plány na výstavní pavilony světové výstavy v roce 1900. Po návratu do Prahy pracoval u stavitele Františka Buldry a navrhoval třeba průčelí paláce Louvre na Národní třídě. Pak se osamostatnil a také začal učit kreslení na Uměleckopůmyslové škole.

Klenkova architektura je skutečně originální. Tři domy s bohatou dekorací, trochu připomínající hrady, stojí v Pařížské ulici (dům U Synagogy - nedávno hezky opravený), na smíchovském Janáčkově nábřeží (za krásně tvarované komíny na střeše by se nestyděl ani Gaudí) a na Strossmayerově náměstí v Holešovicích naproti kostelu sv. Antonína. Tyto vskutku eklektické stavby vyvolaly odpor modernistů, snad proto Klenka poněkud zjednodušil styl a další domy už mají méně ozdob, zato velká okna a zimní zahrady. Přesto jsou zase jiné, než se tehdy stavělo. Vedle dvojdomu v Široké ulici naproti Maiselově synagoze vyniká především nádherný dům v Maiselově ulici, který uzavírá malý parčík s Mojžíšovou sochou od Bílka. Dům navrhl s Františkem Weyrem, známým pražským stavitelem. Jejich dalším společným dílem byl palác Passage s hotelem Ambassador na Václavském náměstí. I tady se objevuje jeden drobný typický znak všech Klenkových staveb - zvlněná římsa nad okny.

Klenka si postavil krásný vlastní dům na pražské Hanspaulce při Kozlovské ulici. Tehdy tu stály jen usedlosti, tohle byl zřejmě první moderní dům na kopci v katastru Dejvic. V tomtéž roce - 1908 - navrhl rytíř Klenka hlavní pavilon na výstavě Obchodní a živnostenské komory ve Stromovce (už nestojí). Zřejmě už tehdy podnikal na svém velocipedu dlouhé cesty do evropských zemí, ba až do Španěl, a byl tak jedním z prvních propagátorů cykloturistiky u nás. Na Umprum platil za podivína, ale byl studenty oblíben.

Na stará kolena byl ještě pověřen projektem vnitřní instalace Československé republiky na EXPO v Barceloně v roce 1929 (pavilony - až na německý Miese van der Roheho - postavili sami Španělé v neobarokním stylu, takže čeští avantgardisté s tím nechtěli mít nic společného). Poslední Klenkův dům je v Blanické ulici na Vinohradech a pochází z konce 20. let. Nicméně aktivním cyklistou byl stařičký kmet ještě po válce, jak jsem kdysi objevil v jednom dopise, který napsal svému kolegovi, a kde mu vřele doporučuje jezdit v létě do Španělska, jako to činí každoročně on sám. Rytíř Klenka zemřel v roce 1954.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku