Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 14.1.2004
Svátek má Radovan
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Kdo profitoval z nelegálního používání software ?
 >ŽIVOT: Jak získat práci?
 >EVROPSKÁ UNIE: Evropský mráz přišel z východu
 >MROŽOVINY: Klientelismus a demokracie
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chudák Ericsson
 >PSÍ PŘÍHODY: Tunel pro Barta
 >EKONOMIKA: Slabý dolar Čechům zlevňuje americké akcie
 >RECENZE: Divadelní
 >SPOLEČNOST: Doručování nedoručitelného
 >GLOSA: Případ toho pána, co nemá rád gaunery
 >PENÍZE: Nový rok s novými daněmi
 >POSTŘEH: O měření
 >NÁZOR: Socialismus v sociálně-demokratické praxi
 >NÁZOR: O národních zájmech "Bakšikistanu" - Dodatek: Praha na Bosporu
 >MEJLEM: Vtipy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
14.1. NÁZOR: Socialismus v sociálně-demokratické praxi
Zuzana Chlumská

Jako účetní by mne nikde nevzali. Nemám totiž ekonomické vzdělání, ba ani účetnický kurz. Nevadí! V této zemi neomezených možností, klidně se mohu stát i ministrem financí. Ministr má ovšem proti mně výhodu odborných poradců. Tak odborných, že mé mozkové závity na jejich šarády nestačí.
Ale třeba mi to někdo vysvětlí.

Otevřela jsem MF Dnes: "Nové rady o hubnutí" stojí v upoutávce a hned pod ní palcový titulek "Opravdové zdražení se teprve chystá". Možná kouzlo nechtěného, ale plány pana ministra naši nadváhu patrně ovlivní. Chystá nám třetí DPH ten vykuk, snad 10, snad 14 procent. Nechme se překvapit.

Jednou z prvních obětí budou patrně České dráhy, neboť zvýšené DPH má postihnout přepravu cestujících. Stejně s nimi už skoro nikdo nejezdí a tak to lidé ani nepocítí. A když si ještě pan Dušek and boys zastávkují, můžeme si v klidu odškrtnout jednu položku, která se dosud jevila být černou dírou.

Na mytí budeme si patrně kupovat Dobrou vodu (DPH u potravin nezdraží), vyjde to skoro na stejno, možná časem i levněji. Jen nemocnice s jejich plýtváním vodou a hygienickými prostředky (ty totiž také zdraží) půjdou do kytiček. Stejně jsme je chtěli zrušit A máme další položku. Po kolenou budou se plazit, aby aspoň jeden acylpyrínek mohli předepsat.

My ostatní vesele si budem smrdět, či, po vzoru rokoka, vzroste spotřeba voňavek, čímž nastartován hospodářský boom.

I na Grippeny zbude! Vyzráli jsme na to a armádu (téměř) zrušili dřív, než stačil zdražit benzín. A pak že neumíme šetřit. Grippeny jsou aspoň dekorativní.

Teď ještě poradit si se školstvím. V tom nám může být vzorem sociálně demokratický kancléř
Herr Schröder. Geniální nápady bývají jednoduché - což takhle zrušit některé katedry. Leč méně spořiví studenti, tvrdíce, že nemají kde dostudovat, mu celý nápad pokazili.

Statistický úřad uveřejnil alarmující čísla o našem vymírání. Když neprošel návrh prodávat kondomy jen v lékárnách, vymyslel pan ministr lepší řešení - zachtělo se Vám sexu bez plození miláčkové - tak plaťte za svůj chtíč. I prezervativy podraží. Teď už jen protlačit ten zákaz potratů a o populaci je postaráno. Sice při tom sem tam někdo skápne na AIDS, ale to už je daň pokroku. Jaké DPH uvalí se na helmbrechtnice E 55, zatím nebylo stanoveno.

A i jinak myslí pan ministr na rodiny. Jeho rozhodnutí o společném zdanění má však drobnou vadu na kráse. Zároveň se totiž zdraží pleny, dětské autosedačky a to ještě nevíme všechno.
Nula od nuly pojde, jak to tak vypadá.

Historický vědátor v čele naší politické reprezentace předobře ví, že i v uplynulých staletích nejvíce dětí měli chudí lidé. Stačí na tuto tradici navázat. A tak těm, kteří nemohou snížit svůj daňový základ, protože žádný nemají, na děti přidá. Nezaměstnanost vyřešena!!! Co na tom, že z přídavků ještě nikdo kvalitní vzdělání potomkům nezajistil a v rodině bez pracovních návyků lze jen těžko odkoukat píli. Kvantita lepší kvality. Alespoň bude mít kdo zametat ulice.

Za tři roky prý se vybere 80 miliard. Ne že by se mi to líbilo, ale takový umořený státní dluh také není k zahození, myslela jsem si. Chyba lávky. Když se všetečný pisálek pana ministra ptal kolik že půjde do státní kasy, dostalo se mu odpovědi, že NIC.

NIC zvící 80 miliard mne knokautovalo. Těch 80 miliard prý půjde rodinám s dětmi, které ovšem zaplatí více za pleny, vodu, mýdlo, dopravu............

Tak tenhle ministerský potrat nějak moc zavání! Zdražíme, abychom mohli zdražit - pes jitrničku sežral....

LN hodnotí jako největší neúspěch V. Špidly katastrofický nárůst nezaměstnanosti. No nevím. Znám několik lidí, kteří k 31.12. dali výpověď, za katastrofu to určitě nepovažují a teď blaze odpočívají na podpoře, aniž by hnuli prstem k získání nového místa. Prý se to opravdu nevyplatí. A náš sociální Budulínek se blaženě usmívá nad zdarem svého díla. VŠICHNI NA PODPORU, stalo se zřejmě vládním heslem. V zavilé fundamentalistické snaze konat sociální dobro ať to stojí, co to stojí, připravuje nám vláda plíživý státní převrat směrem k dobám, kdy všichni měli stejně holý zadek.
Další články tohoto autora:
Zuzana Chlumská

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku