Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 15.1.2004
Svátek má Alice
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Východ vrací úder
 >POLITIKA: Za popularitu komunistů mohou i české televize
 >PRAHA: Democracy Extravaganza
 >GLOSA: Na piráty tvrdě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škola života v KFC
 >PSÍ PŘÍHODY: Jedna psí tragédie
 >NÁZOR: A konzervativci mají vždy jasno…
 >EKONOMIKA: V letošním roce úroky v tuzemsku porostou
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >NÁZOR: Inteligentní a umělý prostor
 >MEJLEM: Vtip
 >MÉDIA: Tolik povyku kolem zločinců z Thajska
 >FOTOGRAFIE: S Pýchou do nového roku
 >PENÍZE: Auto na splátky - leasing nebo spotřebák?
 >TÉMA: Kdo profitoval z nelegálního používání software ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
15.1. MÉDIA: Tolik povyku kolem zločinců z Thajska
Jiří Wagner

V posledních dnech nebylo jediné zpravodajské relace, abychom se nedoslechli něco o životě a strastech dvou zločinců polapených a odsouzených v Thajsku. Jména obou jsou nám neustále omílána, takže nemá smysl je znovu připomínat.

Co provedli? Nic menšího, než že do naší republiky chtěli tajně a za úplatu přivézt přes šest kilo heroinu, drogy, která spolehlivě zabíjí lidi po celém světě a i u nás má na svědomí mnoho životů. De facto jsou tito dva zločinci horší než pachatelé odsouzení na mnoho let za vraždu. Tito dva se chystali být vrahy nepřímými, chtěli zprostředkovat trápení, zdravotní obtíže a v řadě případě i smrt jiným lidem, chystali se být i spolupachateli dalších zločinů, protože dodáním drogy se z narkomanů mohli stát zloději, násilníci nebo vrazi, neboť pro svou další dávku potřebovali peníze, které mohli získat pouze trestným činem.
Dva vězni z Thajska se mohli stát rovněž spolupachateli při trestném činu obecného ohrožení, vždyť kdo si nevzpomene na pohozené injekční stříkačky v dopravních prostředcích, nádražních čekárnách a dětských pískovištích!

Našim médiím, ta veřejnoprávní nevyjímaje, ovšem tyto souvislosti jaksi unikají a tak jsme neustále bombardováni popisem života dvou vězňů v nelidských podmínkách asijské věznice, líčením snahy českých úřadů o jejich návrat do "lidských" podmínek věznic v Česku, jsou nám ukazovány nedokonalé (protože nepovolené) záběry z jejich transportu do Prahy (považte, jak uveřejnil 14. ledna deník Právo, za exkluzivitu zpravodajství o jejich eskortovaní padla dokonce nabídka na úhradu části nákladů na jejich let!), neustále jsou nám předkládány nejrůznější úvahy o možném zkrácení jejich spravedlivého trestu (dokonce se spekuluje i o prezidentské milosti, ale ta u Václava Klause, doufejme, nepřichází v úvahu, dala by se předpokládat leda tak u jeho předchůdce), jsou srovnávány trestní sazby u nás a v Asii, jsou nám předváděni rodiče a příbuzní jednoho z nich (druhá rodina s médii nekomunikuje), na dané téma rozumují do nastrčených mikrofonů mnozí veřejní i neveřejní činitelé a tak dále, a tak dále.

U bulvárních periodik by se takováto líčení dala chápat(?), těžko je lze přijmout od jiných, seriózně se tvářících médií. Vždyť taková pozornost nebyla věnována snad ani proslulému Kájínkovi...

Přejme oběma zločincům, aby se v našich věznicích v poklidu dožili svého propuštění při respektování všech závazků, jež se naše republika při jejich převzetí zavázala dodržet, nehorujme však za zkrácení jejich trestů a už vůbec ne za propuštění.
Naši novináři evidentně těží z atraktivnosti tématu a - až na výjimky - nechtějí přiznat, že kdyby nebylo polapení těchto dvou zločinců, došlo by u nás k mnoha zločinům, které by mohly mít za následek ublížení na zdraví, ba i smrt nevinného člověka. My ostatní si přejme, aby naše úřady postupovaly stejně horlivě i v případech, kdy se v zahraničí ocitne náš občan v potížích bez vlastního zavinění, a aby naši policisté dokázali chytit ostatní pašeráky drog, kteří bdělosti (nejen) thajské policie uniknou.

Dva těžcí zločinci, s takovou slávou přivezení do Prahy, svůj úděl jistě berou jako velkou smůlu (pokud by nebyli chyceni, následky jejich zločinů by je určitě netrápily), z pohledu nás i našich dětí to byla naopak vítaná dávka štěstí.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku