Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 15.1.2004
Svátek má Alice
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Východ vrací úder
 >POLITIKA: Za popularitu komunistů mohou i české televize
 >PRAHA: Democracy Extravaganza
 >GLOSA: Na piráty tvrdě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škola života v KFC
 >PSÍ PŘÍHODY: Jedna psí tragédie
 >NÁZOR: A konzervativci mají vždy jasno…
 >EKONOMIKA: V letošním roce úroky v tuzemsku porostou
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >NÁZOR: Inteligentní a umělý prostor
 >MEJLEM: Vtip
 >MÉDIA: Tolik povyku kolem zločinců z Thajska
 >FOTOGRAFIE: S Pýchou do nového roku
 >PENÍZE: Auto na splátky - leasing nebo spotřebák?
 >TÉMA: Kdo profitoval z nelegálního používání software ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
15.1. FOTOGRAFIE: S Pýchou do nového roku
(Artforum)

O.Pýcha: Tomáš Dvořák
Začátek každého roku je plný vyřčených i nevyřčených předsevzetí. Dát si ovšem jako předsevzetí, že nový rok zahájím s pýchou, to není zrovna obvyklé. A právě pýchou, ale s velkým "P", zahájila svou letošní výstavní činnost virtuální galerie ArtForum. Novým přírůstkem, který rozšířil její autorskou základnu, je mladý fotograf Ondřej Pýcha, který se ve své tvorbě specializuje na portrétování slavných tváří především naší, ale i zahraniční hudební scény.

V naší stále uspěchanější době se čím dál tím častěji setkáváme s pojmem "určeno k rychlé spotřebě". K rychlé spotřebě jsou dokonce určeny i knížky, ti tak dlouho uznávaní tiší přátelé člověka. U časopisů se jednorázové přečtení rozumí samo sebou.

Prohlédnete-li si v nich pozorněji fotografie, mám teď především na mysli portréty slavných osobností, zjistíte, že i ony byly pořízeny ve stejném duchu. Časopis se po přečtení vyhodí, tak proč se příliš namáhat při vytváření ilustračního fota. Fotograf se sice snažil o jakous takous stylizaci, aby bylo vidět, že se práci věnoval, i když momentka by dost možná vyzněla daleko lépe, protože ona stylizace do nějakého krkolomného postoje je to jediné, co má fotografii dodat punc uměleckosti. Že je jinak plná profesionálních prohřešků, které dotyčné hvězdě např. protáhly či pokřivily nos, zflekatěly pokožku, na to se už nehledí. Tváře českého hvězdného nebe zřejmě mohou být rády, že se na stránky časopisu dostaly. Být to jejich hollywoodští kolegové bombardovali by redakce stížnostmi a dost možná by si z žalob na ně udělali nový zdroj příjmu.

Naštěstí ne všichni naši profesionální fotografové jsou takoví amatéři. Ještě máme dost skutečně špičkových, ale co je nejvíc potěšující, že se objevují i v nově nastupující generaci, která na spěchu a konzumnosti vyrostla. Jedním z nich je i Ondřej Pýcha, který se specializuje právě na portrétování hvězd našeho, ale i světového hudebního a filmového nebe.

S objekty jeho profesionálního zájmu se nyní můžete setkat na stránkách virtuální galerie ArtForum, která připravila Ondřeji Pýchovi jednu z jeho prvních samostatných výstav a zároveň tak omladila svou autorskou základnu. K renomovaným jménům jakými jsou např. Pavel Štecha, Bohdan Holomíček či Jan Saudek tak přibylo jméno, které si svou cestu na výsluní teprve vyšlapává.

Třicítka vystavených barevných fotografií hvězd vypovídá i o vycházející hvězdě fotografické. Fotografie mají odbornou kvalitu, portrétovaní působí přirozeně - v tom nejlepším slova smyslu - jakoby se jednalo spíš o nějaké zábavné focení s kamarády než o byznys. Ondřej Pýcha má totiž dar vzbudit v lidech, se kterými pracuje, důvěru. Dokáže se naladit na stejnou vlnu a díky tomu proniknout trochu pod pomyslnou masku, kterou se osobnosti vyzbrojují, aby si uchránily své soukromí.

Na Pýchových snímcích najdete vždy něco vypovídající o povaze, temperamentu fotografované osobnosti. Je tu kouřem zahalený Jiří Schmitzer nebo chechtající se Ozzy Osbourne. Některé fotografie patří k těm, které jak se říká neurazí, jiné mají humorný až provokativní charakter. K těm patří snímek, na kterém si Tomáš Hanák nese na prutu jako úlovek již vykuchané kuře nebo snímek barem probíhajícího Tomáše Dvořáka. Nechybí ani ukázka umělecké fotografie. Tou je portrét Tomáše Varteckého.

Pokud jste zvědaví, jak viděl Ondřej Pýcha v objektivu svého fotoaparátu Alanis Morissette, Celine Dion, Black Milk, Annu Geislerovou, Annu K., Lucii Bílou, Dana Bártu, Richarda Müllera, Jana a Zdeňka Svěrákovi a další osobnosti, stačí kliknout ZDE .

Zuzana Ottová
Další články tohoto autora:
(Artforum)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku