Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 15.1.2004
Svátek má Alice
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Východ vrací úder
 >POLITIKA: Za popularitu komunistů mohou i české televize
 >PRAHA: Democracy Extravaganza
 >GLOSA: Na piráty tvrdě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škola života v KFC
 >PSÍ PŘÍHODY: Jedna psí tragédie
 >NÁZOR: A konzervativci mají vždy jasno…
 >EKONOMIKA: V letošním roce úroky v tuzemsku porostou
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >NÁZOR: Inteligentní a umělý prostor
 >MEJLEM: Vtip
 >MÉDIA: Tolik povyku kolem zločinců z Thajska
 >FOTOGRAFIE: S Pýchou do nového roku
 >PENÍZE: Auto na splátky - leasing nebo spotřebák?
 >TÉMA: Kdo profitoval z nelegálního používání software ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
15.1. GLOSA: Na piráty tvrdě
František Vízek


Média jsou mocná. Zamanou-li si, udělají z člověka před kamerou za pět minut podle potřeby hlupáka či génia. Irituje mě, když se ale pokoušejí dělat hlupáky i z milionů televizních diváků. Posledním příkladem se stalo zpravodajství a komentáře kolem obchvatu kolem Plzně, kde byla zatím zprovozněna pouze polovina budoucí dálnice. Došlo zde k řadě havárií, k mnoha zraněním, svoji daň si vybrala i kmotřička Smrt.
Komentátoři našli viníky promptně. Jsou jimi úředníci plzeňského magistrátu, kteří povolili zprovoznění úseku, jsou jimi policisté, kteří tradičně nebyli, kde být měli, vinu nesou silničáři, kteří neosadili dostatečné množství svislých dopravních značek, také záchranáři, kteří nepřijeli dříve než včas, zřejmě i stavitelé, kteří mezi pruhy nepostavili betonovou zeď a nepochybně i rtuť teploměru, která si dovolila klesnout v měsíci lednu pod bod mrazu. Svoji vinu má tma, která se překvapivě dostavuje v noci, trest zaslouží samo slunce, které si dovoluje svítit ve dne a ještě k tomu nízko a - oslňuje...
Skutečný viník se našim médiím kamsi ztratil: Je to český řidič, který v bezohlednosti, hazardérství a neumětelství nemá v Evropě sobě rovného, jak dosvědčuje statistika. Den co den jen a našich silnicích 537 dopravních nehod, den co den přes 14 těžce a 83 lehčeji zraněných, den co den tři až čtyři mrtví.
Jsou-li mocná média nemocná, je mnohá pravda převrácená. Zvedněme proto hlas pro přísná opatření a pro tvrdé postihy pirátů našich silnic. Opilství za volantem ať je trestný čin, opilcům ať je zabavený průkaz a třeba i auto... Musíme přitvrdit, aby návraty z cest byly pro všechny slušné lidi šťastné. Tvrdě, aby bylo líp.
Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku