Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.1.2004
Svátek má Ilona
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy
 >TÉMA: Ovlivnila by výstavba úložiště život v Budišově?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Případy majora Zemana II
 >KOSMONAUTIKA: Vize o Měsíci - tak přece jen poletíme!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina na Nesnesitelnou krutost
 >PSÍ PŘÍHODY: Známky jara zatím nic moc
 >EKONOMIKA: Zastaví firemní výsledky růst akcií?
 >MEJLEM: Vtipy
 >NÁZOR: Paradox opičí lásky
 >SVĚT: Atlantická halekačka (1)
 >ZE ŽIVOTA: Internetový obchod.
 >INFO: Astronomická korespondenční soutěž 2004
 >TÉMA: Nebojme se úložiště radioaktivního odpadu!
 >FOTOMOMENTKA: Šel za Julií, ale rozmyslel si to?
 >TÉMA: Nejen muži budou lovnou zvěří

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.1. Čísla, která neříkají pravdu
(nov)

K institucím, jež vždy začátkem roku zaplaví média přívalem statistických údajů, se připojila i americká nevládní organizace Worldwatch Institute. Podle ní více než čtvrtina lidstva, kolem 1,7 miliardy lidí, žije stylem, který byl dříve vyhrazen toliko bohatým příslušníkům Západu. Tato konzumní střední třída narůstá především v Číně a Indii. Avšak, jak Worldwatch neopomene připomenout, nejsou ze svého bohatství šťastni, trpí nedostatkem času, jsou obézní a žijí ve stresu.
Spotřebě jsou věnována i další čísla. Podle této nevládní organizace, dlouhodobě sledující globální vývoj, výdaje domácností za zboží a služby vzrostly od roku 1960 čtyřnásobně a loni dosáhly hodnoty 20 biliónů dolarů. Z toho se za kosmetiku utratilo asi 18 miliard dolarů, za plavby na luxusních parnících 14 miliard a za zmrzlinu jenom v Evropě 11 miliard.

Tento konzum staví Worldwatch Institute do kontrastu s bídou třetího světa, když uvádí, že odstranění hladu by stálo 19 miliard, pitná voda pro všechny 10 miliard a odstranění negramotnosti 5 miliard dolarů. Srovnání, jemuž se pochopitelně nikdo neubrání, pak sugeruje, že bohatý Západ je sobecký a vinný strádáním třetího světa. Nutí k úvaze, že by stačilo, aby bohatí místo nakupování zbytečné kosmetiky přispívali na potraviny, a rázem by se všichni na světě najedli dosyta, že kdyby si USA odpustily jednu letadlovou loď, stačily by ušetřené prostředky na odstranění negramotnosti i v případě Papuánců a amazonských indiánů.

Bohužel to není pravda. Zásadní nepravdivost zveřejněných čísel a všech z nich vyplývajících názorů o sobeckosti a viny Západu za stav třetího světa, je dána tím, že zveřejňované údaje, a nejen ty, které uvedla Worldwatch, automaticky počítají s civilizačním a tedy i podnikatelským prostředím, jakým disponuje Západ. Ano, ta čísla jsou sama o sobě správná, ale jenom za zamlčovaného předpokladu, že by se, kupříkladu, chybějící studně a vodovody stavěly tam, kde už jsou samozřejmostí a školy pro negramotné tam, kde už školství perfektně funguje.
Západ přece třetí svět soustavně podporuje obrovskými sumami, které určitě přesahují částku loni prolízanou Evropany ve zmrzlině. Jenže všichni víme, že tyto peníze mizí v černé díře nepředstavitelné korupce. Jak může Západ pomáhat v boji proti hladu třebas v Zimbabwe, když této zemi připravuje hladomor vlastní prezident? Nebo jiný příklad: O jakou částku by se muselo zvýšit oněch 5 miliard na odstranění negramotnosti, aby se mohl "uplatit" odpor fanatických ajatolláhů proti školní docházce dívek?! Dá se vůbec civilizační vyspělost, spočívající v rovnoprávném pohledu na pohlaví, nějak vyčíslit, pak odepřít a darovat?!

Skutečná tragédie dnešního světa není v sobeckosti Západu (jež nepochybně existuje), ale v nedostatku podnikatelského prostředí, onoho kapitalistického "know-how", které přináší bohatství a jímž třetí svět nejen trpí, ale na základě takových informací, jaké právě předkládá Worldwatch, toto „know-how“ dokonce odmítá a pokládá za kulturní imperialismus.
Názorně, byť provokativně řečeno, sumy k odstranění bídy, jak je uvádí Worldwatch, by byly směrodatné, kdyby byl svět impériem Západu s jednotnou civilizační infrastrukturou, takže by nebyl rozdíl investovat do vodovodu v Čechách nebo třeba v Čadu. Vzor tu je přímo antický - i Římané, kam přišli, stavěli silnice a kopali studny.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku