Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 16.1.2004
Svátek má Ctirad
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Solidarita téměř umrtvující
 >REAKCE: Dlouhý, Široký a Tlustokrký
 >PŘÍBĚH: Sága o psacím stroji
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - zmrzlina
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě ke psí tragédii
 >FEJETON: Několik českých doktorů všeho druhu - PhDr, MUDr, JUDr.
 >GLOSA: O závěru roku
 >FEJETON: Jak pracovala Státní bezpečnost
 >POSTŘEH: O esemeskách
 >NÁZOR: Jak daleko je minulost ?
 >ZÁBAVA: Rýmovaná
 >EVROPA: Východ vrací úder
 >POLITIKA: Za popularitu komunistů mohou i české televize
 >PRAHA: Democracy Extravaganza
 >GLOSA: Na piráty tvrdě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
16.1. GLOSA: Solidarita téměř umrtvující
František Vízek

Přes trvalé navyšování důchodů nedosahuje ani letos průměrný důchod reálné hodnoty důchodu roku 1989. Také propad důchodů je při porovnání s průměrnou mzdou rok co rok větší. A to je spíše ostudné než smutné. Starobních důchodců je zhruba dva miliony a i mladí musí vědět, že senioři celý život dávali, aby ve stáří mohli pár roků brát - pokud se dožijí. Tato "výměna generací" je nekonečná a dnešní mladí - pokud budou mít štěstí - ji sami na sobě ověří. Už nyní by ale měli pochopit, že důchod opravdu není žádný milodar od někoho, ale doslova odložená spotřeba.
O reformě důchodového systému se mluví roky, ale skutek je stále v nedohlednu. Jsou tací, kteří si pod reformou představují utažení opasků, zhoršení stavu, místo toho, aby prosazovali slovy i skutky více spravedlnosti a přehlednosti, protože současný způsob výpočtu k tomu má daleko.
Doložím na konkrétním příkladu třech fiktivních pánů: Bubáka, Horáka a Nováka, kteří letos odcházejí do řádného starobního důchodu. Pro jednodušší počítání uvedu, že každý z nich odpracoval rovných čtyřicet let a kolik vydělával od roku 1986 měsíc co měsíc, samozřejmě po přepočtu koeficientů na současnou hladinu. Pan Bubák vydělával 15 tisíc, Horák 30 tisíc a Novák měsíc co měsíc 45 tisíc korun.
Pro výpočet důchodu se výdělek do 7 500 korun počítá celý, z částky do 19 200 korun se bere jen 30% a z částky nad 19 200 korun se bere jen 10%. Po této redukci mají naši pánové ze svých výdělků pro výpočet důchodu tento výpočtový základ: pan Bubák částku 9 750 Kč, pan Horák 12 090 Kč a Novák 13 590 Kč. Každý odpracovaný rok představuje 1,5%, takže všem patří šedesát procent, a po připočtení paušálu 1310 korun (to je tzv. základní výměra pro všechny stejná) mají pánové tento důchod: Bubák 7 160 Kč, pan Horák 8 564 Kč a pan Novák 9 464 Kč. Poslední dva patří mezi šťastné seniory, protože pouze sedmnáct procent českých důchodců pobírá důchod přesahující částku osm tisíc korun.
Po výpočtu částek, které naši pánové za celý svůj pracovní život odvedli na daních, na sociální a zdravotní pojištění atd., nelze učinit jiný závěr: solidarita na tento způsob, která byla kdysi v devadesátých letech nastavena a dodnes platí, je solidaritou téměř umrtvující.

Dr. František Vízek

PS: Jak to bude s paní Novákovou, stane-li se nejbohatší vdovou ? Vdovský důchod činí polovinu z procentní výměry manželova důchodu, to je 4 077 Kč, k tomu základ 1310,- , čili celý vdovský důchod dělá 5 387 Kč, což se nezdá být tak málo. Ale: protože paní Nováková pobírá vlastní starobní důchod ve výši řekněme 6 000 korun, dostane po manželovi z onoho báječného vdovského jenom 2 039 korun. Za celoživotní práci podzim života hodný závisti ?


Další články tohoto autora:
František Vízek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku