Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 19.1.2004
Svátek má Doubravka
  Výběr z vydání
 >INFO: Astronomická korespondenční soutěž 2004
 >TÉMA: Nebojme se úložiště radioaktivního odpadu!
 >FOTOMOMENTKA: Šel za Julií, ale rozmyslel si to?
 >TÉMA: Nejen muži budou lovnou zvěří
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dívčí válka v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart se po dlouhé době potkal s koněm
 >POLITIKA: Ideály na prodej
 >FEJETON: O fejetonech
 >MÉDIA: Rada na nezávislé poradě
 >NÁZOR: Pyramidová hra a špidlovy děti
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 1 : trošku úvodu
 >ZAMYŠLENÍ: Fosílie v době internetu
 >GLOSA: Igelitky
 >LIDŠTINY: Chvála papíru
 >POLITIKA: Vláda pohrdá ústavou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
19.1. Jdi na Mars, mladý muži
(eff)

Spojené státy hrají ve světě trojí úlohu, všechny tři jsou významné a těžko si svět představit, jak by vypadal, kdyby ji přestaly plnit. Především jsou dodavateli technických inovací a technologických postupů. Prakticky vše, co vytvořilo moderní dobu, bylo vynalezeno ve Spojených státech, anebo tam bylo zdokonaleno a převedeno v masovém měřítku do praxe. Dále to jsou ochránci demokratického světa. Rozhodujícím způsobem zasáhli do obou světových válek a ochránili svobodný svět před komunistickou expanzí. A ta třetí role, to je role fackovacího panáka. Stojí tu jako nekonečně dlouhá zeď, na kterou mohou sprejeři všech možných ideologických směrů i nesměrů čmárat i ta nejnehoráznější obvinění a odsudky. I ten sprej jim vyrobí Američané. Kdyby jim někdo chtěl něco zlého provést, zasáhnou Američané. Proč by nečmárali?

Toto je dobře si připomenout ve dnech, kdy americký prezident Bush načrtnul plán obnovy expanze do vesmíru. Brzy se ukáže, jak kulhá paralela s Kennedyho plánem dojít "do konce desetiletí" na povrch Měsíce. Tehdy to bylo vytčení nové hranice a plán vyvolal nadšení. To ale netrvalo dlouho, a není divu, že projekt Apollo nebyl dokončen v plném rozsahu a nosiče a vozítka si dnes můžete prohlédnout v muzeu na Cap Canaveral.

Těžko se dá čekat, že Bushův plán vyvolá obecné nadšení v dnešní době, kdy svobodný svět ještě hlouběji propadl do marasmu skepse a mravního relativismu. V očích mnoha lidí, kteří sami sebe považují za inteligentní a slušné, byla masová vražda z 11. září 2001 oprávněná, neboť "dvojčata" byla symbolem americké imperiální nadvlády. Jakpak se budou tito lidé dívat na projekt, který očividně nepřinese žádný přímý benefit?

Zdroj napětí

Americká administrativa by zmírnila kritiku a tlak, kdyby projekt účinně internacionalizovala. Nebyl by to snadný krok. Kosmické závody s první etapou na Měsíci a finálem na Marsu reprezentují i obrovskou zakázku, a na ni se budou chtít živit především američtí producenti. Proč by měli pouštět ke koláči evropské nebo japonské konkurenty? To je jeden ze zdrojů napětí, k němuž bezpochyby dojde.

Prezident Bush je už teď terčem kritiky, že jeho plán je součástí předvolebního boje. V atmosféře nacionalistického nadšení v souvislosti s válkou proti terorismu vytáhl Bush kosmickou kartu. Volil ji dobře. Bojovně naladěná americká veřejnost vítá vše, co jí zvedne sebevědomí. Cestovní plán typu "jdi na Mars, mladý muži" může dobře zafungovat u části veřejnosti. Paradoxně Bushovi pomáhá i postoj Číňanů, kterým to netrvalo ani čtyřiadvacet hodin a zvedli hozenou rukavici. Za tři roky chtějí pustit družici kolem Měsíce a do roku 2010 tam vyslat pojízdného robota. Jenom letos hodlají Číňané vypustit deset umělých družic Země. Jejich rozpočet se odhaduje na pouhé dvě miliardy ročně, což není ani pětina rozpočtu NASA, ovšem čínská miliarda dolarů má jinou váhu, než m miliarda americká.

Toto jsou faktory, řekli bychom, politické a psychologické, které jsou ve hře. Za určitých okolností by mohly program udusit. Lze si snadno představit, že v některých příštích volbách kandidát z rodu "holubic" zvítězí s heslem "zastavme ten nesmysl" a Mars už nebude cílem, zůstane pouhou narudlou tečkou ve tmě noční oblohy.

Hledají se důvody

Aby skutečně některý z Američanů (který je dnes pravděpodobně žák, nebo maximálně student) udělal další "velký skok pro lidstvo", bude třeba definovat nesporné a každému srozumitelné důvody, proč je třeba zabydlet se na Měsíci a proč je žádoucí dojít na Mars. Vědecké zájmy nejsou přesvědčivé a touha po těžbě surovin je dokonce komická. Program se udrží v chodu, jen pokud vojáci přesvědčí americkou vládu a americkou veřejnost, že právě na Měsíci je třeba vybudovat vojenskou základnu, nedobytnou baštu svobodného světa. Že stavba stálé základny je bezpečnostní imperativ. Není na tom nic divného, natož zrůdného. Vojenský imperativ udržel kosmické programy v chodu a stavba stálé stanice na Měsíci je jen pokračováním v nastoupeném směru. A cesta na Mars? To bude krásná třešnička na dortu. Rád bych se jí dožil.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku