Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 21.1.2004
Svátek má Běla
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Pohled do ciziny: zdravotnictví
 >MROŽOVINY: Říkali jí Hirošima
 >MÉDIA: Kdy ČT diváky klamala? Letos, nebo loni?
 >LIDŠTINY: Sexuální obtěžování na Červené planetě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes čtu povídky v kavárně Astra
 >PSÍ PŘÍHODY: Co to morduješ, vrahu?
 >EKONOMIKA: Inflační tlaky zatím na ekonomiku nepůsobí
 >SPOLEČNOST: Když ti začne harašit, vem si na to arašíd
 >POLITIKA: Thajské drogové tresty
 >NÁZOR: Morální právo v zajetí pseudo-humanistických hodnot aneb Sněhůrka a jeden trpaslík
 >HISTORIE: Dva smutné příběhy z historie
 >VESMÍR: Mise na Mars - Beagle 2, Spirit a Opportunity
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 2 : seznamování s realitou (doprava)
 >GLOSA: Co je problém skutečný, co je problém virtuální, tedy zdánlivý
 >PENÍZE: Bydlíš? Tedy plať!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
21.1. LIDŠTINY: Sexuální obtěžování na Červené planetě
JITA Splítková

Sexuální harašení na pracovišti bude podle zákona strašný zločin. Ne, není nic pěkného na "vopruzech", ale komu tenhle výmysl bude nahrávat? Komu asi? Přitom od skutečných úchyláku a sprosťáků v MHD a na ulici nás neuchrání nikdo, tam můžou vesele harašit a třeba znásilňovat. Jak takové "harašení na pracovišti " může vypadat si ukážeme v malé sci-fi povídečce:

Oblékla se stylově celá do červené. Pro štěstí. Stejně ji na stanici skoro všichni brali jako takový zbytečný přívažek, tak co by se zabývala tím jejich protokolem.
Podívala se do zrcadla a odvážně si vepředu rozepnula kombinézu. Ještě jednou se přečísla a otráveně se podívala na svůj denní program. První bylo ranní aktualizace úkolů. Jedině na toto shromáždění, chodila pravidelně, někteří výzkumníci byli docela hezcí chlapi, jen ty jejich řeči… práce a výzkum, výzkum a práce.

- - -

"Ale, paní kolegyně… jak jste to přišla?!" S údivem, a zcela mimo protokol, pronesl její šéf.
Všichni se na ni otočili. Zčervenala jako její oděv."Myslela jsem, že trochu stylu by bylo na místě, když jdu dnes poprvé ven."
Už nic neříkal, jen ostatní se na ni dál dívali. Její celkem vyzývavá červená kombinéza se mezi terénními pracovníky planetního výzkumu vyjímala jako načinčané nákupní vozítko v bahnitém horském terénu.
Někdo zíral udiveně, jiný pobaveně juknul a ženský s ostentativně s opovržením. Aspoň ona ho v jejich očích viděla a to moc dobře. Naštěstí pracovní rozdílení na den všechny zaměstnalo, takže čučení na ni přestalo bavit i posledního vytrvalce navíc museli odejít za svými povinnostmi.

"A na závěr jsem si nechal vás, naše milá nekonvenční kolegyně." Přešla mlčky šéfovu invektivu. "Takže velení od nás rozhodlo, že pro simulátor nestačí naše fotografie ze sond, že pro skutečnou hodnověrnost a autentičnost bude lepší, když budou do přístroje zadány i fotografie pořízené člověkem fotografem a poslali nám sem vás," vzdychl. "Seznámila jste se s přístroji a dopravním robotem?"
"Ano."
"Ujměte se tedy svého úkolu."

- - -

Po týdnu focení v terénu pomalu opadlo její nadšení z krásy červených skal, ale úkol musel být dokončen. I když se jí nechtělo, podepsala smlouvu a její nesplnění bylo dost vysoce sankcionováno. S odporem se podívala na mapu a zadala dopravnímu robotu souřadnice dalšího místa snímání povrchu.
Jako robot, jsem jako robot, degradovali mě na tuhle robotí pracovní pozici a to mi u nás ještě tuhle práci lidi záviděli. Skály, červený skály a červený kameny na červeným písku, někde kráter, někde kanál, je to tu hnusný…Rozbrečela se.

- - -

Počet vstupních dat v podobě výpočtů simulací a obrazového záznamu už šel do miliónů, ještě k tomu přidali její fotografie a mašina začala šrotovat data.

Červené skály a hlína… to trvalo asi tak pět minut, pak se začala půda v oblasti rovníku pokrývat zelenostříbrnými chomáčky, připomínalo to plesnivý chleba. Nejkrásnější byl pohled v noci, jemné pletivo rostlinek bíle fluoreskovalo… rostlinky porůstají už i hory, večer je nebe rudé a svítící rostliny dostanou lososový nádech, ve dne se barví obloha do modra a i tato červená planeta je díky rostlinám modrozelený… v nížině vyrostly první stromy… snad nejvíc se podobají sekvojím, ale jako všechno živé na planetě i ony ve tmě svítí… začíná se oteplovat, ale oteplování tady znamená, že je na nule…první listnáče, z malinkých lístků se postupně stávají obrovité modré listy, zastiňují oblohu, ale v lese všechny kmeny vytváří dojem místnosti osvětlené bílými zářivkami. Na listí usedá hmyz. Jeho pohyby jsou nezvyklé, jako ve velmi pomalu promítaném filmu… teploty jsou už dost nad nulou … přišlo půlroční léto rozmrzají mělká moře… první ryby…

Celý vědecký tým stojí před několika metrovou obrazovkou a všichni s úsměvem sledují ukázku simulace planetárního oživení. Diskutují nové a nové obrazy z života planety. Najednou se šéf nakloní dopředu . Všichni zmlknou a zírají na obrazovku. Šéf se pomalu otočil směrem kde sedí fotografka.
"Ženská, co jste to udělala!" zařval na ni a ukazuje ji na obrazovce dobře viditelnou skálu ve tvaru tváře.
"Nic," špitla.
"Nic?!" Dívá se ni na vyjeveně. "Pojďte sem a dobře se podívejte!"
Popošla k obrazovce. "No, nic, socha…,"našpulila rty, "a přece vy sám jste mi dal to laserové dlátko," bránila se, " a navíc ta socha se mi opravdu povedla."
"Povedla?" opakuje si po ní. "Podívejte se, co z toho vašeho otesání skály vzniklo," bezděčně se dotkne její ruky, "jakoby nestačilo, že genetici udělali svítící rostliny! A vy my tady řeknete, že se povedla. Co vás to napadlo, a proč vlastně?" Podíval se jí do očí, "co jste tím sledovala?" Nešťastně se chytil za hlavu. Ostatní mlčí a vztekle na ni koukají.
"Opravdu nic, to byla prostě jen legrace, ta práce v terénu byla tak jednotvárná… , ale opravdu se mi povedla, to musíte uznat."
"Vy mě máte za idiota, ženská, neměli jsme zde zanechávat žádné stopy, které by ukazovaly na zdejší přítomnost naší civilizace, teď budeme muset vaše veledílo odstranit a tím zničíme již rozeseté štěpy života," zavrčel na ni,"podívejte se támhle na ten monitor za sebou, na něm uvidíte pokračování simulace, za několik miliónů let zde měli už poskakovat humanoidi."
"A ty snad moji sochu uvidí?" posměšně se ušklíbla.
"Ne, samozřejmě, že ne a vyprošuji si od vás ten urážlivý tón, já vám taky teď neřeknu, že jste blbá husa, úplně nemožná ženská, která má místo mozku jen tady to kamení, která se ani nedomyslí, že evoluce na této planetě půjde zrovna tím směrem jako u nás a za nějakých statisíce let oni byli na naší úrovni," vyskočil ze židle a chytil sed za hlavu, " a tímto byste jim dala vodítko k našemu hledání a teď je kvůli vaši tupé ženské omezenosti naše práce v háji." Zdrceně dopad zpátky na židli, na obličeji mu vystoupily červené skvrny, zavřel oči a zhluboka dýchá.
Nechápavě se na něj dívá. "S tou husou jste to přehnal, možná jsem porušila nějaké nařízení, ale vy jste tím, jak jste mě nazval porušil naše zákony a to si pište, že to tak nenechám, doprofesoroval jste vážený a kolegové ať se taky těší," zpražila je pohledem, " podám na vás všechny žalobu, pro diskriminaci moji ženské osoby a znectění a specielně vás obviním ze sexuálního obtěžování, šmatal jste tady po mě!"
"Co prosím?"
"Tady jste mi před chvílí šmatal na ruku, každý to viděl a nikdo nezasáhl, z toho se nevykroutíte vůbec nikdo," pronesla jedovatě. Otočila se a na odchodu ze staničního komplexu pořádně třískla dveřmi.

Muž zůstal sedět a prázdným pohledem se díval na další simulaci, které ukazovala konec civilizace na této červené planetě… To je konec, úplný konec života tady i mého… ani si nevšiml, že na velké obrazovce se začaly promítat aktuální snímky ze sondy, kterou vypustili na té další planetě, té modré…

- - -

Jindy a jinde:
"Hele, Karle, tady čtu, že na Marsu je prý záhadný útvar v oblasti Sidonius, vypadá úplně jako lidská tvář."
"Ukaž... no vypadá spíš jako opička, ty moje malá husičko, hned všemu věříš."
" Nech si to, jó nebo uvidíš."
Pod sci-fi si stylově dovolím pozvat vás na Pragocon setkání i fanoušků tohoto žánru a požádat o účast v anketách

INFO:
Ve dnech 20.2. až 22.2. proběhne v Praze opět PRAGOCON
Setkání fanoušků a přátel sci-fi, fantasy, her a nových vědeckých informací.
Čerstvě aktualizovaný program a informace o akcích probíhajících na Progoconu najdete na jeho nových oficiálních stránkách: ZDE

ANKETA:
Vážení přátelé nových informací, technologií, vědy,
chceme pro vás sestavovat programy akcí nazvaných jednotně Futurologický kongres co nejzajímavější z vašeho pohledu, a proto vás prosíme o odpovědi na naši anketu. Děkujeme.
Anketní otázku najdete:ZDE

ANKETA:
Mimozemšťan roku
Po řadu let, Václav Fořtík jako hlavní pořadatel Pragoconu, rozesílá následující upoutávku na tuto anketu:

Na mimozemšťana roku jsou nominovány známé osobnosti, politici, herci, filosofové či dokonce uskupení, které v minulém roce svým chováním či výroky zavdaly podezření na svůj nezemský původ. O tom, která z nominovaných entit se mimozemšťanem roku stane, můžete zde ovlivnit svým návrhem a vtipným zdůvodněním.
Pošlete, prosím, nominace i se zdůvodněním, proč právě Vámi navrhovaná bytost by měla získat titul MIMOZEMŠŤAN ROKU na adresu vafor@volny.cz .
Slavnostní vyhlášení ankety se uskuteční na akci PRAGOCON
Více o anketě a zaslané návrhy aktuální i pro minulé roky najdete: ZDE
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku