Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 22.1.2004
Svátek má Slavomír
  Výběr z vydání
 >VĚDA: Lokalita pro ITER: Velká politika nad velkou vědou aneb Tak kdo si zaslouží to první umělé Slunce?
 >SOFTWARE: Legální či...?
 >ZAMYŠLENÍ: Český psáč
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky straně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Porsche bude jezdit v Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Zbytečné zdržování
 >USA: Zpráva o stavu Unie
 >FEJETON: Můj pes umí číst myšlenky
 >KOMENTÁŘ: Český eurokomisař
 >NÁZOR: Možná reforma volebního systému míří špatným směrem
 >PŘÍBĚH: Jak se Kebule začala bát vody
 >POSTŘEH: O dveřích
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 3 : stav zákonnosti
 >PENÍZE: Na hory jen s miliony v kapse
 >SVĚT: Pohled do ciziny: zdravotnictví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky straně
Jan Kovanic

Když vloni v září nastupoval bývalý ministr obrany na prezidentský post ČSA (čs. aerolinie - ne čs. armády:), nechal se premiér Vladimír Špidla (3.9. 2003 pro Radio Praha)* slyšet:

"Jaroslav Tvrdík je člověk, který zastupuje stát a stát jako většinový vlastník má právo si vybrat svého zástupce." Což je sice pravda, ale ne tak úplná.

Potřebovaly vůbec ČSA kádrové zemětřesení? Protože nový prezident si přivedl i nové lidi, což je také jeho "právo". Přesněji řečeno, vyrazil deset vedoucích manažerů. Předcházející vedení s Miroslavem Kůlou nebylo vůbec tak špatné. Sice hospodařilo se ztrátou, ale tu systematicky snižovalo. Rostly absolutní počty cestujících. ČSA přežily následky 11. září 2001 bez státních dotací! Což vůbec nebylo tak samozřejmé. A ČSA se staly za Kůlova vedení součástí prestižního Skyteamu, byly vzaty do party jako důvěryhodný partner evropského kalibru, což také nebylo tak zcela samozřejmé. Normálně se spřežení v tahu nepřepřahá!!!

Nějaké silné výhrady devadesátiprocentního vlastníka, to je českého státu, to je Fondu národního majetku a České konsolidační agentury, které jmenují většinu členů dozorčí rady ČSA, nebyly předem slyšet. Co bylo předem slyšet? Že Tvrdík hodlá být zaměstnán v čele nějaké firmy, jež se zabývá letectvím, třeba jako šéf Aera Vodochody či České správy letišť. Volba padla na ČSA. Celkem z nejistých důvodů, protože není známo, že by se ministr dopravy, lidovec Šimonovský, o to nějak zvlášť zasazoval. Další lidovec a bývalý Tvrdíkův ministerský kolega, ministr zahraničí Cyril Svoboda, se způsobem jmenování nového šéfa ČSA vysloveně nesouhlasil. Kromě Špidly podpořil hlasitě Tvrdíka pouze ministr financí Bohuslav Sobotka. Snad proto, že je taky sociální demokrat, jako Tvrdík. Prý tak bude posílena "komunikace mezi společností a státem." Výběrové řízení podle Sobotky nebylo nutné vypisovat. "Mimo jiné proto, že ve vedení ČSA bude mnohem větší kontinuita, než tomu bylo u Českého Telecomu” (kde výběrové řízení rovněž neproběhlo...).

Takže je pochopitelné, že loni na podzim psala média o "trafice pro exministra". Dříve jsme mluvili o "korytu". Jinak se toto nazývá klientelismem, což je, podle mne, druh korupce. Tvrdík si přivedl své kamarády do vedení ČSA také bez výběrového řízení. Ty alespoň dodatečně prověřuje personální audit. Zatím neprošel jediný "Tvrdíkův muž", dočasný viceprezident pro marketing Michal Požár. Tento audit by se však měl týkat i samotného Tvrdíka. Zejména jeho! Čím vlastně přesvědčil, že bude nejlepším leteckým prezidentem? Žádný plán nepředložil. Svou "strategii" má představit dozorčí radě až v polovině února. Čím se v mezidobí řídí ČSA? Starou strategií starého vedení?? Přičemž měly ČSA přejít už do konce roku pod vedením Tvrdíka do černých čísel??? Tak proč bylo jmenováno nové vedení???? Bez jakékoli předložené koncepce?????

Tak nevím, jestli Tvrdík přesvědčí. Především pochybuji, zda přesvědčil samotné zaměstnance ČSA. Vlézt někam jenom proto, že "chci mít něco společného s letadly", provést ve vedení noc dlouhých nožů a chovat se jako, nu jako bývalý důstojník, který zapomněl, že už nevelí armádě, to asi příliš sympatií u (zbylých) podřízených nevyvolalo. I Tvrdíkův dobrodinec, ministr Sobotka, se na něj rozzlobil - už vloni v listopadu. Nelíbilo se mu, jací lidé přišli do ČSA za Tvrdíkem. Takže prosadil, aby nově přicházející šéfové a podšéfové, včetně středního managementu, nadále procházeli výběrovým řízením.

Další zlobu na sebe prezident ČSA Tvrdík přivolal minulý týden. Nějak se mu nechce platit stranické příspěvky. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by měl platit aspoň 50.000 korun ročně. Mluvčí ČSSD Jiří Hron k tomu prohlásil (dle MfD): "Jde o to, aby naši členové, kteří získali funkci díky straně, jí to také vrátili."

Konečně to bylo řečeno na plnou hubu! Pan Tvrdík získal své výnosné koryto "díky Straně". "Strana" (ČSSD) je toho času nejsilněji zastoupena ve vládě. Vláda řídí stát. A stát, slovy premiéra Špidly, "jako většinový vlastník má právo si vybrat svého zástupce". Přičemž další reprezentanti "státu" ve vládě - KDU-ČSL - ústy svých ministrů s instalací Tvrdíka v čele ČSA nesouhlasili! Ministři Unie, pokud vím, mlčeli. Takže pan Tvrdík nezískal flek díky státu, ale díky Straně, která říká - "stát jsem já". "Strana a vláda" - tak hovořili dříve bolševici jedním dechem, Špidla toto sousloví - a bolševickou politiku - trpělivě a soustavně rehabilituje. (Jsem zvědav, kdy si opětně slepci budou vzájemně blahopřát ke "Dni slepců". Takto se za bolševika přálo i nevidomým žákům. Ti měli radost, že jsou slepí "díky straně a vládě"!!!)

Toto svinstvo, kdy se ke korytu dostal někdo kvůli svému členství v té správné straně, korunuje ještě vzorný bambinot, ministr vnitra a nejoblíbenější politik Stanislav Gross dle MfD slovy: (Tvrdík) "formálně sice není vyšší příspěvek povinen platit, ale morálně samozřejmě ano."

Morálně? Morálně??? Morálně by měl Tvrdík zalézt do nory a nevystrkovat čumák! Morálně si Gross nevidí do huby!!! Ten je nejspíš slepej skutečně díky dlouhodobému vedení "Strany a vlády"!

Ovšem pokud se stal Tvrdík šéfem ČSA "díky Straně", pak je vinou Strany, že byl vykopnut předcházející schopný šéf. A měl by být vykopnut Tvrdík, až jeho Strana projede příští volby.

Ale možná stihne do té doby zprivatizovat ČSA do rukou těch správných členů Strany a vlády!!!

Psáno v Praze dne 21. ledna 2004

* Premiér Vladimír Špidla říká různé věci o tomtéž případu. Prakticky ve stejnou dobu, kdy mlnil pro Český rozhlas, mlnil i v České televizi (Události 2.9. 2003) o Tvrdíkově instalaci, avšak cosi trošku úplně jiného: "Stát do rozhodování dozorčí rady nezasahoval." !!! Pan Špidla se naučil další bolševickou zbraň: Říká to, co si myslí, že je v dané době nejvhodnější. Čili nehorázně lže.

Šamanův bonus s omluvou nevidomým:

Mojšeho rodinu navštíví v Rumunsku Jankele z New Yorku:
"Jak se vám daří?"
"Díky straně velmi dobře!"
"Vidím, že žiješ s manželkou a čtyřmi dětmi v jedné místnosti…"
"Díky straně nám to stačí."
"A jak ti jdou obchody?"
"Díky straně se uživíme."
"Ale nemáš nějak obnošené šaty?"
"Díky straně nechodíme nazí."
"Poslyš, Mojše, nech toho ustavičného „díky straně“! Co budeš říkat, až tu strana nebude?"

"Díky Bohu!"


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku