Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 22.1.2004
Svátek má Slavomír
  Výběr z vydání
 >VĚDA: Lokalita pro ITER: Velká politika nad velkou vědou aneb Tak kdo si zaslouží to první umělé Slunce?
 >SOFTWARE: Legální či...?
 >ZAMYŠLENÍ: Český psáč
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky straně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Porsche bude jezdit v Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Zbytečné zdržování
 >USA: Zpráva o stavu Unie
 >FEJETON: Můj pes umí číst myšlenky
 >KOMENTÁŘ: Český eurokomisař
 >NÁZOR: Možná reforma volebního systému míří špatným směrem
 >PŘÍBĚH: Jak se Kebule začala bát vody
 >POSTŘEH: O dveřích
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 3 : stav zákonnosti
 >PENÍZE: Na hory jen s miliony v kapse
 >SVĚT: Pohled do ciziny: zdravotnictví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.1. NÁZOR: Možná reforma volebního systému míří špatným směrem
Jan Maršák

Téma reformy volebního systému se dá považovat za stálici v programové agendě českých politických stran. Tato citlivá politická otázka je stále vracena do diskuse a političtí aktéři přicházejí se svými náměty, jakým směrem orientovat podobu volebních systémů do různých orgánů. Posledním příspěvkem je volební zákoník vládní skupiny kolem ministra vnitra S. Grosse. Navrhovaný kodex bude (kromě přímé volby prezidenta) možná obsahovat i snížení hranice pro vstup stran do Poslanecké sněmovny (PS). Jedná se o pozitivní nebo negativní zprávu?

Zcela nesporně by se jednalo o pozitivní informaci pro nejmenší vládní (i parlamentní) stranu - US-DEU. Unie svobody se v současné době nachází pod prahem volitelnosti (5%) a její preference se ustálily v rozmezí 2-3%. V případě voleb by to znamenalo opuštění PS a odchod do politického zapomnění. Činovníci US-DEU proto hledají usilovně cesty, jak zabránit budoucí marginalizaci své strany (která podle výše zmíněných preferencí již probíhá). Za této situace je poměrně pochopitelné, že někteří představitelé US-DEU nabízejí jako novou hranici právě tři procenta.

Unionisté se zkrátka rozhodli volební systém do PS ještě více "zpoměrnit". Chtějí nižší volební klauzuli a větší volební obvody. Vzhledem k tomu co navrhují se lze domnívat, že musí trpět dlouhodobými výpadky paměti. Byla to právě US-DEU (tehdy pouze US), která se v roce 1998 vehementně zasazovala (ovšem na vrcholu volebních preferencí) o uplatnění principů většinového volebního systému. Nyní byl dokončen ideový obrat o 180° započatý již v době, kdy se tehdejší "smluvní opozice" (ODS + ČSSD) pokoušela většinové prvky do volebního systému zabudovat. Již tehdy US od konceptu většinového systému upouštěla a razantně podporovala žalobu u Ústavního soudu. Obraty, které v otázce formy volebního systému provádí US-DEU, jsou mírně řečeno ohromující.

Snížení volebního prahu by naproti tomu bylo negativní zprávou pro obyvatele České republiky, neboť by neznamenalo nic jiného než ještě více rozklížené vládní koalice a ještě méně přehledu o tom, kdo je za co zodpovědný. Česká politika se potýká s tvorbou ideově nehomogenních koalic, jenž disponují převahou "jednoho" hlasu. Stále jsme konfrontováni s požadavky "jazýčků na vahách" (KDU-ČSL, US-DEU), které znesnadňují prosazování zásadnějších vládních projektů a ochromují vládní akceschopnost.
Pokles hranice by znamenal rovněž další fragmentaci a polarizaci PS. Tříprocentní volební práh je dostupný i pro některé mimoparlamentní stranické subjekty. Je zde i možnost aktivizace extremistických formací. Všechny tyto faktory přispívají k omezení možností sestavit stabilní vládní většinu. Vícečlenné koalice jsou již ze své podstaty nestálé a vládní politika se v takové konfiguraci stává nepodstatnou. Jediným cílem je udržet koalici pohromadě.

Změna volebního systému je nesporně nutná. Nicméně je třeba říci, že řešením pro Českou republiku by byl trend přesně opačný než prosazují vládní politici z řad US-DEU. Posílením většinových prvků systému by se zvýšila pravděpodobnost tvorby stálých vlád, které by byly schopné provést tolik potřebné reformy. Zachování 5% volební klauzule se v tuto chvíli jeví jako naprosté minimum. Další změny, např. zmenšení volebních obvodů a zvýšení jejich počtu, nelze v současném politickém uspořádání pravděpodobně očekávat. Každopádně co očekávat lze jsou slovní exhibice představitelů US-DEU obhajujících popření svých ideových kořenů.
Další články tohoto autora:
Jan Maršák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku