Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 23.1.2004
Svátek má Zdeněk
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Důchodová reforma se zcela jistě nepovede
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 4 : kontrasty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sportovní střelnice
 >PSÍ PŘÍHODY: Ve sněhu na Dívčích hradech
 >POSTŘEH: O barvě
 >NÁZOR: Otázka svobody v povinném spoření
 >Radčin světelný gramofon: Deníček Alicie Keys
 >SVĚT: Atlantická halekačka (2)
 >Odtrhnout dítě od rodiny je jednoduché
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 5 : k příbuzným a hodování
 >MEJLEM: Několik originálních vtípků od čtenářů
 >PENÍZE: Hypotéky: méně peněz pro více lidí?
 >VĚDA: Lokalita pro ITER: Velká politika nad velkou vědou aneb Tak kdo si zaslouží to první umělé Slunce?
 >SOFTWARE: Legální či...?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
23.1. PENÍZE: Hypotéky: méně peněz pro více lidí?
Jiří Mikolášek

Trh hypotečních úvěrů, které v současnosti využívá asi 100 000 domácností, zažívá období s velmi nízkými úroky. Snížena však bude i státní podpora. Tato, slovy mluvčího Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR) Petra Dimuna, "novelka" současného vládního nařízení počítá s 1% podporou z úvěru oproti současným 2 %. "Pokles úroků z hypoték byl loni tak výrazný, že tomu musíme přizpůsobit i míru podpory," říká dále Petr Dimun. Situace je komplikovaná tím, že nové podmínky musí být schváleny do konce ledna, jinak podpora hypotečních úvěrů nebude moci pokračovat, více v levém sloupku.

Pokud by do konce ledna nebylo schváleno nové vládní nařízení o podpoře hypotečních úvěrů, nebylo by ji nadále možno vyplácet. Potíže nejsou v nedostatku peněz, ale v technickém problému - není možno vypočítat výši podpory.
Dotace hypotečních úvěrů byly doposud řízeny dvěma vládními nařízeními.
První z nich poskytovalo úrokovou dotaci na nákup nového bytu, ale ta se od loňského února nevyplácí (a ani letos nebude), protože průměrná úroková míra klesla pod 7 %.
Podle druhého nařízení se dotace vyplácí na starší byty pro žadatele do 36 let, ovšem její výše se odvozuje od úvěrů podle první novely, tedy pro tento rok ji není z čeho počítat. Jak ale v prosinci řekl mluvčí MMR Petr Dimun, "poskytování podpory pro mladé lidi do 36 let není v roce 2004 ohroženo."
Do konce tohoto měsíce ale ještě bude platit současná úprava, kdy stát přispívá lidem ve věku do 36 let 2 % úroků při hypotéce na starší nemovitost. Pro výpočet podpory u starších úvěrů (tedy při skončení doby fixace úroku) se počítá od února s 1% podporou, stejně jako u nových smluv. Na podporu hypoték dostalo ministerstvo méně než na minulý rok, 430 místo 530 milionů.

Chystají se zásadní změny

Kromě této úpravy ovšem plánuje MMR i zásadní změnu koncepce do budoucna. Podpora hypotečních půjček má být nadále podle MMR "jedním z velmi efektivních nástrojů podpory bydlení ze strany státu," budou se ovšem měnit podmínky poskytnutí dotace. Plánovaný návrh MMR chce sjednotit podmínky pro hypoteční úvěr, neobsahuje věkové omezení u žadatelů ani u nemovitosti a neodvíjí se od průměrné sazby hypotečních úvěrů jako dosud. Žadatel, který prokáže, že v posledních pěti letech nevlastnil nemovitost určenou k bydlení, by měl měsíčně dostat 0,088 % hodnoty úvěru (tedy 880 Kč na každý milion), maximálně na 1 500 000 Kč půjčky a nejvýše po dobu patnácti let. Dotace by se nevyplácela, pokud by sazby klesly pod 3 %.

Ovšem jsou tu i problémy - například kontrola, zda se jedná o první nemovitost, může vést k jistým nespravedlnostem. Státní příspěvek by měl být totiž závislý pouze na vlastnictví nemovitosti v posledních letech. To by znamenalo, že by jej mohli dostat lidé, kteří nevlastní nemovitost, ale přitom patří mezi bohatou část populace. Naopak mladá rodina s nízkým příjmem žijící v nedostatečném bytě, byť vlastním, by již na dotaci nedosáhla.

Současné podmínky přiznání podpory k hypotečnímu úvěru

  • Žadatel nedovrší v roce podání věk 36 let, u manželů musí tuto podmínku splnit oba.
  • Nemovitost musí být starší dvou let.
  • Žadatel nesmí mít ve vlastnictví ani spoluvlastnictví jiný byt ani obytný dům.
  • Nemovitost, na kterou je podpora žádáná, musí být ve výlučném osobním vlastnictví (či spoluvlastnictví manželů).
  • Dotuje se byt do 800 000 Kč, rodinný dům s jedním bytem do 1 500 000 Kč.
  • Maximální doba dotování je 10 let.
  • Po maximálně pěti letech se dotace přepočítává podle tržní úrokové míry.
Pokud by se podařilo prosadit změnu koncepce s výší podpory 0,88 promile z hodnoty úvěru, znamenalo by to pravděpodobně mírnou úsporu pro státní rozpočet. Při současných úrokových sazbách by žadatel dostal menší příspěvek než dnes (o necelých 20 %), ovšem na druhou stranu by na dotaci dosáhlo mnohem více žadatelů. Podle MMR by tento systém také podstatně zvýšil transparentnost přidělování dotací a vzhledem k jednodušší koncepci i snížil náklady na administrativu. Zároveň konstantní podpora znamená lepší možnost plánovat své závazky jak pro klienty hypotečních bank, tak pro stát.

Změny spojené se vstupem do EU

V oblasti hypotečního financování budou probíhat i další změny - od května začne platit zákon o dluhopisech, který upravuje hypoteční legislativu pro vstup do Evropské unie. Na rozdíl od současné úpravy umožňuje bankám poskytovat i neúčelové (tzv. americké) hypotéky a dále bude možno zastavit nemovitost z jakéhokoliv státu Evropského hospodářského prostoru, ne jen z ČR, viz náš článek Nové hypotéky přinese nový zákon.
Koordinace s evropskými daňovými zákony přinese i další změnu, stavební práce v oblasti bydlení budou přesunuty do základní sazby DPH. Naštěstí ne hned, pro ČR je vyjednáno přechodné období do konce roku 2007, do kterého by měla platit současná 5% sazba DPH. Od letošního prvního května ale bude zúženo osvobození od DPH při převodů pozemků a skok bude poměrně razantní, z 0 na 22 % DPH. Podle představitelů MMR se to však dotkne jen určitých případů.

Jaké jsou vaše zkušenosti s hypotékami? Bude podle vás plánovaná koncepce hypotečních podpor přínosem pro český trh s bydlením? Má vůbec cenu podporovat bydlení, pokud není deregulováno nájemné?
Další články tohoto autora:
Jiří Mikolášek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku