Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 23.1.2004
Svátek má Zdeněk
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Důchodová reforma se zcela jistě nepovede
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 4 : kontrasty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sportovní střelnice
 >PSÍ PŘÍHODY: Ve sněhu na Dívčích hradech
 >POSTŘEH: O barvě
 >NÁZOR: Otázka svobody v povinném spoření
 >Radčin světelný gramofon: Deníček Alicie Keys
 >SVĚT: Atlantická halekačka (2)
 >Odtrhnout dítě od rodiny je jednoduché
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 5 : k příbuzným a hodování
 >MEJLEM: Několik originálních vtípků od čtenářů
 >PENÍZE: Hypotéky: méně peněz pro více lidí?
 >VĚDA: Lokalita pro ITER: Velká politika nad velkou vědou aneb Tak kdo si zaslouží to první umělé Slunce?
 >SOFTWARE: Legální či...?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
23.1. Radčin světelný gramofon: Deníček Alicie Keys

Třiadvacetiletá čokoládová Newyorčanka Alicia Augello Cooková dobývá se svým zhudebněným deníčkem přední příčky světových hitparád. Že vám jméno nic neříká? Pak vězte, že ve světě muziky vystupuje pod pseudonymem Alicia Keys. Podmanivě melodická směs soulových tónů okořeněných hip hopem, takové je album The Diary of Alicia Keys.

Pětinásobná držitelka Grammy v sekci R&B (ceny získala za debut Songs In A Minor, 2001) na vavřínech neusnula. Na svém druhém albu předkládá 15 songů, na nichž se, s jedinou výjimkou, buď autorsky spolupodílela, popřípadě zcela vycházejí z jejího pera. Piano, piano a zase piano! Alenčina matka si může notovat, jak se dceřina píle na hodinách klavíru vyplatila. Je to právě Alicia alias pianistka, která albu dodává typický šarm. Lehkost v dlaních se snoubí s líbivými tóny křídla. Právě tak prostřednictvím Harlem´s Nocturne album něžně otevírá.

Následující Karma však o stylu této kompilace vypovídá pravdivěji. Pokud si někdy při poslechu muziky louskáte prsty, nepřehlédněte ji. Zpěvaččin hlas nádherně podbarvují lesní rohy. Výrazné bicí hudbu charakterizují, dokladem budiž i Heartburn. Chvíli máte pocit, že si muzikanti ve studiu spíše hráli a zkoušeli kombinovat hudební motivy, než že by s vážnou tváří nahrávali. Možná proto z alba vyzařuje příjemná pohodová atmosféra, která se vám dostane pod kůži.

Mezi písněmi najdete také trochu sladké You Don´t Know My Name, které ve své klipové verzi brázdí televizní hudební kanály. Pokud vás v kolenou úplně nepodlomilo, nenechte se zmást. Najdete zde zajímavější kousky – Dragon Days, So Simple nebo Samsonite Man. Pravdou však zůstává, že lyrický nádech je pro The Diary of Alicia Keys typický.

Říká se, že si New York na první pohled buď zamilujete, nebo tohle bláznivé město prostě nenávidíte. Něco podobného by šlo s lehkou nadsázkou říci i o muzice Aliciy Keys. Ona ve svém rodném městě miluje doslova každý kout – právě pro Big Apple tak typické míchání stylů a barev, jeho různorodost, Aliciinu hudbu křížem krážem protkává.

Radka Kohutová

Alicia Keys: The Diary of Alicia Keys. BMG 2003.


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku