Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 23.1.2004
Svátek má Zdeněk
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Důchodová reforma se zcela jistě nepovede
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 4 : kontrasty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sportovní střelnice
 >PSÍ PŘÍHODY: Ve sněhu na Dívčích hradech
 >POSTŘEH: O barvě
 >NÁZOR: Otázka svobody v povinném spoření
 >Radčin světelný gramofon: Deníček Alicie Keys
 >SVĚT: Atlantická halekačka (2)
 >Odtrhnout dítě od rodiny je jednoduché
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 5 : k příbuzným a hodování
 >MEJLEM: Několik originálních vtípků od čtenářů
 >PENÍZE: Hypotéky: méně peněz pro více lidí?
 >VĚDA: Lokalita pro ITER: Velká politika nad velkou vědou aneb Tak kdo si zaslouží to první umělé Slunce?
 >SOFTWARE: Legální či...?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
23.1. Důchodová a demografická past
(nov)

Hrozivý deficit sociálního pojištění, daný nepříznivým demografickým vývojem, nutí i české politiky, aby hledali jiná řešení než právě hroutící se systém průběžného financování. Tento týden se potřetí v historii českého státu sešli jak lídři vládní koalice tak opozice (včetně KSČM), aby jednali o konsensu v této nanejvýš citlivé oblasti. Koalice prosazuje švédský model s účtem, na nějž by každý povinně musel odvést danou částku, aby mu stát mohl vyplácet alespoň minimální penzi. ODS nepochybně bude hájit svoje liberální pojetí, v němž by si méně daňově zatížený občan sám spořil na stáří prostřednictvím kapitálových fondů.

Náznaky, že obě řešení jsou stejně špatná, prozradí pohled z druhé strany. Nezaměňujeme totiž v případě krize systému s průběžným financováním důsledek za důvod? Nezpůsobil populační krizi právě státem garantovaný důchod vyplácený rovnostářsky bez ohledu na to, kolik ten který důchodce vychoval dětí - platičů důchodů? Děti se odjakživa pokládaly za pojistku na stáří a teprve industriální společnost, jež péči o staré lidi přenesla na stát, tuto pojistku učinila zbytečnou. Ekonomické zabezpečení na stáří dnes nijak nezávisí na počtu dětí a pokud natalita drasticky klesá až v posledních letech, můžeme za to děkovat setrvačnosti lidského chování a odolnosti biologických impulsů.

Pokud se z výše nastíněného úhlu podíváme na návrhy jak vládní koalice, tak opozice, znamenají ještě strmější pád do populační krize a tím prohloubení a nikoli odstranění krize důchodové. Navrhovaná opatření, ať už fiktivní účet po švédském vzoru, s nímž přichází ČSSD, či kapitálové fondy ODS, budou lidi ještě více demotivovat, aby měli dětí. Jakou šanci kapitalizovat své úspory a takto si uspořit na důchod by měla vícečlenná rodina, která každý měsíc vychází jenom taktak? Co si bude moci odložit na onen fiktivní účet matka se třemi a více dětmi, jež značnou část svého produktivního věku stráví doma? Jak je vidět, předložené důchodové reformy povedou k dalšímu poklesu porodnosti. Ať už je navrhuje levicová ČSSD nebo pravicová ODS, vycházejí vstříc bezdětným lidem, jsou jim přímo šity na míru! Neboť jenom bezdětní budou mít dostatečné finanční přebytky, aby si je mohli spořit na fiktivním důchodovém účtu či ukládat do kapitálových fondů.

Chce-li Česko zvrátit nepříznivý populační vývoj a uniknout z dvojité důchodové a demografické pasti, nezbude než vrátit dětem jejich funkci pojistky na stáří. Podle některých expertů může důchodový systém zůstat u průběžného financování, ale kromě vazby na vlastní minulé výdělky by měl být doplněn vazbou na daně ekonomicky aktivních dětí toho kterého důchodce. Proč toto řešení není ve hře, je zřejmě dáno myšlenkovou strnulostí politiků a po technické stránce snad i "informatickou slepotou" - obavou z podchycení milionů v tomto případě skutečně spravedlivých důchodových účtů, jež by ale moderní informatické systémy nepochybně zvládly.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku