Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 24.1.2004
Svátek má Milena
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Zpátky ke knihtisku
 >POSTŘEH: O čipu
 >INFO: Evropská komise připravila soutěž pro školní děti
 >MOBY DICK: A debilové přicházejí...
 >NÁZOR: Vlaky jsou o život
 >NÁZOR: Důchodová reforma se zcela jistě nepovede
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 4 : kontrasty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sportovní střelnice
 >PSÍ PŘÍHODY: Ve sněhu na Dívčích hradech
 >POSTŘEH: O barvě
 >NÁZOR: Otázka svobody v povinném spoření
 >Radčin světelný gramofon: Deníček Alicie Keys
 >SVĚT: Atlantická halekačka (2)
 >Odtrhnout dítě od rodiny je jednoduché

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
24.1. INFO: Evropská komise připravila soutěž pro školní děti
Eva Veverková

Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 65, 100 10 Praha 10
Tiskové oddělení, Eva Veverková
tel.: 267 122 139
fax: 272 742 071, 267 311 496
eva_veverkova@env.cz, www.env.cz

Tisková zpráva
Praha, 23. ledna 2004
Zelený týden 2004
Evropská komise připravila soutěž pro školní děti
Evropská komise zve děti ve věku od 6 do 16 let ze států rozšířené EU a z kandidátských zemí, aby se zúčastnily soutěže pro školy, organizované v rámci Zeleného týdne (Green Week) 2004. Soutěž bude součástí výroční konference a výstavy, které jsou pořádány u příležitosti Zeleného týdne. Ten se letos bude konat v Bruselu ve dnech 1. - 4. června 2004. Tématem letošní soutěže je 25. výročí Směrnice o ochraně volně žijících ptáků. Mladší děti mohou kreslit obrázky ptáků, zatímco starší děti by měly do soutěže poslat fotografie ptáků v jejich přirozeném prostředí.
Podle evropské komisařky pro životní prostředí Margot Wallströmové dochází během posledních deseti let v Evropě na mnoha místech ke snižování a ztrátě biologické rozmanitosti a mnoha živočichům, ptákům a rostlinám hrozí vyhubení. Soutěž pro školy je příležitostí, jak s touto problematikou seznámit děti a mládež, které mají zájem o život zvířat, ptáků a rostlin ve volné přírodě.
Tři výherci v každé kategorii soutěže budou pozváni do Bruselu na Zelený týden (pozvání na pobyt zdarma platí pro výherce a pro jednu osobu - rodiče či jiný doprovod). Slavnostní vyhlášení cen bude součástí Zeleného týdne a proběhne před zraky odborníků z oblasti životního prostředí a médií. Výherci se také sejdou s komisařkou Wallströmovou.
Soutěž je určena školám ze zemí rozšířené Evropské unie a z kandidátských zemí. Pro tento rok jsou vyhlášeny dvě soutěžní kategorie:
1. kresba a malba - pro děti ve věku 6 - 10 let
2. fotografie - pro děti a mládež ve věku 11 - 16 let
Kresba a malba
Děti mohou poslat kresby či obrázky zobrazující ptáky. Možná témata: ptáci, vyskytující se v oblasti, kde děti žijí; vodní ptáci; tahy ptactva; jak jsou ptáci a příroda, ve které žijí, v souladu. Dalším nápadům se meze nekladou. Nejlepších 20 prací bude vystaveno na výstavě v průběhu Zeleného týdne.
Fotografie
Starší děti a mládež mohou poslat fotografie ptáků z jakéhokoliv prostředí - ze zahrady svého domu, z okolí školy, z dovolené - jen ne fotky ptáků v kleci. Nejlepších dvacet fotografií bude vystaveno na výstavě v průběhu Zeleného týdne.

Podmínky soutěže
Soutěže se mohou účastnit jen žáci škol (s podporou svých škol). S individuální účastí se nepočítá. Příspěvky do soutěže (kresby, obrázky, fotografie) musí být naskenovány (nebo u fotek přímo digitálně nasnímány) a zaslány na Generální ředitelství pro životní prostředí EK do 1. března 2004.
Více informací najdete na internetové adrese:
http://europa.eu.int/comm/environment/youth/index_en.html
Tato adresa bude v dohledné době dostupná ve 20 jazycích rozšířené EU. Své dotazy můžete posílat Alexe Joyce na e-mailovou adresu: alexa.joyce@eun.org
----------------------------------------
Zelený týden
Komisařka Evropské unie pro životní prostředí, jadernou bezpečnost a civilní ochranu Margot Wallströmová vyhlásila v roce 2001 akci Evropské unie nazvanou "Zelený týden" a od té doby se tato úspěšná akce koná každý rok. Zelený týden vznikl na podporu připravovaného 6. akčního programu Evropských společenství pro životní prostředí, jehož návrh vydala Evropská komise 24. ledna 2001 pod názvem "Životní prostředí 2010: Naše budoucnost, naše volba", který má přiblížit obyvatelům Evropské unie zásady politiky v oblasti životního prostředí.
Součástí Zeleného týdne je konference, výstava, promítání filmů s tématikou životního prostředí a soutěž určená dětem a mládeži. Kromě toho se zde koná mnoho dalších doprovodných akcí (v roce 2004 to bude například předávání cen za nejlepší Evropský týden mobility 2003).

Mgr. Eva Veverková
tiskové odd. MŽP
Další články tohoto autora:
Eva Veverková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku