Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 26.1.2004
Svátek má Zora
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Vouziers a Terron 1918
 >DETEKTIVKA: Případ s hubeňourem
 >FEJETON: O svůdnosti
 >SPOLEČNOST: Kdo vymyslel válku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak ti mladí vlastně mluví?
 >PSÍ PŘÍHODY: Aféra s koblihou
 >GLOSA: DPH z hospod, předpoklad a skutečnost.
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 6 : různá povyražení
 >POSTŘEH: O hexapodovi
 >MEJLEM: Mejl
 >LIDŠTINY: Fízlovské vynálezy
 >GLOSA: Zpátky ke knihtisku
 >POSTŘEH: O čipu
 >INFO: Evropská komise připravila soutěž pro školní děti
 >MOBY DICK: A debilové přicházejí...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
26.1. FEJETON: O svůdnosti
Petr Kersch

I postarší a staré ženy mají právo na lásku, myslím zde lásku od muže. Ti, jak známo, málo vydrží, snadněji umírají, demografické statistiky mluví jasnou a pochmurnou řečí, čím starší lidé, tím více mezi nimi žen. I když bývají většinou babičkami a prababičkami, bývají současně také vdovami, které se ještě zdaleka nesmířily se svým údělem, nehodlají svůj čas a zbytek života úplně obětovat vnoučátkovským radovánkám, některé jsou stále v zaměstnání nebo dokonce ve vlastní firmě nebo aspoň provozují dobrou živnost a ty další mají své penze. Přičtěme mezi ně i ty rozvedené paní - jestli tenkrát byly rozvedeny z vlastní viny nebo z viny partnerovy, to máte jedno - ve skutečnosti důvody vždycky bývají složitější, v průměru tak padesát na padesát.
Každopádně všechny doufají, že mají, jak se dnes říká, minulost vyřešenou, a pokud nemají poničené zdraví, přijde jaro, kdy úsloví "chlapy nechci už ani vidět" začne blednout. Z těch příjemnějších vzpomínek se stává myšlenkový růženec jako stvořený pro usínání a nakonec, když se to nedá už vydržet, vezmeme jako poradce a kritika nějaké zrcadlo, nejlépe to velké, co máte vy též, možná na dveřích šatníku, možná v předsíni nebo v koupelně nebo dokonce v ložnici.
Být svůdné v osmnácti dokáží všechny. Ve čtyřiceti? Musí být k tomu podmínky: ne, vizážistku ne, ale potřebujete si dělat méně starostí než tomu tak dosud bylo, musíte vědět, co člověku nesluší, a je zapotřebí znát, co muži rádi a co neradi...
Po šedesátce má nějaký neduh každý. Cestou do lékárny lze o svůdnosti přemýšlet, ale bude vhodnější například šarm. Že to není totéž? Správně, okouzlující může být žena v každém věku, kdežto sexappeal v pokročilejším stáří stojí mnoho peněz a přetvářky. Půvabné bývají i osmdesátnice, když mají rozum.
Častý a nešťastný nápad starších dam, jak na sebe upozornit okolí, jsou šperky. Nikdo nic nemůže mít proti perlovému náhrdelníku, stříbrnému náramku, pěknému prstenu, krásné štrasové broži. Ale ověsit se zlatem nebo v ještě horším případě pozlacenými řetízky, nastrčit prsteny i na palce, do ušních lalůčků navěsit oringle o průměru vhodném pro papouška, který umí vytáhnout štěstíčko v obálce... Člověk si hned vzpomene na francouzské přísloví : Staré kobyle zlatý postroj.

© Petr Kersch, Děčín, leden 2004
Další články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku