Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.1.2004
Svátek má Ingrid




  Výběr z vydání
 >FEJETON: Soustružník Karel Božoň z Vítkovic stojí osm miliońů korun
 >ARCHITEKTURA: Plečnikův žák Karel Řepa
 >INTERNET: Na světě vládnou schizofrenní a hrabiví tučňáci aneb kauza Napal tučňáka.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak prošel táta Osvětimí
 >NÁZOR: Čipy mají hlídat pacienty i lékaře
 >EKONOMIKA: Americkým akciím se dolů moc "nechce"
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 7 : jazyk, rasa, příroda
 >PENÍZE: Investovat už lze i na poště
 >MEJLEM: Vtip
 >HISTORIE: Vouziers a Terron 1918
 >DETEKTIVKA: Případ s hubeňourem
 >FEJETON: O svůdnosti
 >SPOLEČNOST: Kdo vymyslel válku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak ti mladí vlastně mluví?
 >PSÍ PŘÍHODY: Aféra s koblihou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
27.1. Hurvínkové ze sociální demokracie
(nov)

Tento týden má Senát zahájit parlamentní hlasování o vyslání českých vojáků do Afghánistánu. Tentokrát nejde o žádnou humanitární misi a více než stovka příslušníků speciálních sil má provádět průzkum v oblastech, kde operují talibanské bandy. Rozhodnutí, zda se čeští vojáci, poprvé od skončení 2. světové války, skutečně dostanou do boje, padne ale ve Sněmovně, když poslanci ČSSD Radim Turek a Karel Šplíchal (a zřejmě i další) vyrukovali s handlem - prodat české vojenské nasazení Spojeným státům za to, že pro Česko zruší vízovou povinnost.

Nazvat poslance, jež tento handl navrhují, hurvínky, je vlastně urážkou pro toho dřevěného rošťáka, protože jeho klukovská čest, byť "dřevěná", by mu zabránila takhle bezostyšně se životy českých vojáků obchodovat a pokoušet se o vydírání spojence.
Navíc je toto vydírání až infantilní, když pravidla pro zrušení vízové povinnosti jsou ze strany USA naprosto průhledná a české diplomacii, potažmo vládě, dostatečně známá. Jenom poslanečtí "hurvínci" ze sociální demokracie zřejmě nevědí, že vízová politika USA je dána zákonem a nedá se vydíráním, byť by bylo mnohem rafinovanější, jakkoli změnit. Zákon jasně stanoví, že vízová povinnost může být zrušena jen vůči té zemi, v níž počet odmítnutých žadatelů dlouhodobě nepřesahuje stanovené procento. Pro země, jako je Česko, činí tato hranice asi 3 %, avšak z českých žadatelů je odmítnuto 10 až 20 % kvůli podvodům a jiným nesrovnalostem. Dalším skutečností, která hovoří proti, je značný počet nelegálně pracujících Čechů, kteří jsou každoročně v USA zadrženi. Zrušení vízové povinnosti se tedy nedá vymoci ani handlem s českými vojáky, ale jenom civilizovaným chováním a nepodváděním, jak k této kauze uvedl náměstek ministra zahraničí ČR.

I případ českého kontingentu pro Afghánistán prokazuje, že na koho se může Špidla spolehnout nejméně, jsou poslanci jeho vlastní strany. Jak naznačila nedělní "Sedmička" na Nově, jíž se zúčastnili ministr obrany Kostelka a místopředseda ODS Zahradil, Špidlův kabinet může při hlasování ve Sněmovně počítat s podporou opozičních občanských demokratů. Kostelka v debatě nepřímo naznačil, že vláda ODS, která žádá tři směny vojáků na střídání, odpovídající finanční zajištění, převedení domovské jednotky z podřízenosti vojenské zpravodajské službě a snížení počtu vojáků v Kosovu, vyhoví, či s pravicovou opozicí vyjedná přijatelný kompromis.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku