Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.1.2004
Svátek má Ingrid
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Soustružník Karel Božoň z Vítkovic stojí osm miliońů korun
 >ARCHITEKTURA: Plečnikův žák Karel Řepa
 >INTERNET: Na světě vládnou schizofrenní a hrabiví tučňáci aneb kauza Napal tučňáka.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak prošel táta Osvětimí
 >NÁZOR: Čipy mají hlídat pacienty i lékaře
 >EKONOMIKA: Americkým akciím se dolů moc "nechce"
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 7 : jazyk, rasa, příroda
 >PENÍZE: Investovat už lze i na poště
 >MEJLEM: Vtip
 >HISTORIE: Vouziers a Terron 1918
 >DETEKTIVKA: Případ s hubeňourem
 >FEJETON: O svůdnosti
 >SPOLEČNOST: Kdo vymyslel válku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak ti mladí vlastně mluví?
 >PSÍ PŘÍHODY: Aféra s koblihou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
27.1. FEJETON: Soustružník Karel Božoň z Vítkovic stojí osm miliońů korun
Jiří Šodek

Sportovní stránky českých deníků přinesly minulou sobotu jako jednu z hlavních zpráv to, že teplický záložník Petr Voříšek přestoupil ze svého severočeského oddílu do Sparty. Byl to prý nejdražší fotbalový přestup letošní zimy v Česku. Pražský klub za to Teplicím zaplatil pětadvacet miliónů korun. Částka se ale snížila na sedmnáct miliónů, neboť letenský klub za osm miliónů "odeslal" do Teplic Pavla Krmaše a Martina Kleina. Severočeši si ale také s vedením Sparty dojednali to, že až Voříšek poputuje z Letné někam dál, dostanou Teplice ještě patnáct procent z jeho ceny. Šlo to všechno velmi rychle - už v sobotu letěl Voříšek s novými spoluhráči ze Sparty na soustředění na Kypr. .

A jak to souvisí se soustružníkem Karlem Božoněm? Skoro nijak, protože Božoň je jen taková zvláštní postava. Ale vždy o něm přemýšlím, když tak čtu těch přestupech. A jsou i mnohem dražší změny dresu, než ten nynější zimní Voříškův.

Můj Božoň pracuje jako soustružník podniku Vítkovické železárny Klementa Gottwalda, vlastně teď už Vítkovice, as. v Ostravě. Je to vynikající soustružník. Umí obrobit odlitek s přesností tisíciny milimetru, jeho díly šly mnohdy na export, nikdy na jeho produkci nebyla jediná reklamace. A to Karel Božoň už vyrobil stovky, možná tisíce výrobků.
O tom, že je v soustružení extratřída, se na Ostravsku ví. Nedávno o Božoně projevila zájem Nová huť Klementa Gottwalda, vlastně teď už Ispat Nová huť. Božoň mistrovi řekl, že se mu ve Vítkovicích líbí a má podnik rád, byť jeho plat činí čtrnáct tisíc korun hrubého. Ale také dodal, že snem každého dobrého a výkonného soustružníka je špičkový oddíl (ale co to pletu, Božoň řekl "špičkový závod"), jako je Nová huť nebo Škoda Plzeň či ČKD Praha. Za Božoněm začali dojíždět manažeři Huti. Vedli tajná jednání ve vítkovické hospodě……………..,kam se Božoň po šichtě vždy stavuje na tři piva a cítí se tam nejlépe. Proto odmítl nabídku manažerů z Huti, aby se domlouvali v separé salónku ostravského hotelu Imperial.. Božoňovi nabídli za přestup do Nové huti osm miliónů korun, a když soustružník kývl a jeho osobní agent Paška mu to schválil, jali se šéfové Huti jednat s vedením Vítkovic. Tento závod se právě ocital ve finanční tísni, a tak si nakonec šéfové Vítkovic a Huti plácli. Vítkovice prodaly soustružníka Božoně za jedenáct miliónů korun s tím, že pokud by Božoň do pěti let byl prodán třeba do Prahy, tak Vítkovice ještě obdrží další tři milióny korun.

Následoval běžný proces, který je již v takových případech přestupu špičkových soustružníků, slévačů, ale i pekařů, učitelek nebo vědců zaběhnutý. Božoň se podrobil v novohuťácké závodní poliklinice zevrubným zdravotním testům a pak odletěl zvláštním spojem objednaným u soukromé společnosti Buksa Air z Ostravy- Mošnova do Plzně. Tam totiž probíhalo kondiční soustředění nejlepších soustružníků v Česku.

Asi tušíte, že tento příběh se jaksi nestal. Karel Božoň dál pracuje ve Vítkovicích, od března bude mít vyšší plat (čtrnáct a půl tisíce korun hrubého).

Výše popsaného děje se asi nikdy nedočkáme. Nikdo kolem dílny Božoně a jeho kolegů na dílně nevybuduje ochozy pro deset tisíc aplaudujících diváků. Na Božoně se po dokončení kvalitního dílu nevrhnou ostatní dělníci z dílny a nebudou jej ani líbat. Božoň si ani poté, co dodělá speciální vruty pro kanadského odběratele, nesvlékne svou pracovní blůzu a nebude běhat po dílně jako magor. Božoň nebude na dílně tančit. Božoň ani tehdy, když se mu podaří zdárně dokončit speciální díly pro vysokozdvižné vozíky, nebude bezohledně po svých kamarádech z dílny stříkat šampaňským. Božoň nebude mít na značkových montérkách sponzorské nápisy jako Protool, Narex, Bosch či značky jiných renomovaných firem. Božoň bude mít dál spíše zaprané montérky, na nichž mu díry zalátala jeho manželka Božena Božoňová. Božoně nikdy neukáží v televizním šotu, an právě telefonuje svou Nokií prostřednictvím sítě T-Mobile svému kolegovi na jinou dílnu, že mu došly brusné kotouče. Božoň se po šichtě ani nebude podepisovat frenetickým fanynkám na zápěstí nebo dokonce kamsi mezi ňadra.

A to přitom Karel Božoň vyrobil už stovky, možná tisíce dílů. Nepočítá je totiž. Nikdo nevede statistiku jeho výroby ani asistence u mladých začínajících soustružníků. Nedostane Zlatý soustruh. Přitom Božoň dělá velmi užitečnou práci. Neběhá jak mamlas po trávě za jakýmsi míčem, netluče do něj dokonce hlavou (nechce mít lehké otřesy mozku), nesnaží se balon vpálit kamsi mezi tři tyčky. Karel Božoň totiž hlavně rád soustruží.
Další články tohoto autora:
Jiří Šodek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku