Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.1.2004
Svátek má Ingrid
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Soustružník Karel Božoň z Vítkovic stojí osm miliońů korun
 >ARCHITEKTURA: Plečnikův žák Karel Řepa
 >INTERNET: Na světě vládnou schizofrenní a hrabiví tučňáci aneb kauza Napal tučňáka.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak prošel táta Osvětimí
 >NÁZOR: Čipy mají hlídat pacienty i lékaře
 >EKONOMIKA: Americkým akciím se dolů moc "nechce"
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 7 : jazyk, rasa, příroda
 >PENÍZE: Investovat už lze i na poště
 >MEJLEM: Vtip
 >HISTORIE: Vouziers a Terron 1918
 >DETEKTIVKA: Případ s hubeňourem
 >FEJETON: O svůdnosti
 >SPOLEČNOST: Kdo vymyslel válku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak ti mladí vlastně mluví?
 >PSÍ PŘÍHODY: Aféra s koblihou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
27.1. NÁZOR: Čipy mají hlídat pacienty i lékaře
Jiří Tlach

Pamětníci si možná vzpomenou na obrovskou brněnskou blamáž s "inteligentními" předplatními jízdenkami na městskou hromadnou dopravu - po brněnsku šalinkartami. Nějaký vykuk dokázal vytáhnout z kapes lidí i městského měšce šestimístnou částku aby záhy zmizel neznámo kam. A půlka Brna tehdy stála v dlouhých frontách na to aby jí asistent s kamerou "přeskenoval" obličej na plastovou kartičku. Bylo to někdy v jedenadevadesátém roce. Nakonec se na tyto zcela nepotřebné kartičky lepily staré dobré předplatní známky. Přitom již tehdy bylo technicky řešitelné takový systém postavit smysluplně.

Pocit podobné blamáže v celostátním měřítku mám z navrhovaného systému čipových karet pro klienty zdravotních pojišťoven jak referují sobotní Lidové noviny (strana 4). Omezím se jen na dva technické aspekty takového projektu, rozebírat by se daly mnohé další.

Jednak co vlastně na takové kartě bude? Na textovou dokumentaci kapacitně postačí, alespoň pro "normálně" nemocného člověka, ale má obsahovat také rentgenové snímky? Laboratorní data? Analogové záznamy EKG? Data z tomografu? Vždyť právě u "nenormálně" nemocných lidí jsou taková data pro zdárný zákrok nezbytná. Jak směstnat na unifikované, kapacitně omezené médium stejně data horala z Krkonoš, který byl u lékaře dvakrát za život a je zcela zdravý a data epileptika, který má ještě diabetes a spoustu dalších neduhů včetně alergií na kde co? No, asi vhodný výběr toho důležitého zvládne ministerská komise.

Dalším a krucinálnějším problémem je ochrana a validita takto shromážděných údajů. Kreditní karty bank jsou chráněny nejlepším možným způsobem a přesto jsou s nimi stále další a další problémy. Neexistuje prostě způsob jak tyto moderní nosiče dat zabezpečit na 100% a to ani v systémech, které nejsou volně přístupné. A to navíc mají kreditní karty individuální PIN kód. Těžko budou při bouračce záchranáři mámit z těžce zraněného jeho PIN, když sotva dýchá a musí vrtulníkem okamžitě na operační sál. Pokud budou data na kartě volně, nejsou bezpečná ani trochu. Navíc se má na karty zapisovat a to nejen v ordinacích a nemocnicích. Pokud mám svou zdravotní dokumentaci v archivu Masarykova onkologického ústavu, jsem celkem klidný, že mi do ní (třeba omylem) obvodní zubař nenapíše pitomost, ale pokud bude dokumentace "volně přístupná" mohu si nakonec sehnat čtečku čipových karet - není to nic těžkého - a svoje data si případně poupravit. Stačí pěkně ukradená karta někoho hodně zkoušeného osudem, který má na své nesnesitelné bolesti předepsáno morfium, lehce se mu upraví identifikační údaje a hurá, nemusíme vařit perník. Samozřejmě ilustrativně přeháním, ale kvalitně zabezpečit takto navržený systém je nemožné.

Ministerským se opět povedlo plácnout do vody. Nakonec má to stát jen něco přes miliardu. A když už se do něčeho takového pouštět, pak proč ne rovnou pořádně - občanka, řidičák, ona zmíněná "šalinkarta" a spousta další administrativy by mohla vypadat jinak. Nějak tak si to patrně představoval Jan Ruml když byl ještě ministrem. Jenže aby se dal celý takto široce pojatý systém udržet validní (tedy, že informace jsou správné), musela by nutně karta obsahovat pouze část přístupového kódu do proklatě dobře zabezpečené databáze zakopané hluboko ve Skalistých horách. Při známé české "vychcanosti" by však ani to nebylo stoprocentní.

Mám nepříjemný pocit, že podobné koncepce prostě dopředu počítají s tím, že naši páni poslanci prostě o základech informačních technologií nemají ani páru. Jinak by prostě nemohl vzniknou a vzápětí zaniknou Indoš a podobné "dobré úmysly", kterými, jak známe, jest cesta do pekel dlážděna.


Další články tohoto autora:
Jiří Tlach

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku