Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.1.2004
Svátek má Otýlie
  Výběr z vydání
 >ODBORY INFORMUJÍ: Přehmaty ministra Mlynáře
 >MROŽOVINY: Pohled do kuchyně U.S. Navy
 >POLITIKA: Daňová přiznání rovných a rovnějších
 >FEMINISMUS: Je sameček extravagancí přírody?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Senzace sezóny - zamrzlá Vltava!
 >PSÍ PŘÍHODY: Útok těžké kavalérie
 >FEJETON: Bratři Zemanové a major Mašín...
 >SVĚT: Preventivní války
 >KOMENTÁŘ: Hledání pravdy
 >GLOSA: Schizofrennost ODS
 >VRAZI ZVÍŘAT: Lidový dobytek s kulovnicí
 >NÁZOR: Strýček Sam
 >EKONOMIKA: Koruna by dále neměla oslabovat
 >Peníze: Leasing v AAA Auto: váhání se vyplácí
 >FEJETON: Soustružník Karel Božoň z Vítkovic stojí osm miliońů korun

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
28.1. POLITIKA: Daňová přiznání rovných a rovnějších
Jiří Wagner

Internetový deník iDnes zveřejnil v pondělí jména třiceti politiků, kteří do konce roku 2003 neodevzdali mandátovému a imunitnímu výboru svá daňové přiznání za rok 2002. Když se deník těchto zákonodárců dotázal, proč tak neučinili, odpověděla jen větší část, zatímco sedm politiků celou věc evidentně hodilo za hlavu.

Mezi těmi, kdo na položené otázky odpověděli, byli tací, kteří přiznali svou sklerózu, jiní tvrdili, že chyba je v e-mailové poště, další celou záležitost odbyli tím, že jejich příjem byl buď nulový, nebo nepřesáhl výši platu ústavního činitele a oni tak přiznání odevzdat nemuseli. Našli se pochopitelně i zastupitelé, které otázky deníku dokázaly jen naštvat a dohnat k úsečné odpovědi.

Člověka tak napadá, proč "jejich" zákon je jiný než zákon určený těm spodním deseti miliónům. Už v polovině ledna se objevili první živnostníci, kteří zavřeli krám a teď stojí na úřadech práce a žádají podporu v nezaměstnanosti - právě kvůli daním. Vždyť oni musí podle nových pravidel platit daně aspoň v minimální výši, a to i když za celý rok nic nevydělali a jsou naopak v mínusu!

Oproti nim naši ústavní činitelé dostávají nemalý plat, k němu nejrůznější příspěvky za členství ve výborech, podvýborech a podvýborech těch podvýborů, do kapsy se jim (z našich kapes) sypou peníze na telefon, kancelář i bydlení, doprava se jim proplácí několikrát, takže nejradši lítají letadlem a inkasují peníze na benzín pro svoje auto, v parlamentní jídelně se najedí téměř zadarmo a ještě k tomu si vedle můžou přivodit takovou opici, že by na ni prostý občan jednoduše neměl peníze - i kdyby už riskoval, že ho šéf vyhodí za chlast v pracovní době.

Všechny tyto prebendy jim platíme my, občané, a oni se ani nenamáhají udělat tak prostou věc, jakou je jednou za rok podat daňové přiznání! A jestli je to pro ně moc práce, tak k čemu jim platíme ty jejich asistenty?

Ani jsem se pozdě večer nedivil, když jsem na iDnesu objevil anketní otázku "Uvítali byste, kdyby bylo majetkové přiznání povinné pro všechny politiky?" a skóre bylo jednoznačné: PRO bylo 889 hlasujících, PROTI jen 56. Tak mě napadá, že mezi těmi padesáti šesti bylo oněch třicet nepořádníků a zbytek tvořily jejich stejně smýšlející manželky. Nebo kolegové, jimž jsou daňová přiznání taky protivná jak osiny kdesi, ale oni to zatím úspěšně tají...


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku