Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 30.1.2004
Svátek má Robin
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Odpudivé vlastnosti: závist a podezíravost.
 >POLITIKA: Živnostníci - řeší se důsledek nebo příčina?
 >GLOSA: Kauza Kalášek
 >FEJETON: Temné a svítící vagóny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Měnová reforma
 >PSÍ PŘÍHODY: Oblíbená zábava
 >ŽIVOT: Reklama s bambulí
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >NÁZOR: Žijeme v policejním státě?
 >NÁZOR: Mazat jména v seznamech StB, či nemazat?
 >SPOLEČNOST: Problémy s americkým vízem
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 8 : do hor k bývalým lovcům lebek
 >PENÍZE: Volný pohyb zboží
 >NÁZOR: Trocký putuje do vyhnanství, aneb jak se trpělo za Cara
 >CHTIP: Nováček v nudistickém klubu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
30.1. Strkanice o koncesionářské poplatky
(nov)

Ať už hospodaří ČT špatně nebo dobře, v Česku se vybírá nejnižší televizní poplatek. Oproti tuzemským 900 Kč ročně v Maďarsku kupříkladu činí po přepočtu 1087, v Chorvatsku 2830, v Německu 6379 a v Rakousku dokonce 7241 Kč (podle HN).
V důsledku "televizní války" v zimě 2000/01 se politická scéna rozdělila na dvě části, z nichž jedna je ochotná něco veřejnoprávní televizi přihodit, kdežto druhá byla odhodlaná nechat ji vykrvácet. To se tento týden změnilo, když ODS, doposud zarytý odpůrce jakýchkoli změn - dokud ČT nezeštíhlí, nečekaně vyrukovala s vlastním návrhem, který by výběr poplatku přitvrdil a nechává otevřená zadní vrátka i možnosti jeho zvýšení. Návrh občanských demokratů počítá s plošným výběrem ode všech domácností, bez ohledu na to, zda rozhlasový či televizní přijímač mají nebo nemají. Výjimku by měly jenom rodiny s nižším příjmem než je 1,4násobek životního minima a snad by se výběr omezil pouze na domácnosti se zavedenou elektřinou.
Radikální změnu pojetí oproti návrhu vládní koalice, jenž počítal s čestným prohlášením jako s možným zproštěním povinnosti platby u domácností nevlastnících přijímače, zdůvodňuje ODS "nedůstojností" takového postupu a podle slov poslankyně Kateřiny Dostálové i "fízlováním", jež by kontrola pravdivosti znamenala.

Odhlédněme od paradoxu, jakým je skutečnost, že právě občanskodemokratická strana přichází s návrhem, který by spíše slušel socialistům, a přiznejme mu racionální jádro. Podle odhadů ČT se s řádnými koncesionáři "veze" 400 000 neplatících domácností, což znamená ztrátu 360 milionů Kč. Zpoplatnění všech domácností by pak pro ČT znamenalo přínos asi půl miliardy. A když si připomeneme bajku o lišce, která, když přišla o oháňku, žádala, aby i ostatní lišky se této ozdoby zbavily, nemusí návrh ODS způsobit ani přílišné reptání u veřejnosti.

Návrh také vyhovuje mediálním klientům ODS, finančním skupinám, které vlastní soukromé televize. Pokud by prošel, nemohla by si ČT nárokovat vyšší podíl reklam a o ten na omezeném českém trhu jde až v první řadě.
A konečně rýsující se strkanice o koncesionářské poplatky je ze strany ODS obratným manévrem v politickém boji. Vlastní nabídkou si občanští demokraté otevírají prostor, aby po jejím eventuálním odmítnutí si rozvázali ruce zase k odmítnutí návrhu koaličního a případný krach novely, o níž se má hlasovat v únoru, svedli na vládu. A tím i prabídnou úroveň programu ČT, jemuž, pokud neprojde sněmovnou alespoň něco, by v druhém pololetí hrozil kolaps, když již schválený rozpočet ČT s navýšením novelizovaných příjmů počítá.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku