Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.2.2004
Svátek má Nela / Hromnice
  Výběr z vydání
 >USA: Volby v USA…a co bude s Bushem?
 >FEJETON: Falešný svět
 >GLOSA: Komu patří Nova? aneb Když dva dělají totéž
 >POSTŘEH: O kočkách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda tramvajová
 >PSÍ PŘÍHODY: Trosky sněhuláků
 >PENÍZE: Stojí vám za zády kvalitní asistent?
 >NÁZOR: Škodlivé a bezpáteřní ministerstvo školství
 >POLITIKA: Zelení
 >NÁZOR: Americké primárky v pohybu
 >GLOSA: Hlavně ideologicky neumdlévat, uplatnit Čučche!
 >SPOLEČNOST: K holiči? Na Hrad!
 >TÝDEN V TRAPU: Zloděj volá,chyťte zloděje.
 >MÉDIA: Sdělení k poplatkům za příjem televizního signálu u veřejnoprávní televize ČT
 >ŽIVOT: ADSL po česku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  USA  
 
2.2. USA: Volby v USA…a co bude s Bushem?
Martin Molnár

Amerika má tradiční a všemi očekávaný projev o stavu unie za sebou a (hlavně) Američanům se tak opět vrátil život do normálních kolejí. Prezident Bush v projevu obhajoval vnitrostátní i zahraniční politiku a snažil se představit Ameriku představit jako zemi, která opět vzkvétá a která bude vzkvétat dále, pokud lidé v prezidentských volbách opět zvolí George Bushe. Jaká jsou fakta?

Američtí občané nejsou příliš nároční, co se zahraniční politiky USA týče. Nedá se očekávat, že by četli rozsáhlé analýzy a komentáře zdůvodňující či zpochybňující Bushovy akce v zahraničí. Na to také Bush v projevu vsadil - věnoval se především vnitropolitickým tématům a válku v Iráku odsunul na vedlejší kolej se slovy, že Američané nemají mocenské ani imperialistické ambice - budiž, je jen otázkou, jaké bude mít rozuzlení hra s údajnými důkazy o výskytu zbraní hromadného ničení(ZHN), o kterých nás před invazí do Iráku Američané dokonce pomocí fotografií údajných skrýší zbraní přesvědčovali. Saddámovo zatčení sice bylo nesporným úspěchem a faktem je, že to Bushovi v prezidentských volbách zřejmě pomůže. Nemělo by se ale zapomínat na to, že důvody, kvůli kterým vlastně válka v Iráku začala, tedy vlastnění ZHN a napojení na teroristickou síť Al-kajda, se prokázat nepodařilo. Tyto nepříjemné otázky bude muset Bush před Američany zodpovídat a jedině přímá konfrontace o bezvýchodné situaci v Afghánistánu a Iráku - např. vysoký počet zabitých amerických vojáků - ukáže Bushe v pravém světle. On je ale politikem velice obratným a tento silný nedostatek jistě dokáže zakrýt jinými, podle něho dílčími, vnitro- i vnitřně politickými událostmi.

Celá Bushova kampaň se zřejmě bude opírat hlavně o to, co vyzdvihl i v projevu: 1) ozdravení americké ekonomiky("..inflace je nízká, úrokové míry jsou nízké, vývoz roste, počet pracovních míst roste…") - co naplat, že podle agentury Reuters zaniklo za jeho vlády 2,3 milionu pracovních míst a rozpočtový schodek má letos dosáhnout neuvěřitelných 5000 miliard dolarů. 2) Válka v Iráku a likvidace terorismu("…jdeme po Al Kajdě po celém světě, téměř dvě třetiny jejich známých vůdců byly buď chyceny, anebo zabity…"), chycení Saddáma, nastolení demokracie v Iráku. Jenže - důkazy o ZHN nejsou, Usáma bin Ládin dosud dopaden nebyl a Afghánistán se zmítá v katastrofální humanitární krizi(o tom se však nikde už nemluví), v Iráku bylo zabito již přes 500 vojáků a ani samotní iráčtí obyvatelé rozhodně se současnou situací spokojení nejsou.

Nic jiného, zdá se, americké obyvatele nezajímá. Jenže Bush se v projevu dotkl velice ožehavého a intimního problému, který trápí většinu civilizovaných a demokratických zemí - totiž legalizace svazku homosexuálních párů. Taktně se vyhnul přímé kritice či odsouzení, dal ale najevo, že legalizací není zrovna dvakrát nadšen. Američané, žijící již několik staletí ve vyspělé demokracii(pravda, v několika amerických státech je dosud homosexuální pohlavní styk zakázán), na toto téma jistě uslyší a bude zajímavé, kolik příznivců si svým názorem získá a kolik z nich naopak "uteče" k demokratům.

O prezidentské křeslo se dá očekávat velice tvrdý boj. Bude záležet na precizně odvedené kampani, jasných formulací volebního programu a co největší snahy vyhnout se nepříjemným konfrontačním otázkám. Bushovi zatím nahrává nejasná situace v táboře demokratů a jejich vzájemné osočování a napadání. Pokud ovšem vzejde z primárních voleb demokratické strany lídr, který svou kampaň postaví na velice kritizované a sporné Bushově zahraniční politice a "krizi" národního hospodářství, dá se očekávat, že by mohl Bílý dům měnit personál. Demokratům k tomu mj. nahrává i velice nízká podpora Bushovy politiky(především zahraniční) ze stran amerických voličů(momentálně zhruba 50% podle aktuálního průzkumu pro New York Times). A nic na tom nezmění ani Bushovo prohlášení, že by bylo nerozumné měnit prezidenta uprostřed války. Nikdo, ani sám Bush, totiž neví, jak dlouhá ta válka bude.
Další články tohoto autora:
Martin Molnár

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku