Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.2.2004
Svátek má Nela / Hromnice
  Výběr z vydání
 >USA: Volby v USA…a co bude s Bushem?
 >FEJETON: Falešný svět
 >GLOSA: Komu patří Nova? aneb Když dva dělají totéž
 >POSTŘEH: O kočkách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda tramvajová
 >PSÍ PŘÍHODY: Trosky sněhuláků
 >PENÍZE: Stojí vám za zády kvalitní asistent?
 >NÁZOR: Škodlivé a bezpáteřní ministerstvo školství
 >POLITIKA: Zelení
 >NÁZOR: Americké primárky v pohybu
 >GLOSA: Hlavně ideologicky neumdlévat, uplatnit Čučche!
 >SPOLEČNOST: K holiči? Na Hrad!
 >TÝDEN V TRAPU: Zloděj volá,chyťte zloděje.
 >MÉDIA: Sdělení k poplatkům za příjem televizního signálu u veřejnoprávní televize ČT
 >ŽIVOT: ADSL po česku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
2.2. Čtyřka hladovců
(eff)

Jaké mohly být výsledky pokusu tří poslanců a jednoho senátora žít v lednu za minimální mzdu? Jeden z pokusníků, senátor Zdeněk Bárta, jednoznačně soudí, že na 6700 měsíčně žít nejde. Je to pro něho užitečná zkušenost, ujišťuje. Obdobně byla užitečná zkušenost pro Josefa II., když navlékl selskou kamizolu a vyoral brázdu na chuďasově poli. Osvícený mocnář zrušil nevolnictví. Byl to důsledek oráčské zkušenosti, anebo báchorka o císaři-oráči vznikla na základě populárních reforem?

Není to samoúčelná otázka typu "co bylo dřív, slepice nebo vejce". Týká se podstatného problému, jaký čin je a jaký není populismem. Za populistu pokládáme politika, který obchází mechanismy tradiční demokratické politiky, obrací se rovnou na veřejnost a předkládá program, naladěný na okamžitý stav obecného mínění. Do tohoto schématu čin "čtyřky hladovců" nepasuje. Hladovci si mohli být jisti, že si experimentem nezvýší popularitu. Naopak, věděli, že pokud si něco vyslouží, pak posměch a ironické poznámky. Naproti tomu - kromě poznání, že se za 6700 těžko žije, nemohl experiment k ničemu vést. Výkonnost ekonomiky nevzroste a nic jiného nezvýší životní úroveň. Z tohoto hlediska tedy šlo o pouhou exhibici bez praktického významu.

K takovým výstupům mají zákonodárci vždy hodně příležitostí. Tak například zde máme další "námět k rozhořčení", totiž přesun dětských plenek do vyšší kategorie DPH a tím i jejich zdražení. Pečovatelů o dětské zadečky je mnoho. Jedni navrhují zvýšit porodné, jiní zase udělat výjimku. Je to populismus, anebo citlivá reakce na veřejné mínění?

Podobně jako v prvním případě, i zde by jako objektivní měřítko měla sloužit otázka, jaký bude praktický efekt toho či onoho opatření. Naše vyšší sazba DPH je nemravně vysoká a její odstup od nízké sazby je nemravně velký. Rozumně nastavené a načasované splynutí je ta správná cesta k žádoucímu stavu. Tanečky kolem plenek k němu nepřispějí ani jediným zblem. A pokud bude výsledkem těchto tanců zase další "poučení", pak bude zbytečné. Myslím, že o úrovni našich zákonodárců jsme všichni poučeni až dost.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku