Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.2.2004
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Určí letos leden vývoj trhů pro zbytek roku?
 >DETEKTIVKA: Konečná, vyskočit!
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně v plenkách
 >LETECTVÍ: Pohled do kuchyně U.S. Air Force
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem si kupoval džíny
 >PSÍ PŘÍHODY: Imaginární nepřítel
 >MEJLEM: Vtip
 >POLITIKA: Nesnesitelná lehkost svobody
 >POLITIKA: Ekonomický holocaust
 >ŽIVOT:Řežba o mobil a cigaretu
 >HISTORIE: Příběh neznámého vojína
 >SPOLEČNOST: Sejde z očí….
 >PENÍZE: Cestovní pojištění v plastu: třešnička na dortu?
 >NÁZOR: Neskutečný svět požadavků
 >NÁZOR: Vládní koalice zabodovala.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
3.2. LETECTVÍ: Pohled do kuchyně U.S. Air Force
Jiří Wagner

Přednedávnem mě při našem posezení v kavárně U Rybky upozornil František "Mrož" Novotný na výbornou knihu Letadlová loď od Toma Clancyho, v níž autor provádí čtenáře po palubě i podpalubím současných amerických letadlových lodí i jejich historií (nedlouho po našem rozhovoru vyšla i Františkova recenze, jejíž název jsem si pro námětovou podobnost vypůjčil a pozměnil).

Jako milovník všeho, co souvisí s leteckou technikou, a to zejména americkou, jsem se do knihkupectví Kanzelsberger na Václavském náměstí ihned vydal a zprostřed Clancyho románů jsem si zmiňovanou knížku vytáhl. Nedalo mi, abych se v knihkupectví neporozhlédl i po dalších knihách týkajících se vojenské letecké techniky a o patro výš, mezi militarii, jsem objevil další dvě Clancyho knihy - Bojová peruť s podtitulem Historie, současnost a budoucnost amerického vojenského letectva a Obrněná kavalerie - Průvodce obrněným jízdním plukem.

Bojovou peruť jsem okamžitě z regálu vybral, přiložil ji k Letadlové lodi a vydal se pokladně zaplatit (přiznávám, že pozemní vojenská technika, jakkoli americká, už mě nepřitahuje tolik, abych z peněženky vydal ještě 300 korun navíc). Shodně s Františkem jsem se ovšem podivil, že dvě knihy jsou mezi militarii a další - od stejného autora a se stejným faktografickým obsahem - je mezi "obyčejnou" beletrií.

Nepovažuji se za kvalifikovaného recenzenta (navíc jsem z časových důvodů obě mnou zakoupené knihy dosud stačil pouze prolistovat - už při tom mě ale podobně jako Františka Novotného zarazila mizerná kvalita obrazové dokumentace), berte tedy prosím tento příspěvek jen jako prozaické upozornění na Clancyho další dva tituly pojednávající z odborného hlediska o vojenské technice USA.

Toma Clancyho proslavily napínavé romány, jež se vedle vynikajících zápletek i vizí o uspořádání světa vyznačují obdivuhodnou detailní znalostí vojenských reálií, které však nelze do fiktivního příběhu vměstnat, neboť by jím zahltily děj. Proto Clancy využil nepřeberného množství materiálu, který pro své romány nasbíral, a sáhl po literatuře faktu, aby tyto informace nezůstaly ležet ladem - ostatně o Clancyho pečlivosti svědčí i to, že jen knižní prameny uvedené v závěru knihy zabírají devět stránek, následují příručky, časopisy, videokazety a dokonce počítačové hry.

Pro milovníky vojenské letecké techniky bude Bojová peruť jistě vítaným zdrojem mnohdy nepříliš známých či snad neznámých informací a tudíž by pro ně neměl být ani problém sáhnout do kapsy pro peníze (já jinak patřím mezi tzv. šetřílky a knihy nakupuji víceméně po antiakviátech, proto nechť mi není vyčítáno, že na Letadlovou loď upozorňuji až téměř dva roky po jejím vydání). Kromě výše zmíněné nekvalitní reprodukce obrázků ja snad jediným dalším nedostatkem Bojové peruti, že vyšla "příliš brzy" (1995), tedy ještě před událostmi z 11. září, před obsazením Iráku a odstraněním Saddáma Husajna. Obě události jistě měly nemalý vliv na další vývoj amerických zbraní, jenže kdyby měl Clancy čekat na další a další konflikty, jeho kniha by nikdy nebyla vydána. I tak ale bude vítaným přínosem pro stále plánovanou, nutnou a přesto z časových důvodů pořád odkládanou aktualizaci mých stránek na Military.cz.

Tom Clancy: Bojová peruť - Historie, současnost a budoucnost amerického vojenského letectva, vydal Jiří Buchal - BB art, Praha 2002, přel. Michal Švejda, str. 375, cena 249,- KčDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku