Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.2.2004
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Určí letos leden vývoj trhů pro zbytek roku?
 >DETEKTIVKA: Konečná, vyskočit!
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně v plenkách
 >LETECTVÍ: Pohled do kuchyně U.S. Air Force
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem si kupoval džíny
 >PSÍ PŘÍHODY: Imaginární nepřítel
 >MEJLEM: Vtip
 >POLITIKA: Nesnesitelná lehkost svobody
 >POLITIKA: Ekonomický holocaust
 >ŽIVOT:Řežba o mobil a cigaretu
 >HISTORIE: Příběh neznámého vojína
 >SPOLEČNOST: Sejde z očí….
 >PENÍZE: Cestovní pojištění v plastu: třešnička na dortu?
 >NÁZOR: Neskutečný svět požadavků
 >NÁZOR: Vládní koalice zabodovala.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
3.2. Upocený, ale reálný kompromis
(nov)

Podle dohody z nedělního setkání koaličních lídrů v Kolodějích se základní sazba DPH sníží z 22 na 19 %, snížená sazba 5 % zůstane zachována hlavně pro potraviny a léčiva. A u rodin s dětmi se počítá s podstatnými daňovými úlevami.
Nebude zavedena třetí sazba DPH, jak vyhrožoval ministr financí, nedojde ani k přeřazení potravin, nápojů, léků a zdravotnických pomůcek, stavebních bytových prací, vnitrostátní osobní dopravy, knih, novin a pohřebnictví do základní sazby. Naopak do této sazby, platné pro většinu zboží a služeb, přibudou služby hotelové, vodné a stočné, vstupné do kin, divadel a na sportovní utkání a předměty osobní hygieny.

Podle koaličních představ již proběhlé i plánované přesuny DPH přinesou do státní kasy kolem 17 miliard Kč. Jelikož podle předběžné koaliční dohody mají být daňová opatření rozpočtově neutrální, počítá se s návratem téměř celé sumy zpět veřejnosti - ovšem přerozdělené tak, že firmy získají úlevou na daních 11 miliard a rodiny s dětmi 6 miliard.
Součástí koaliční dohody jsou i jednorázové příspěvky - 1000 Kč pro důchodce a po 2000 Kč na každé dítě v tomto roce. Dětské přídavky se zvýší o 1000 Kč a koalice je též odhodlána prosadit si u EU setrvání dětských plen a autosedaček v nižší 5% sazbě.
Zklamáni asi budou podnikatelé. Unionisté místo požadovaného 6% snížení základní sazby DPH nakonec usmlouvali kompromisní polovinu, odvody na aktivní zaměstnaneckou politiku sníženy nebudou a jenom se zrychlí odpisy. Nu, uvidíme, jestli oněch 11 miliard bude dostatečným impulsem k rozpumpování české ekonomiky. Pokud ovšem nedělní dohoda převedená do paragrafů zákona projde parlamentem.

Samozřejmě se jedná o upocený kompromis, který každý koaliční partner bude pokládat za své vítězství a opoziční ODS právem zatratí, když nejde o žádný radikální řez, ale spíše o bojácnou konzervativní léčbu již značně vykrvácených státních financí. Také vyplácení jednorázových příspěvků v červnu, tedy v době voleb do Evropského parlamentu, připomíná spíše vládní "předvolební guláš" než systémový pokus řešit cenový otřes, který zřejmě nejslabším sociálním skupinám členství v EU přinese.
Nicméně dejme si ruku na srdce, především ti, kteří koaliční dohodu odsoudí právě proto, že není žádným nástrojem k odstranění rekordní státní zadluženosti. Ptejme se, zda by radikálnější léčbu česká veřejnost vůbec snesla a zda výsledek jednání prostě jenom neopisuje realitu - stejně upocený paternalismus, jemuž Češi v posledních volbách dali přednost. Zhruba třetina voličů v nich přece svým hlasem pro ČSSD deklarovala, že proti projedení republiky nic nenamítá.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku