Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.2.2004
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Určí letos leden vývoj trhů pro zbytek roku?
 >DETEKTIVKA: Konečná, vyskočit!
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně v plenkách
 >LETECTVÍ: Pohled do kuchyně U.S. Air Force
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem si kupoval džíny
 >PSÍ PŘÍHODY: Imaginární nepřítel
 >MEJLEM: Vtip
 >POLITIKA: Nesnesitelná lehkost svobody
 >POLITIKA: Ekonomický holocaust
 >ŽIVOT:Řežba o mobil a cigaretu
 >HISTORIE: Příběh neznámého vojína
 >SPOLEČNOST: Sejde z očí….
 >PENÍZE: Cestovní pojištění v plastu: třešnička na dortu?
 >NÁZOR: Neskutečný svět požadavků
 >NÁZOR: Vládní koalice zabodovala.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
3.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně v plenkách
Jan Kovanic

Někdo se probudil a začal křičet, že vinou Evropské unie přijdou rodiny s malými dětmi o strašlivé tisíce kvůlivá tomu, že od 1. května budou zařazeny pleny do "základní sazby" (22 %). I vyrojila se spousta chytrých nápadů, jak tomu zabránit. V neděli před polednem jsem přidal pár hloupých. Nakonec se koaliční partneři dohodli na jiném chytrém nápadu(*). (Ten můj nejhloupější zatím nenavrhli - škoda!)

Nejdříve přišli jedni chytráci s nápadem, jak EU očůrat: Prostě prohlásíme, že pleny nejsou pleny, avšak "zdravotní pomůcky". Čímž zůstanou ve snížené daňové sazbě 5 %.
(*Tento návrh byl nakonec realizován s drobnou změnou, že totiž v tomto případě stanovisko Evropské unie projednou neuposlechneme. Co se týče dětských plen.
Jinak prej poslouchat muslíme doslova a do nesrozumitelného písmene - nikoli unii, avšak výklad pražských úředníků!)

Pak přišli druzí chytráci s tím, že by šlo vše zařídit zavedením třetí sazby. Kam by se schovaly věci, které lze těžko držet v sazbě snížené, ale z "politických důvodů, soudruzi", si je nemůžeme dovolit zdražit o 16,2 %. Že zavádění dalších sazeb EU nevidí ráda, o tom nyní řeč nebudiž!
(*Tento návrh naštěstí padl, místo něj se snížila "základní sazba " na 19 %. A přesouvají se sem vodné, stočné, hotelové ubytování - a "výrobky osobní hygieny". Projektované zdražení zde bude tedy 13,3 procent (1,19/1,05).)

V neděli dopoledne padl třetí chytrácký návrh: Zvyšme porodné, čímž se rodinám s dětmi dorovnají náklady na ony pleny. Že tu jsou také senioři, kteří pleny taktéž potřebují a jimž žádná kompenzace nedoputuje, na to chytráci zapomněli.
(*Nakonec místo zvýšení porodného dostanou rodiče na každé nezaopatřené dítě jednorázové špidlné 2000 Kč.)

V této smršti chytrých nápadů, z nichž některé jsem nejspíš opoměl jmenovat, by možná mohly mít úspěch tři Šamanovy hloupé nápady:

První můj hloupý návrh: Nechť výrobci plen nechají na pleny natisknout nějaké texty. Pak o plenách prohlašme, že to jsou knihy a máme vystaráno. To je ale hloupé, co?
(*Ale možná to tak nakonec budeme muset udělat, když se bude EU zlobit...)

Druhý můj hloupý návrh se týká třetího chytráckého: Na pokrytí plenových nákladů pro seniory nerušme pohřebné, naopak - zvyšme ho! To je ale hloupé! Viďte!!
(*Nezaopatření i zaopatření důchodci místo plenkovného obdrží tisícikorunovou jednorázovku. Připomínám, že 5% sleva se vyvzdorovala pouze na dětské, nikoli dědské pleny...)

A třetí můj hloupý návrh zní: Zrušme dvě sazby a zaveďme jedinou ve výši 15 %. (Věci, zdaněné v základní sazbě se tím zlevní o relativních 5,7 %, věci ve snížené sazbě se o 9,5 % zdraží, co se dá dělat - stejně se očekává celkové zdražování. Co se týče potravin, tam drží nízké ceny silná konkurence a v jejich sezónním kolísání je zvýšení daní nepostřehnutelné! Sociálně slabším rodinám patří sociální dávky na cokoli - třeba i na pleny. Sociálně slabí nejsou jen rodiny s dětmi, ale i senioři bez dětí.)
To je ale strašně hloupé!!! Že?

A proč vlastně?

Psáno v Praze v neděli 1. února 2004 o polednách,
*dopsáno v pondělí 2. únoraDalší články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku