Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.2.2004
Svátek má Blažej
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Určí letos leden vývoj trhů pro zbytek roku?
 >DETEKTIVKA: Konečná, vyskočit!
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně v plenkách
 >LETECTVÍ: Pohled do kuchyně U.S. Air Force
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem si kupoval džíny
 >PSÍ PŘÍHODY: Imaginární nepřítel
 >MEJLEM: Vtip
 >POLITIKA: Nesnesitelná lehkost svobody
 >POLITIKA: Ekonomický holocaust
 >ŽIVOT:Řežba o mobil a cigaretu
 >HISTORIE: Příběh neznámého vojína
 >SPOLEČNOST: Sejde z očí….
 >PENÍZE: Cestovní pojištění v plastu: třešnička na dortu?
 >NÁZOR: Neskutečný svět požadavků
 >NÁZOR: Vládní koalice zabodovala.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
3.2. NÁZOR: Neskutečný svět požadavků
Zuzana Chlumská

Stalo se módou sezóny vznášet požadavky. Skutečné či domnělé křivdy, minulé, současné i budoucí musí se kompenzovat, jak jinak než finančně. V ojedinělých případech pak jest možno spokojit s nemovitostí. Kdo nepožaduje, není in, okrádá rodinu a bude se zajisté smažit v pekle.

Republika i její finance, staly se jakousi čórkou, kterou jsme uzmuli, zašantročili a neprávem zadržujeme. Sudetenvolksgenossen ani na okamžik nepochybují, že Češi nemají v Sudetech co pohledávat. Církev svatá katolická ani na okamžik nepochybuje, že pouze jí patří nejen Chrám sv. Víta a získané nemovitosti je pak nejlépe rychle prodat, kdyby se náhodou přišlo na to, že vrácení byl omyl. Šlechtic, dožadující se majetku v ceně desítek milionů žádá o odpuštění soudních poplatků. Pravda, advokáti jsou drazí a kde má na to jeden brát. Exulantům také byl zabaven majetek a řada z nich se domáhá vrácení. Co však činit, když dědeček odkáže vilu po Němcích a chatu na bývalém církevním pozemku. Přeji soudcům i ten čtrnáctý plat - bude to těžce vydělaný groš. Počet majitelů se zněkolinásobí a republika se nedá nafouknout.Už i pan prezident se spálil a přestává ho to bavit. Rád by postavil nové sídlo pro české prezidenty, ale bude mít problém. Kde vzít v Čechách pozemek, který aspoň 500 let nikomu nepatřil.I na Letohrádek mohou vznést nároky Habsburkové a na Vladislavský sál potomci Jagellonců - nějaký ten levoboček by se, při troše dobré vůle, určitě našel. Vždyť ani kníže Lichtensteinské není prosto jistých choutek a jen fakt, že vzniklý maglajz přesáhl by evropské rozměry, ho včas usměrnil.

Těžko nás však může utěšit, že v tom nejsme sami. Zejména pak ve Spojených Státech nalézá mnoho občanů, kteří odškodnění pojímají jako zábavné hobby. Tvrzení, že tabáková firma mi dostatečně nevysvětlila škodlivost kouření, se těžko vyvrací. Hloupé nápady jednotlivců jsou pak záminkou k tomu aby se na mikrovlnné trouby lepila varování, že nejsou určeny k sušení živých zvířat. Dynamičtí a pohotoví, vytvořili právníci fungující servis, jehož jedinou náplní je vymýšlet koho a za co je ještě možné žalovat.

Hamiždnost je pak možné definovat jako zápornou energii , šířící se časoprostorem zřejmě světelnou rychlostí. Není tomu tak dlouho, co jistý africký kmen požadoval na SRN odškodnění za zabití svých členů před 150 lety. Budeme-li takto postupovat proti času dočká se Španělsko žalob indiánů a Čechy potomků těch, které obral bratr Žižka při svých spanilých jízdách.

Ani my doma si však nevedeme špatně. Novodobý Krysař hude svou písničku o dolarech, ze kterých mu vydatně kápne a (nejen)Češi, kteří se rádi a ilegálně nechali Wall Martem vykořisťovat ho ochotně následují. Člověk, kterého vyšetřuje Interpol a který kšeftoval s krví politických vězňů NDR se rozhořčí, že ministr pokálel čest jeho firmy a jiný ministr ochotně podepíše stamilionovou kompenzaci.

Že dostane více ten, kdo hlasitěji řve má už pan Dušek vyzkoušeno a tak to prubuje znova. "Táta" Dušek chce pro "své" propuštěné železničáře vyšší odstupné. Jenže i to se jednou projí a zbude jen ta podpora, kterou zaplatí ti, kteří ještě nestihli zkrachovat. Tak jako Danaovny v podsvětí plnili bezedný sud, tak my plníme bezednou díru ČSD. Že by za ty peníze bylo možné vytvořit pro propuštěné pracovní příležitosti, jak se zdá, nikoho nenapadlo a také by to nebylo tak populární.

Boj proti terorismu? Ale jistě, rádi si přihřejeme polívčíčku - i když na to zrovna nemáme.
Ale, co za to? Spojenectví využito v duchu doby a vzneseny požadavky po zrušení víz. Jedním dechem s žalobami našich ilegálů - vy nám zrušte víza, my k vám budeme jezdit ilegálně pracovat a pak vás zažalujeme. Jak prosté, milý Watsone.

Ti kteří neumí dostatečně křičet, nebo jsou "rukojmím" svých povolání, mají smůlu. Lékařům škodí jejich vlastní šéf, jehož požadavky devalvují některé špatné vlastnosti a hlavně máslo na hlavě. Proti paní ministryni, jež donedávna byla obrněna takovou dávkou sebejistoty, až to bralo dech, stejně neměl šanci.
Učitelé snažili se také a zpočátku se i zdálo, že utrpěli alespoň dílčí úspěch.Leč paní ministryně Buzková vyslovila se prý pro současnou reformu financí. Není to její resort a tak jí zřejmě unikl podstatný fakt, že peníze, které "vybojovala" pro své školství nestačí pokrýt zvýšené náklady na nájem, otop, elektřinu, telefon...
I obě paní ministryně podlehli módnímu trendu a položily svá ultimáta. Buď reformy projdou, nebo odkráčejí středem. To není postoj bojovníka - zvítězím nebo padnu. Jen poslední možnost, jak nebýt vykopnut.

Křik "vražděných neviňátek" ozývá se ze všech stran. Marné volání aneb vem na dlani chlup.
Snaživé přerozdělování Veliké Nuly našimi pány ministry působí někdy jako počítačová hra. Začal to pan premier, který si s námi hrál hru na "zdroje". Ale jako páně premierův pysk nebude nikdy pyskem habsburským, nedostanou se virtuální zdroje dál, než na obrazovku počítače. Ale jinak si pani ministři hráli hezky. A kdo si hraje, nezlobí, tedy pokud nezačne míchat virtuální svět s tím reálným.

Jako třešnička na dortu pak působí "vtípek?" televize Nova, že stát by vlastně měl proplácet občanům cenu košťat, které potřebují na úklid chodníků u svých domů. I právničku si na to pozvali. Soudím, že tato reportáž měla by být utajena před panem ministrem Sobotkou. Všeobecná košťatová daň - taková příležitost! Zas bude možné něco přerozdělit. Jen ti, kteří doloží, že koště potřebují k výkonu povolání ho budou moci zahrnout do nákladů. Čarodějnice například.
Abych ale byla spravedlivá. O panu ministrovi ani o čarodějnicích se na Nově nemluvilo. Ale jedna věc na té reportáži byla přece jen zvláštní - nikdo se nesmál

Konec konců peníze jsou vážná věc a na výpalné už jsme si tak nějak zvykli. A s klidem přihlížíme vydírání, které se pomalu stává běžným způsobem, jak přijít k penězům. Penězům za prolhané sliby a zahozené šance. Nějak jsme zapomněli, že se to jedná o naše peníze a eventuelně naši zlomenou nohu.A odpovědní namísto aby učinili přítrž vyděračským manýrám napodobují verbež ze všech sil.

Ano, zdroje tu jsou či lépe řečeno byli. Zdroje lidské důvěry a jistoty. Plýtvání se nevyplácí.
Další články tohoto autora:
Zuzana Chlumská

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku