Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.2.2004
Svátek má Dobromila
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Devětadevadesát slov pro MF Dnes
 >PŘÍBĚH: Bumerang
 >REAKCE: Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Mnoho vajec v zimě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nahaté sny
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart a debordelizace
 >POLITIKA: Skončí visegrádská spolupráce?
 >NÁZOR: Otevřený dopis paní Olze Čuříkové a "naší" České televisi
 >NÁZOR: Internet pro všechnny
 >ZDRAVÍ: Ranní topoření
 >PENÍZE: Bez pevné linky nepůjčíme
 >POSTŘEH: O sportu
 >ARCHITEKTURA: Tajuplná pražská pasáž U Závoje otevřena
 >PENÍZE: Podivná praxe pojišťoven
 >MROŽOVINY: Z pekla do stínu katedrály

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
5.2. NÁZOR: Internet pro všechnny
Martin Molnár

A je to tady! Dočkali jsme se paušálního připojení k internetu, na které jsme se těšili už spoustu let, jako kdysi před lety na výjezd za hranice. „Konečně je tu první krok správným směrem k přístupu na internet za měsíční poplatek bez jakýchkoliv omezení,“ prohlásil ministr informatiky Vladimír Mlynář.

Třikrát hurá, chtělo by se zvolat. Jenže pak si člověk přečte nabídku, kterou dva tuzemští operátoři - GTS a Český Telecom - vytvořili, a nestačí žasnout. A povzdechne si: "...a tak jsme zase tam, kde jsme byli." K čemu současná nabídka je? K ničemu. Ministr Mlynář v záchvatu euforie zvolal výše uvedený výrok, a tím tak vlastně oklamal veřejnost, protože - není se čemu divit - bez omezení zřejmě v tomto státě není nic. GTS nabízí paušální vytáčené připojení za 599 Kč, Telecom prozíravě vytvořil změť tarifů s názvem NaDoma ve snaze zákazníky nejprve asi rozesmát, pak nechtěně naštvat a nakonec odhlásit telefonní linky.

Samozřejmě, omezení se týká doby strávené na internetu. GTS nabízí surfařům připojení mimo špičku od 19 do 7 hodin. U Telecomu je nabídka pestřejší(vtipnější) – NaDoma Víkend nabízí připojení o víkendu a o svátcích za 487 Kč, NaDoma Víkend a Noc(???) nabízí připojení na víkend, svátky, 22 až 5 hod(?) za 609 Kč, a konečně NaDoma Mimo špičku...chvilka napětí...připojení o víkendech, svátcích 18 až 6 hod za 731 Kč. Tato bohulibá snaha se opravdu(ironicky) dá nazvat: „Zpřístupnění internetu širokým masám“. K ceně je samozřejmě nutné připočítat povinný poplatek za vlastnictví připojky.

Alternativa? Mizerně fungující, mnohdy omezené ADSL, o něco dražší-ovšem PAUŠÁLNÍ,s celodenním přistupem-mobilní připojení, dále bezdrátové nebo kabelové připojení. Alternativ je celkem hodně, ne všechny jsou ale dostupné všude a všem(ne, není to odkaz ke komunistické ideologii).

Smysl existence ministerstva informatiky nejen mně zůstává zcela neznámý. Jaký je jeho přínos? Schválení zákona o elektronickém podpisu. Bombastická věc, dokonce první v Evropě! (alespoň v něčem). Jenže jeho užívání je omezené, drahé, spousta lidí neví jak si ho zařídit a vlastně k tomu ani není důvod, protože na úřadech chybí potřebné vybavení a vyškolení zaměstnanci. Dalším úspěchem by se mohla zdát digitalizace vysílání – o tomto kroku se však začalo mluvit daleko dříve než nějaké ministerstvo informatiky vzniklo.

Zdálo se, že pohádka o celodenním vytáčeném přístupu k internetu za nízký paušální poplatek bude mít dobrý konec. Ale kdeže – pohádka skončila kompromisem, něco jako kdyby princ dostal království, ale princezna by nadále bydlela u krále jakožto jistota, kdyby měl princ něco nekalého v úmyslu. A tak uživatelé internetu nadále žijí ve svých snech o konci monopolu Českého Telecomu...
Další články tohoto autora:
Martin Molnár

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku