Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.2.2004
Svátek má Vanda
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Pomlčka za čtyři a půl tisíce
 >SPOLEČNOST: Ani křesťan, ani slušný
 >FEJETON: Gde zje, huju?
 >ŽIVOT: Pozor na program NaDoma.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sodovky
 >PSÍ PŘÍHODY: To jsem to zase jednou vymňouk
 >SPOLEČNOST: Podivná debata o vymírání Čechů
 >SVĚT: Nečasté vládnutí po přeslici
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >NÁZOR: Grossova fronta Dnes: žerou mu hlídací psi z ruky?
 >GLOSA: Další střet ministryně Součkové a předsedy Ratha.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >GLOSA: Devětadevadesát slov pro MF Dnes
 >PŘÍBĚH: Bumerang
 >REAKCE: Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
6.2. Deset let s Novou
(nov)

Na diváka, který zítra večer přepne na Novu, se z obrazovky vyvalí megashow, jímž tato komerční televize oslaví desetiletí svého trvání. Ponechme stranou, zda u jejího založení stál podvod, když vítězná společnost CET-21 získala licenci na ušlechtile kulturní projekt, podle něhož nikdy nevysílala. Nelze totiž dokázat, zda skutečně šlo o klamavý projekt, nebo o naivitu z neznalosti. Dokázat ale lze, že hned v první vysílací den v únoru 1994 Nova porušila tehdy platný zákon, když vloženou reklamou nepovoleně přerušila film Krotitelé duchů, což jí umožnilo zdvojnásobit cenu reklamního času.

Lepší než porušovat zákony je nechat si je šít na míru. To se pak stalo krédem bývalého šéfa Novy dr. Železného, jenž v uplynulých deseti letech předvedl nejdokonalejší politický lobbing v o něco delších dějinách ČR. Zpracovaní zákonodárci napřed schválili změnu licenčních podmínek a otevřeli Nově cestu k jejímu "novambistickému" charakteru, což Nově umožnilo, aby pro Česko objevila profesi baviče a během dvou let dosáhla sledovanosti 70 %. V lednu 1997 Železný přesvědčoval poslance, že Nova ztratí český charakter, pokud ČT zůstane příjem i z reklamy a poté, s požehnáním rozhodujících politických sil, provedl svůj coup de télévision, jímž připravil svého amerického partnera o vloženou investici. Politické krytí si Nova zajistila již dříve - např. si naklonila vládnoucí ODS, když nepustila do vysílání kontroverzní rozhovor s tehdejším premiérem Klausem a za zmínku také stojí kauza reportáže o údajné Klausově vile ve Švýcarsku. Po dohodě se šéfem Novy, jejíž podmínky nebyly nikdy zveřejněny, tento význačný český politik a současný prezident nakonec od žaloby o náhradu škody ve výši 150 milionů upustil. Maturitu lobbismu pak Nova složila v roce 2001, kdy parlamentem prošel nový zákon o televizním vysílání, jímž si tato komerční TV za výhodných podmínek zajistila vysílací licenci na dalších 12 let. Proto se zákonu přezdívá "lex Železný" a podle bývalého šéfa ČT Iva Mathého byl sepsán přímo v Nově.

Ačkoli loni dosáhla Nova dvoumiliardového zisku (před zdaněním) při téměř pětimiliardovém obratu, sledovanost jí poslední 4 roky trvale klesá a v lednu se přiblížila 40% hranici, což je podle expertů kritická mez, za níž by následoval katastrofální propad příjmů z reklam. Nova, ač již bez Železného, má zdánlivě na výběr, jak tento nepříznivý trend zvrátit. Buď může změnit koncepci programu, anebo ještě úporněji ovlivňovat mediální legislativu a "prodávat" svůj mediální vliv. Vzhledem k tomu, že v lobbování je mistr a její mluvčí prohlásil, že není důvod měnit osvědčený koncept "Nova vás baví", je nasnadě, kudy se bude Nova ubírat i v druhém desetiletí své existence.
Nepochybně zesílí lobbistický tlak na zákonodárce, aby ČT připravili i o zbývající procento povolených reklam (uvidíme, zda během roku ODS nenabídne vládní koalici "vyměnit" zvýšení koncesionářských poplatků za zákaz reklamy ve veřejnoprávním médiu) a vůbec se bude snažit o zchudnutí svého veřejnoprávního rivala, aby mu nezbyly investice na rozjetí digitálního vysílání. Jeho prosazení, jež by přivedlo na trh další konkurenci, by totiž pro Novu při setrvalé "novambizaci" mohlo znamenat hrob.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku