Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.2.2004
Svátek má Vanda
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Pomlčka za čtyři a půl tisíce
 >SPOLEČNOST: Ani křesťan, ani slušný
 >FEJETON: Gde zje, huju?
 >ŽIVOT: Pozor na program NaDoma.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sodovky
 >PSÍ PŘÍHODY: To jsem to zase jednou vymňouk
 >SPOLEČNOST: Podivná debata o vymírání Čechů
 >SVĚT: Nečasté vládnutí po přeslici
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >NÁZOR: Grossova fronta Dnes: žerou mu hlídací psi z ruky?
 >GLOSA: Další střet ministryně Součkové a předsedy Ratha.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >GLOSA: Devětadevadesát slov pro MF Dnes
 >PŘÍBĚH: Bumerang
 >REAKCE: Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
6.2. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

Vážená psí redakce,

se zájmem sleduji v médiích emotivní diskusi o reformě českého zdravotnictví. Jiště nejsem sám, neboť je to oblast, která se opravdu dotýká všech.
Odchován nepozitivním socialismem jsem rád, že se konečně i v této oblasti začínají používat termíny jako osobní odpovědnost a hmotná zainteresovanost. Osobně jsem přesvědčen, že je to jediná cesta k ozdravění velmi nemocných českých nemocnic a poměrů ve zdravotnictví vůbec. Nedávno někdo přirovnal aktuální situaci ve zdravotnictví ke švédskému stolu, kde každý, kdo jde kolem, něco sní, když je to zadarmo.
Jedním ze subjektů, které mohou tuto situaci ovlivnit, jsou bezpochyby zdravotní pojišťovny. Po revoluci jich vzniklo mnoho, dnes těch "soukromých" existuje pár, prověřených ekonomickým systémem daným legislativou. Naučily se hospodařit a staly se rovnoceným partnerem (a možná velkým konkurentem) státní VZP.
Každý ekonomicky smýšlející občan se rozhoduje, komu svěří své peníze určené na zdravotní péči, kdo se o ně nejlépe postará a kdo s nimi jak hospodaří. Situace samozřejmě ještě není tak přehledná jako u bank, kde mohu denně sledovat pohyb svých úspor na internetu, ale systém byl nastaven dobře. Umyslně užívám byl v minulém čase, neboť dnes jsem se dočetl, že parlament hodlá rozhodnou ve prospěch 100 % přerozdělování penež vybraných na pojistném ve prospěch VZP. Nevím o kterou ekonomickou poučku se toto rozhodnutí opírá, ale nápadně v tom poznávám chování vlád před rokem 89: nehospodaříš dobře, nevadí dostaneš od toho, kdo hospodaří líp. Jistě si všichni ještě vzpomínáme, kam nás tyto vlády dovedly......
Je-li tedy VZP pojišťovnou státní, neschopnou se ekonomicky dostatečně zaopatřit ať už z důvodů nebonitních klientů či jiných, nevidím systém v řešení, že se za to učiní odpovědnými pojišťovny ostatní. Navíc o nebonitě klientů VZP se dá také s úspěchem polemizovat, neboť je u ní automaticky zapsáno každé narozené dítě, a těm prvním narozeným po revoluci je dnes už 15 let.
Jsem přesvědčen, že se finanční potíže VZP dají a mají řešit jiným působem a rozhodně jako odpovědný občan - volič, žádám svého poslance, aby pro tento návrh, na základě mé žádosti, ruku nezvedl.
S pozdravem
PhDr. Marián Šťastný
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku