Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 7.2.2004
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Jak začalo česko hledat superstar
 >FEJETON: Život se zpožděním
 >EKOLOGIE: Dálnice D11 je potřebná, ale musí respektovat přírodu
 >MÉDIA: ČT i digitalizace ve Sněmovně
 >MOBY DICK: Kultura zamčeného záchoda
 >REAKCE: Naposledy Zelení
 >POSTŘEH: O vakuu
 >PENÍZE: Pomlčka za čtyři a půl tisíce
 >SPOLEČNOST: Ani křesťan, ani slušný
 >FEJETON: Gde zje, huju?
 >ŽIVOT: Pozor na program NaDoma.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sodovky
 >PSÍ PŘÍHODY: To jsem to zase jednou vymňouk
 >SPOLEČNOST: Podivná debata o vymírání Čechů
 >SVĚT: Nečasté vládnutí po přeslici

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
7.2. LIDŠTINY: O Boschovi a tak...
JITA Splítková


Malíř Hieronymus Bosch vlastní všechny atributy tajemné a pozoruhodné osobnosti - nic, kromě díla a pár záznamů v úředních a účetních knihách (v s` Hertogenboschu) o něm nevíme. Nezanechal jediný dopis, který by psal, třeba jen úřadům, ani řádeček nikomu a nikdy. Co když prostě neuměl psát? Možné je všechno, ale je to poměrně laciné vysvětlení, jak by se mohlo přihodit, že by neuměl psát, když svá díla podepisoval dosti vzhledným a vypsaným písmem? Uměl jen ten podpis. Ne, to se mi u tak hluboce myslícího malíře - filosofa nezdá pravděpodobné. Navíc některé své skici popisoval. Takže důvod je jiný, třeba prostě neměl komu psát. Nebo nechtěl. Byl podivín nebo ztratil poslední iluze o svých bližních, takže se zavřel doma a se světem komunikoval jen obrazy. Co můžeme vědět? Nic, jen že Bosch se řadí mezi světové výtvarníky minulosti i dneška. Není to zásluhou nějaké zvláštní techniky, kterou by zhotovoval svá díla nebo v neobyčejnosti jeho malířského talentu. Po této stránce nevybočuje.(Pro představu zde si srovnejte jeho díla s dalšími umělci té doby). Jeho jedinečnost je v tom, co maloval. Jeho obrazy nejsou pouze výtvarným zaznamenáním malířových představ. Jeho obrazy jsou namalovanou literaturou. A pak, že neuměl psát! Každý tah štětce je jedním písmenem. Všechno je zaznamenáno s konkrétním významem. Kdo jiný, než Bosch, dokázal na plochu jediného obrazu vtěsnat tolik informací? Jiná věc je, jestli někdy vůbec pochopíme tyto vzkazy. Nerozuměl této řeči jen sám autor? Nejsou to pouze jeho asociace? Potom je každé jejich vysvětlení opět jen představou onoho vysvětlovatele a originálu se může a nemusí ani přiblížit. Pravdu o Boschovi, o jeho díle se podle všeho nikdy nedozvíme. Dozvíme se někdy nezkreslenou pravdu o událostech současnosti a o minulosti staré desítky let? V tomto případě jsem rovněž skeptikem, tu pravdu pravdoucí o různých historických a politických událostech znají jen bezprostřední aktéři a svědci a ti milují bobříka mlčení, či jsou nuceni jej milovat nebo je to pro ně výhodné.
Příklad pravdy a pravdy aktuální v tomto týdnu?
Ekologické sdružení Děti Země se musí omluvit šéfovi představenstva Spolany Neratovice Pavlu Švarcovi za tvrzení, jímž odůvodnilo to, že mu udělilo cenu Ropák roku 2002. Krajský soud v Brně tak vyhověl žalobě Švarce, který se odůvodněním cítil poškozen. Tvrzení podle soudu nebylo pravdivé a mohlo vyvolat dojem, že se Švarc dopustil protizákonného jednání.
Šéfovi představenstva chemičky vadilo, že Děti Země nelichotivou cenu Ropák roku 2002 udělili mimo jiné "za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže". Tato jediná věta byla předmětem celé soudní pře a ekologům se stala osudnou.(Novinky, ČTK)
Spolana byla vždy velkým agresivním smraďochem, to je pravda. Jinak o tom, že by bylo nějaké výběrové řízení, také nemám tušení, ale jistě na sto procent bylo, jak jinak, Švarce přeci hájí známý advokát Devátý.

JITA SplítkováVe dnech 20.2. - 22.2. 2004 se bude konat Pragocon - setkání fanoušků a přátel sci-fi, fantazy a Futurologického kongresu. Celý a definitivní program najdete na stránkách PRAGOCONU
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku