Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.2.2004
Svátek má Mojmír
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Stuttgart 1927|2002 aneb Vize moderní architektury
 >GLOSA: A co takhle jarní úklid?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně kličkovaně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Až kometa šlehne nás
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda z průhonického parku
 >VTIP: Z Číny
 >NÁZOR: Prosazování nároků
 >EKONOMIKA: Mírná korekce na americkém akciovém trhu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O opakování
 >PENÍZE: Výnosný kšeft zvaný konkurs?
 >MEJLEM: Vtip
 >NÁZOR: Vybrané příčiny neefektivity ve státní správě
 >NÁZOR: Odvoláním ředitele SCP diskriminace domácích investorů nekončí.
 >FEJETON: Dopis na rozloučenou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
10.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně kličkovaně
Jan Kovanic

Nejdříve se omlouvám všem, které jsem před týdnem spletl tvrzením, že pleny pro dospělé zdraží o zvýšenou DPH. Není tomu tak. Tyto pleny jsou zahrnuty do položky "zdravotnické pomůcky" a zůstávají ve "snížené sazbě". Navíc jsou pro zdravotně postižené spotřebitele poskytovány "na předpis", tedy hrazeny zdravotními pojišťovnami. Nepříjemný omyl byl způsobený hlavně mou komentátorskou hloupostí. Jako polehčující okolnost uvádím určitou nepřehlednost a nesrozumitelnost daňového systému.

Minulý týden byl poznamenán nadmíru silnou fluktuací prohlášení představitelů koalice. Tak například dříve nežli stačily noviny otisknout článek ministra pro místní rozvoj Pavla Němce (US-DEU) o zdravém zvýšení nájemného, již se nechal slyšet ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), že by zvyšování nájemného mohlo být - sníženo a odsunuto! Protože náklady na byt stoupnou o převedení vodého/stočného se "snížené" do "základní" sazby DPH. Což EU po nás nepožaduje...

O tom, jak by měly posuny v DPH vypadat se hádají sami lídři koalice těsně po slavnostně zpečetěné dohodě! A ještě dříve, než je předložili parlamentu, kde existuje již nejeden koaliční poslanec, který má tohohle pseudokoaličního kličkování po krk.

Takže jak ty návrhy daňových přesunů vypadají právě teď?

Pleny pro dospělé = "zdravotnické pomůcky", DPH se nezvyšuje.
Pleny dětské = "zdravotnické potřeby", měly by se podle požadavků Evropské unie převést do "základní" sazby, ale naše vláda se hrdě vzepře a nechá je ve "snížené" sazbě.
Dámské vložky = "hygienické potřeby", tu se vláda nevzepře a (stejně jako většinu věcí) je přesune do "základní" sazby... Avšak!, pozor!, možná, že by mohly zůstat ve "snížené" sazbě, pokud bychom ten výraz nepřekládali z němčiny, kde jsou vložky "hygienickými potřebami", ale kjdybychom si našli jiný evropejský jazyk a jiného překladatele, který by přeložil vložky jako "pomůcky zdravotnické ochrany"...

Omlouvám se, jestli jsem opětně nepřesně použil rozdílných výrazů "zdravotnické ochranné pomůcky osobní potřeby"...

"Stavební práce" dle "direktivy EU" převádíme do "základní" sazby, avšak "stavební práce pro bytový sektor" ve "snížené" sazbě zůstává. Takže kdybych si nechal doma rekonstruovat svoje podnikatelsky používané doupě až po 1.5. 2004 a nechtěl platit "základní" sazbu DPH, mohl bych si s dodavatelskou firmou dohodnout, aby práce v našem bytě účtovala jako práce pro "bytovou potřebu". Ale to já bych nikdy neudělal - ctím zákony - jenom jim musím rozumět!!! Ty zákony jistě budou ctít i stavební firmy a nebudou v přízemí nově stavěných "bytových domů" projektovat prostory pro obchody, služby a jiné "podnikatelské aktivity na komerční bázi". A naopak jiné firmy si nechají postavit kancelářský barák, ve kterém budou spočítány přesné metry čtvereční pro "bytové jednotky" managerů tak, aby se jim celá stavba vešla do té "snížené sazby" DPH. No a protože manager pracuje i doma, bude jeho byt od kanceláře nerozeznatelný - odlišovat se bude jedině nižší sazbou DPH!

Další výjimka je na obzoru: Z převodu "stravovacích služeb" na "základní" sazbu bychom mohli vyjmout závodní stravování, neboť to má "sociální charakter". Podraží jen jídlo v hotelích a restauracích, jehož cena se "odvíjí z komerční báze". Jenže spousta "závodních jídelen" už funguje jako "restaurace" a vyvařují "na bázi komerční". Poskytují "stravovací službu" pro firmy i pro návštěvníky z ulice. Už dnes mají dvě ceny na jedno jídlo. Teď k tomu ještě přibudou dvojí daně...

Nejvíc jsou z daňových rošád vedle asi hoteliéři, majitelé pensionů a autocampů, kteří již dávno po celé Evropě rozeslali cenové nabídky na ubytování a dokonce valnou část svých ubytovacích kapacit už prodali! Ti se s překvapením dovídají takovéto novinky z prohlášení vládních představitelů pár týdnů před zahájením sezóny. Ale přesto ještě nezoufají, důvod k určité naději jim dává vyjádření ministra financí. Ten v nedělní novácké Sedmičce na protivné otázky Bobošíkové odvětil zcela jasně:

V oblasti ubytovacích služeb "analyzujeme vážný problém, který ale objektivně existuje"... Je to "určitý problém v segmentu ekonomiky" a záleží na koalici, "jestli setrvá na svém politickém rozhodnutí".

Jaký je "vlastní názor" ministra Sobotky? Bylo potřeba učinit "politické rozhodnutí", avšak on osobně nehodlá "měnit rozhodnutí koalice" neboť se se zvýšenými příjmy z výběru již schváleného převodu ubytovacích služeb do základní sazby DPH už počítá v letošním státním rozpočtu. Ale záleží na tom, jaké bude nakonec "politické rozhodnutí"...

Hoteliéři ale jistě nezdraží zcela, je to na jejich marži, která činí kolem 20 %. Přičemž zvýšení je pouhých 14 procent...

Kdyby to mělo být řečeno česky, pak to zní takto: Hoteliérům stát ukradne dvě třetiny plánovaného zisku...

Ale, jak vidí každý, není jisto, že "soustava některých důležitých opatření k zlepšení výkonnosti našeho národního hospodářství" projde parlamentem - když vlastně není jisto, co vláda nakonec ke schválení předloží!

Zamezení daňových šarád a rošád a zrušení zneužitelných vyjímek může skutečně zabránit pouze urychlené zavedení jednotné DPH! Žádná "základní sazba", žádná "snížená sazba", žádná "třetí sazba"! Žádné kličkování se slůvky "potřeba", "pomůcka", "závodní stravování", "bytová výstavba". Prostě a rovně - plaťme jednu DPH - a už tak ani nezáleží na tom, jestli to bude 15, 17, 19, 21 procent, ale aby u nás konečně nastal průhledný a jednoznačný systém, ve kterém se dá (ano, použiju toho slova místo "časového horizontu") dopředu dlouhodobě plánovat!

Jenom to nám přinese hospodářskou stabilitu, podnikatelskou jistotu a sníží možnosti korupce!

Psáno v Praze dne 9. února 2004

Poznámky:

snížená sazba DPH = 5 %
základní sazba DPH = 22, navrhovaná 19 %
stravovací služby = vaření jídel a jejich servírování
komerční báze = musíte si vydělat na sebe i své zaměstnance
sociální charakter = von to někdo zaplatí
značná fluktuace prohlášení = lžou, jak když tiskne


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku